Російські винищувачі МіГ-31 перестали атакувати Україну “Кинджалами”. Що могло статися

МиГ-31К

Автор фото, Anadolu

Підпис до фото, У Росії, за даними довідника Military Balance, є 12 винищувачів МіГ-31К

  • Author, Павло Аксьонов, Віталій Червоненко
  • Role, ВВС
  • 4 годин(и) тому

Повітряну тривогу через зліт у повітря винищувачів МіГ-31 в Україні не оголошували з 28 січня. У січні такої тривоги не було ще 20 днів – з 8 по 28 числа. Останній раз ці літаки били "Кинджалами" по Україні у кінці грудня 2024 року. Така велика перерва не характерна для цих літаків російських ВПС, які літали більш-менш регулярно протягом як мінімум 2024 року.

Фактично з початку 2025 року тривогу в зв'язку з вильотом МіГ-31 оголошували тричі – 3, 8 та 28 січня, і ті вильоти не закінчилися ударами.

У 2024 році найбільша перерва була на початку осені: повітряну тривогу через виліт МіГ-31 в Україні не оголошували з 5 по 20 вересня.

Російське міністерство оборони ніяк не коментує цю перерву в бойовій роботі винищувачів.

Інформації про бойові вильоти МіГ-31, які мають відношення до війни в Україні, немає як в офіційному телеграм-каналі Повітряних сил України, який повідомляє про повітряні тривоги, так і в неофіційному.

За даними неофіційного каналу, який публікує інформацію на основі власних даних, МіГ-31 після 28 січня здійснювали польоти з російських аеродромів, але не на бойові завдання.

Інформацію про паузу в польотах МіГ-31 підтвердив ВВС спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, але він радить не робити з цього жодних серйозних висновків.

Небезпечний літак

Особливе ставлення українців до МіГ-31 зумовлене тим, що деякі з цих літаків (модифікація МіГ-31К) запускають аеробалістичні ракети Х-47М2 "Кинджал", які дуже складно перехопити.

Ця ракета запускається в повітрі та летить по балістичній траєкторії, яка віддалено схожа на параболу. Це робить її складнішою ціллю для ППО, ніж ракета, яка летить паралельно до землі.

Друга особливість "Кинджала" – це його швидкість. Максимальна швидкість в польоті сягає 10 махів. Це вдвічі перевищує поріг, після якого швидкість вважають гіперзвуковою.

Третя особливість – це його дальність. Під ударом ракети, яку запускають з території Росії, може опинитися будь-яка точка в Україні.

МіГ-31 сам по собі теж небезпечний, тому що ці винищувачі озброєні дальніми протиповітряними ракетами, які здатні вражати повітряні цілі на відстані до 120 кілометрів.

При цьому самі вони не заходять в дію української ППО, залишаючись невразливими для наземних систем озброєнь. Збити їх дальніми авіаційними ракетами з літаків теж складно, оскільки ракет із дальністю більш ніж 120 кілометрів в Україні немає.

Усе це робить МіГ-31 загрозою, до якої в Україні ставляться більш ніж серйозно.

Повітряна кампанія не припинена

У період, коли російські МіГ-31 не літали, Росія завдавала ударів по цілях в Україні іншими засобами.

Наприклад, в ніч на 16 лютого російські дрони атакували Миколаїв, пошкодивши теплову електростанцію міста. Як пізніше повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, без теплопостачання залишилося 46 тисяч людей.

До того, 12 лютого, Повітряні сили ЗСУ заявили про знищення 6 з 7 запущених Росією балістичних ракет Іскандер-М і відбиття атаки 123 дронів.

У ті ж дні балістикою наземного базування активно били по Полтаві та газових родовищах регіону.

Тоді в Києві загинула одна людина, ще четверо були поранені, в тому числі дитина, повідомили рятівники і президент України.

МиГ-31К

Автор фото, Anadolu

Підпис до фото, МіГ-31К зовні не відрізняється від звичайного перехоплювача МіГ-31, але всередині його бортова апаратура була сильно змінена

Останній удар ракетами "Кинджал", за даними Повітряних сил ЗСУ, стався в ніч на 31 грудня 2024 року. Тоді Росія атакувала Україну 61 засобом нападу, включаючи різні ракети та дрони. Єдину в цьому нальоті ракету "Кинджал", як стверджують в ЗСУ, збила ППО.

Свідчень про те, що в Росії можуть закінчитися ракети "Кинджал", немає. Такими свідченнями могли би бути витоки розвідувальної інформації в пресу, чи розслідування за відкритими джерелами. Останнім часом гучних розслідувань на цю тему в відкритому доступі не з'являлося.

В Україні особливе ставлення до ракет "Кинджал" і, відповідно, до МіГ-31К, тому що кожен пуск цих ракет чи навіть його загроза становить небезпеку для будь-якого міста в Україні.

Збивати "Кинджали" вдається тільки комплексу Patriot. В Україні, за офіційними даними, є три таких комплекси, хоча раніше повідомлялося про передачу четвертого. Вони не можуть закрити небо від "Кинджалів" над всіма містами.

Тому кожен наліт, в якому може брати участь МіГ-31К, єдиний носій таких ракет, в пресі висвітлюють ретельніше.

Політичні обставини

Як розповів ВВС російський воєнний експерт, який побажав залишитися анонімним, рішення про застосування такої зброї не може не прийматися на найвищому рівні з урахуванням зовнішньополітичних обставин. А саме зараз Росія веде перемовини про подальший хід війни.

Перші з початку повномасштабного вторгнення в Україну офіційні перемовини високопоставлених представників Росії та США пройшли в Саудівській Аравії 18 лютого. За кілька днів до цього війна в Україні була центральною темою на Мюнхенській конференції з безпеки.

Але політичний процес із обговоренням можливостей завершення війни почався раніше, після обрання Дональда Трампа президентом в листопаді 2024 року. Інавгурація Трампа відбулася 20 січня 2025 року.

Його зовнішньополітична активність, ймовірно, почалася ще до того, але про її характер і те, наскільки в ній опосередковано чи напряму залучена Росія, у відкритих джерелах детально не описують.

Ресурс вичерпаний?

Одне з пояснень, яке здається логічним: на літаках міг закінчитися ресурс деяких вузлів, через що польоти припинилися.

Всі МіГ-31 випустили до 1994 року. Їх виготовили до 500 одиниць, але до 2023 року, за даними довідників Military Balance 2023 і World Air Forces 2023, у Росії залишалося тільки 129 таких винищувачів.

Military Balance при цьому окремо виділяє 12 одиниць МіГ-31К – носіїв ракет "Кинджал". Цей літак зовнішньо майже не відрізняється від інших модифікацій Міг-31. Але в ньому встановлена апаратура, яка дозволяє запускати ракету "Кинджал". Більше ні для чого цей літак не підходить.

Для пуску ракети МіГ-31 повинен піднятися на висоту більш ніж 15 кілометрів і розігнатися до максимальної швидкості в 3000 кілометрів в годину – літак по суті є першою ступінню ракети, і його швидкість важлива для пуску.

У кожного літака є назначений ресурс – певна кількість годин, проведених в повітрі, або "циклів" – зльотів і посадок. І деякі компоненти літака старіють значно швидше, ніж решта.

Наприклад, як йдеться в статті "Аналіз процесу старіння авіаційних двигунів Д-30Ф6 при експлуатації", процес старіння елементів конструкції двигуна МіГ-31 почнеться вже після 350 годин роботи.

ракета в МіГ-31

Автор фото, скрін з телеграму міноборони Росії

Підпис до фото, Ракети здійснюють велике навантаження на літак, яке з роками може датися взнаки

Для порівняння – загальний ресурс двигуна АЛ-41Ф1С для винищувача Су-35 складає 3000 годин, але при заміні деяких вузлів його можна продовжити до 4000 годин.

Зараз Д-30Ф6 не виробляється, але, як заявив ще в 2014 році генеральний конструктор ОДК "Авиадвигатель" Олександр Іноземцев, "всього виготовили приблизно 1500 двигунів Д-30Ф6, і залишається величезний резерв двигунів".

Скільки двигунів залишається в резерві з врахуванням їхнього інтенсивного використання, невідомо. Багато залежить від інтенсивності роботи і навантажень, які відчувають ці літаки під час польотів.

Навантаження на конструкцію винищувача МіГ-31К під час бойових вильотів набагато вище, ніж в звичайних МіГ-31. Через вагу і габарити ракети (вона важить 4,3 тонни, і розташована в одній точці під фюзеляжем) навантаження на планер літака (структурна частина без двигуна і обладнання) змінилося.

Ресурс будь-якого літака може бути також продовжений після його ретельного вивчення і заміни застарілих компонентів, і тому винищувачі можуть літати десятиліттями.

Але критичні режими роботи під час частих бойових вильотів не можуть не відобразитися на ресурсі не тільки окремих вузлів винищувача, а і його планера, який замінити неможливо.

"Це не проблема для Росії"

Але, як заявив спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в інтерв'ю ВВС, на його думку, перерви в бойових вильотах МіГ-31 не означають, що в росіян з ними можуть виникнути якісь проблеми.

"Росія має повний цикл виробництва, ремонту та модернізації літаків Су та МіГ. Якщо щось там зламалося, то це замінять, це не проблема для Росії", – вважає він.

"Причин відсутності може бути кілька, але робити серйозні висновки про зношені МіГи я би не став. Можливо, щось накопичують, до якогось удару готуються, погода не та, "Кинджали" ті ж накопичують", – додав він.

Крім того, за словами Ігната, Повітряні сили ЗСУ намагаються не оголошувати тривогу тоді, коли для цього немає вагомих підстав.

"Тема оголошення тривог – дуже чутлива. Коли є загроза, то тривогу оголошують, але ми не можемо точно знати, з озброєнням він [МіГ-31К в повітрі з'являється] чи ні", – сказав речник Повітряних сил.

"Хоча не можна стверджувати, що за час відсутності тривог за три тижні точно не було польотів МіГ-31. Якщо є точна інформація, що це переліт носія [ракет "Кинджал"] вглиб на схід країни і небезпеки точно немає, то тривогу можуть не оголосити".

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *