США погрожують відключити Україну від Starlink: чим це загрожує

року” width=”1024″ height=”683″ style=”aspect-ratio:1024 / 683″ class=”bbc-139onq” />

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Український військовий використовує систему Starlink під час військових навчань у Чернігівській області, Україна, червень 2023 року5 годин(и) тому

США розглядають можливість обмеження доступу України до супутникового інтернету Starlink, якщо Київ не надасть доступ до своїх критично важливих мінералів. Про це повідомляє Reuters із посиланням на три обізнані джерела.

За інформацією агентства, питання доступу до Starlink, який належить компанії SpaceX Ілона Маска, піднімалося під час переговорів між українськими та американськими посадовцями.

Це сталося після того, як президент України Володимир Зеленський відхилив початкову пропозицію міністра фінансів США Скотта Бессента щодо співпраці у сфері видобутку мінералів.

Про роботу Starlink йшлося і у четвер під час зустрічей між спеціальним посланцем США з питань України Кітом Келлогом і Володимиром Зеленським, повідомляє Reuters.

За словами джерела видання, під час зустрічі українській стороні дали зрозуміти, що Україна зіткнеться з неминучим відключенням сервісу, якщо не досягне угоди щодо критично важливих мінералів.

"Україна працює на Starlink. Вони вважають його своєю Полярною зіркою", – сказало джерело. "Втрата Starlink … була б величезним ударом", – пише Reuters.

Система Starlink, якою володіє компанія Маска SpaceX, може надавати доступ до високошвидкісного інтернету у віддалених місцях.

Супутники перебувають на низькій навколоземній орбіті, приблизно за 550 кілометрів над поверхнею Землі, тому затримка сигналу майже непомітна — до 20 мілісекунд, на відміну від найближчих конкурентів, у яких сигнал може затримуватися на секунди.

Ілон Маск почав надавати послуги Starlink в Україні незабаром після того, як російські війська вторглися й закрили наземні інтернет-послуги та мережі мобільного зв'язку.

Україна також використовує Starlink на полі бою.

"Українські збройні сили використовують його для зв'язку, наприклад, між штабом і військами на місцях", — каже Марина Мірон, дослідниця оборонних досліджень у Королівському коледжі Лондона.

"Його сигнали не можна глушити, як звичайні радіосигнали, а для налаштування комплекту потрібно лише 15 хвилин".

Українські підрозділи у найнебезпечніших місцях війни, як от у майже оточеному Сєвєродонецьку, чи інших гарячих точках без зв'язку, завдяки Starlink мали стабільний контакт зі штабом та навіть рідними.

Starlink також не раз ставав у нагоді цивільному населенню, коли був єдиним засобом зв'язку після тижнів чи навіть місяців тиші.

Вовчанськ, Харківщина, травень 2023

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Вовчанськ, Харківщина, травень 2023

"Пропало все" чи все ж таки не катастрофа?

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО України Андрій Коваленко не вважає погрози відключення Starlink аж такими реалістичними:

"Через новини про Starlink точно не треба казати "пропало все". По-перше – не відключають. По-друге – є альтернативні речі, які на фронті працюють", – заявив Коваленко.

Ігор Луценко, командир підрозділів операторів БПЛА, засновник Центру підтримки аеророзвідки написав про те, що "це сильний удар, але не катастрофа":

"Вижити без Старлінку буде дуже важко. Це набагато важливіше, ніж всі інші технології, що ми отримуємо з Вашингтону. Важливіше, навіть чим одиничні ППО чи відносно чисельні Хаймарси".

За словами Луценка, Україна вперше випробувала можливість воювати без Starlink, використовуючи альтернативні, хоч і складніші рішення на Курському напрямку. Проте залежність від Маска все ще залишається критичною.

"…вже є альтернативи. Є працююча система-конкурент Starlink під назвою OneWeb (акціонери з Франції та Британії), націлений на корпоративних користувачів. Є проєкти у деяких європейських країн, котрі гарно уже усвідомили, що США в будь-який момент може перейти на бік ворога Європи – хоч ці проєкти і далекі від того, щоб бути на рівні Starlink", – написав Луценко.

Волонтерка, керівниця проєкту технологічного посилення Сил безпеки та оборони України Victory Drones днями закликала українських військових подбати про забезпечення себе альтернативними засобами зв'язку, через можливе відключення Starlink:

"Просто "технічний збій" на кілька днів чи тижнів. Якщо не мати плану Б – почнеться хаос, ми втратимо дуже багато людей", – написала Берлінська.

Раніше фахівець із систем РЕБ та зв'язку, голова "Центру радіотехнологій" Сергій Бескрестнов для видання Defense Express зазначав, що глобальне вимкнення Starlink доволі малоймовірне, "хоча і до такого у Силах оборони України готові".

За його оцінками, кількість терміналів супутникового зв'язку від SpaceX у рядах Сил оборони України нині становить у межах до 100 тисяч одиниць.

"Жодних симптомів того, що Starlink буде відключений на даний момент немає. Але якщо це все ж таки станеться, то це хоч і буде великою проблемою та доволі болісно, але не буде катастрофою", – підсумував Сергій Бескрестнов.

Угода про рідкісноземельні копалини все більш імовірна

Адміністрація президента США Дональда Трампа презентувала Україні оновлений проєкт угоди щодо корисних копалин, після того, як український президент Володимир Зеленський відхилив первісний варіант.

Про це повідомив портал Axios із посиланням на українського та американського чиновників, а також ще на три джерела.

Співрозмовники з обох сторін сказали, що підписання угоди стає все більш імовірним. За їхніми даними, США представили Україні оновлену версію угоди, в якій врахували деякі побоювання Києва.

"В останньому проєкті зробили значні поліпшення, і він відповідає українському законодавству", – вказало джерело.

За словами іншого джерела, деякі статті, які викликали занепокоєння в України, зокрема про те, що угода підпадає під юрисдикцію нью-йоркського суду, були вилучені.

Видання The Wall Street Journal повідомляє, що вже 22 лютого Зеленський може підписати угоду із США про видобуток корисних копалин.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *