Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Володимир Зеленський вважає, що Дональд Трамп дезінформований Росією Article information
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- 5 годин(и) тому
Заяви Дональда Трампа, що пролунали після переговорів Росії та США у Саудівській Аравії, шокували багатьох в Україні і за її межами. Передусім тим, що у них пролунали пропозиції, що їх вже чули раніше від російського президента Володимира Путіна і які Київ називав неприйнятними.
Соціальні мережі в Україні розривалися гнівом і різкими заявами на адресу американського лідера. Головна з цих заяв стосувалася доцільності якомога швидшого проведення президентських виборів. Але не тільки це обурило українців.
Що сказав Трамп
Дональд Трамп вийшов до журналістів, щоб розповісти про результати американо-російських переговорів у Саудівській Аравії. Однак по суті, заяви, що лунали, це була суцільна критика влади на чолі з Володимиром Зеленським, який, на думку американського президента, впродовж трьох останніх років міг, але не зупинив війну.
"Це можна було вирішити дуже легко. Недосвідчений учасник переговорів міг би вирішити це багато років тому. Без втрати великої кількості землі, без втрати жодного життя", – заявив президент США.
Із заяв Дональда Трампа випливає, що події далі мають розвиватися так: перемир'я – проведення президентських виборів – остаточна мирна угода.
Тобто, угоду має підписувати президент України, якого оберуть на цих виборах. І, судячи з подальших коментарів американського президента, він бачить на цій посаді іншу людину, а не Володимира Зеленського.
Ця його заява перегукується із позицією Володимира Путіна про те, що він хоче вести переговори з "легітимною" українською владою, оскільки повноваження Зеленського вже закінчилися.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Аналітики в Україні кажуть, що заяви Трампа були не лише емоційною реакцією на останні події
Але Трамп тут же наголосив: "Це йде не від Росії. Це те, що йде від мене, а також від багатьох інших країн". І як аргумент він казав про падіння рейтингу Володимира Зеленського, називав фейкову цифру 4% підтримки.
Проте сам Зеленський, реагуючи на заяви Трампа, сказав, що джерело інформації в американського президента – це Росія.
"На жаль, президент Трамп – з великою повагою до нього ставимося як до лідера американського народу, який ми дуже поважаємо і який нас постійно підтримує, – живе в цьому дезінформаційному просторі", – сказав він журналістам.
Явні і приховані причини у заявах лідера США
"Заяви Дональда Трампа є некоректними і несправедливими. Безпосередні мотиви цих заяв – це скоріше емоція роздратування на Зеленського, який відмовився підписувати ресурсну угоду, запропоновану Трампом, та ще і дозволив собі "нахабство" розкритикувати переговори США з Росією", – каже директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
"Трамп повторює наративи російської пропаганди, вважає, що російсько-українську війну можна було легко завершити (не розуміє, або не хоче розуміти, що швидко завершити цю війну можна було лише шляхом капітуляції перед Росією). Схоже, це глибинна позиція Трампа, яка не зникне внаслідок зміни його емоційного стану", – пише експерт у фейсбуку.
"Весь цей потік свідомості, який ми почули, спантеличує будь-кого, – каже політичний оглядач Віталій Портников. – Але за цим стоять дуже прості речі, які треба усвідомити. Трамп не може домогтися від Путіна того, що він хотів, а саме – припинення вогню, щоби потім говорити, що це саме він забезпечив те, що люди не гинуть, а будинки не руйнуються. А після цього – втягтися в довготривалий процес переговорів з врегулювання ситуації".
Саме тому, каже Віталій Портников, Дональд Трамп говорить про вибори, бо вважає, що новий президент України, з новим мандатом зможе домовлятися з ним і з Путіним щодо будь-якої угоди.
"Реальність така, що Дональд Трамп не хоче бачити на цій посаді Володимира Зеленського і саме його вважає винним у тому, що війна досі триває", – наголошує він.
Також, як вважає Віталій Портников, останні заяви Трампа означають, що ніяких результатів США і Росії на зустрічі у Ер-Ріярді досягти не вдалося.
"А він поспішає, бо хоче далі відновлювати економічні взаємини, намагатися розколоти блок Росії з Китаєм. А нічого не виходить. Що йому залишається? Шукати винних, щоб не брати відповідальності на себе. Ключ до вирішення проблеми, на його думку, це зміна влади в Україні", – підсумовує Портников.
Волонтер і один з керівників комунікаційного агентства PlusOne Максим Саваневський каже, що "люди намагались (і досі намагаються) якось раціоналізувати дії Трампа в останні тижні: "він крутий перемовник, і вже незабаром ви побачите, як він всіх переграє", або ж "Трампу діватись нікуди, йому треба відірвати Росію від Китаю" (….)
"Але насправді все, що робить зараз Трамп у зовнішній (та й, до речі, внутрішній) політиці, виглядає так, ніби це не президент США управляє країною, а Путін", – зазначає він.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Володимир Путін та Дональд Трамп вже знайшли певні точки дотику у питанні війни в Україні. Фото 2018 року
Інтереси Росії
Реакція Росії на заяви Трампа була очікуваною: там підтримують проведення президентських виборів в Україні. Зокрема, це підтвердив 19 лютого віцеспікер Держдуми Петро Толстой.
"Безумовно, вибори – це одна з умов для того, щоб Росія що-небудь узгоджувала з Україною", – сказав він.
Раніше президент Путін неодноразово заявляв про те, що Москва вестиме переговори з легітимною владою в Україні. Водночас він вважає, що легітимність Володимира Зеленського "закінчилася", оскільки термін перебування при владі вичерпався. Очільник Кремля вважає, що підписані президентом Зеленським документи будуть сумнівними щодо юридичних наслідків.
Водночас російська влада ігнорує чинне законодавство України про те, що вибори не проводяться і зміни до Конституції не вносяться у період воєнного стану.
Політичні аналітики в Україні переконані, що насправді Путіна турбує не стільки легітимність, як ціль привести до влади проросійського президента, а надалі – повернути у політичне поле заборонені проросійські партії.
Навряд чи влада у Москві не знає, що рівень підтримки Зеленського в Україні аж ніяк не 4%.
Згідно із останніми дослідженнями КМІС, рейтинг довіри до Володимира Зеленського – 57%. Опитування проводили у першій половині лютого. Не довіряють президенту 37%. У грудні 2024 року рейтинг довіри був меншим – 52%, недовіри – 39%.
Автор фото, КМІС
Підпис до фото, Рейтинг довіри Володимиру Зеленському за даними КМІС
Сценарії та наслідки
Володимир Фесенко наголошує, що саме у ці дні остаточно стає зрозуміло, що Сполучені Штати вже не будуть головним стратегічним партнером України "і, ймовірно, взагалі не будуть надійним партнером".
А спроби домовитися про мир наражатимуться на зустрічні пропозиції ще більших поступок з боку України.
"В переговорному процесі Штати будуть виступати скоріше як умовно нейтральний посередник. І ступінь нейтральності, особливо самого Трампа, це ще велике питання", – констатує Володимир Фесенко.
Максим Саваневський додає: "Україна з найбільш проамериканської країни на європейському континенті дуже швидко почне перетворюватись на країну, в якій ставлення до США стане чи не найгіршим. І процес вже запустився".
"Все це означає, що ніякого припинення вогню ближчим часом не буде. Але буде суттєве потепління стосунків між Кремлем та Білим домом. Це погано. Але в березні 2022 було значно гірше", – каже він.
Автор фото, Anadolu
Підпис до фото, Ініціативи Трампа не сприймає переважна більшість українців, каже Володимир Зеленський
"Зараз найважливішим є почути від президента звернення до армії та до нації, що війна продовжується і ніякого швидкого миру та перемовин найближчим часом не буде", – наголошує військовий журналіст Юрій Бутусов.
Також, як він вважає, необхідне звернення до усього світу про те, що Україна продовжує боротьбу, попри будь-який тиск, і про те що "нам потрібна допомога, оскільки під прикриттям розмов про мир РФ продовжує наступ та руйнує Україну".
"На фоні цього всього у Європи є зараз прекрасний шанс нарешті передати Україні $300 млрд заморожених російських активів", – додає Максим Саваневський.
Частково на деякі питання президент Зеленський дав відповідь 19 лютого.
Він заявив, що переважна більшість українців не сприймає ідеї йти на поступки Росії.
"Ми повинні передусім дивитися на те, а що думає народ, який воює? Йти на поступки Росії? Це підтримує 1% населення. Здається, що це можна вирішити якимись домовленостями. Ні, це неможливо", – наголосив президент.