Автор фото, УНІАН
Підпис до фото, Військовослужбовці виписують повістки Article information
- Author, Відділ новин
- Role, BBC Україна
- Twitter,
- 5 годин(и) тому
На фоні рожевих сердечок на шкільній сцені і веселої музики, перед дівчатами, що вишикувалися рядком, з'являється хлопець у піксельній куртці з написом "ТЦК" на спині. За секунду його зносить на землю від удару кулаком іншого хлопця, що виходить з іншого кінця сцени. Лунає сміх.
Таке відео з'явилося в мережі.
"Київ, 309 школа. Наш час", – прокоментував його речник Сухопутних військ Віталій Саранцев. Саме цьому роду військ підпорядковується система ТЦК.
За його словами, вистави про війну можуть бути "осмисленням трагедії".
"Але коли в сценарії з'являється сцена побиття українського військовослужбовця – це вже симптом серйозної проблеми", – заявив Саранцев.
На його думку, цей ролик показує "криза розуміння, хто ворог і хто захисник", – заявив військовий.
Його підтримала Ярина Чорногуз, яка теж служить у ЗСУ.
За її словами, у дітей "вітер у голові", і вони створюють вистави "вигідні ворогу".
"Жодна дитина не задумалася, що в залі можуть бути ті, чиї батьки воюють або й самі учасники бойових дій", – написала Чорногуз.
На думку речника Сухопутних військ, за появу цього виступу, зокрема, відповідають дорослі.
"Як ми дійшли до того, що мобілізація – необхідний крок для виживання країни – став предметом висміювання на рівні шкільних заходів? Чи не тому, що дорослі самі розганяють наратив про "злочинний ТЦК", поки справжні злочинці сидять у кремлі?" – запитує військовий.
Реакція міносвіти, поліції і соцмереж
Міністр освіти Оксен Лісовий назвав "ганебним і неприпустимим" на третьому році повномасштабного вторгнення і 11-му році війни розігрування сценки з "відвертою зневагою до "військового".
За словами міністра, він вже зателефонував директорці школи "з вимогою провести внутрішнє розслідування" і "зібрати пояснення від усіх, хто брав участь у цьому вчинку".
"Мені особисто дико, що жоден із тих, хто брав участь у підготовці та безпосередній участі в цій сцені, не відчув спротиву, – сказав Лісовий. – Ніхто не має права демонструвати неповагу до тих, хто ціною власного життя та здоров'я захищає країну".
Автор фото, Школа 309 Києва/Facebook
Підпис до фото, Меморіальний захід пам'яті героїв Крут у тій самій 309 школі в січні 2025 року
Як повідомляє поліція Києва, співробітники ювенальної превенції Дарницького управління наразі проводять бесіди з адміністрацією школи та неповнолітніми учасниками вистави.
Управління освіти Дарницької райдержадміністрації створила спеціальну комісію, яка має оцінити випадок.
Відреагував і мовний омбудсмен Тарас Кремінь: "Очікую на швидку реакцію з боку правоохоронних органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також освітнього омбудсмена".
У коментарях до відео, яке опублікував Віталій Саранцев, користувачі соцмереж теж висловлюють своє обурення. Зокрема, пишуть про "ганьбу педагогам", директору і класному керівнику. А також запитують, "невже ніхто з дорослих це видовище на репетиціях не бачив?"
Що кажуть у школі
Директорка 309 школи Ольга Тимошенко назвала обурення у суспільстві "справедливим" і зауважила, що учні додали "імпровізовану сценку" без погодження зі сценарієм. Про це вона написала на своїй сторінці у Фейсбуці.
Очільниця навчального закладу попросила вибачення у тих, "кого ця ситуація зачепила або образила", особливо військових та їхніх родин, для яких "сценка стала болючим і неприпустимим сигналом".
Ольга Тимошенко також зазначила, що "педагогічний контроль" за виступами був недостатній, а учні, які вигадали цю сценку "не усвідомлювали глибинних наслідків такого вчинку" і вважали це "жартом без негативного контексту".
Вона також зазначила, що "у сучасному інформаційному просторі нерідко просуваються токсичні наративи, які знецінюють роль нашої армії та інституцій держави".
У зв'язку з цим адміністрація школи вже "запланувала цикл уроків з медіаграмотності", "зустрічі з військовими" тощо.