Росіяни загальмували біля Покровська й прориваються на Курщині. Огляд фронту

зсу

Автор фото, EPA

Підпис до фото, РСЗО "Град" української армії веде вогонь біля міста Часів Яр в Донецькій області

  • Author, Олег Черниш
  • Role, ВВС Україна
  • 4 годин(и) тому

Минулого тижня російський президент Володимир Путін заявив про успіх військ РФ на Курщині, а український очільник Володимир Зеленський – про вдалі дії ЗСУ біля Покровська. Що відбувається?

З початку року і приблизно до середини лютого кількість боєзіткнень на фронті стабільно зменшувалась. Було навіть п'ять днів на початку лютого, коли вона впала до показників менш як 100 боїв на день. Рекорд – 85 за добу 4 лютого. Останній раз таке відносне "затишшя" на фронті було в серпні 2024 року.

Експерти зазначали, що це може бути ознакою наближення стабілізації фронту, виснаження російських атак або паузи, яку свідомо взяло командування армії РФ для перегрупування військ.

Дійсно, 15 лютого відбувся різкий сплеск активності росіян на усіх ділянках фронту. В цей день відбулося 261 боєзіткнення. Щоправда, ця активність тривала недовго і вже наступного дня впала до більш-менш звичних показників в 120-130 атак на добу.

Проте на фоні такої удаваної "стабілізації" фронту обидві сторони заявляють про досягнення своїх успіхів.

Прорив росіян на Курщині

На початку лютого українським військам вдалася раптова і стрімка атака на схід від Суджі – головного форпосту ЗСУ на утримуваних територіях Курської області.

Українці атакували в напрямку села Черкаська Конопелька і змогли його взяти під контроль. Цим вони на деякий час зняли загрозу для правого флангу плацдарму ЗСУ біля Суджі і убезпечили головний логістичний маршрут – трасу Суми-Курськ.

Однак росіяни через тиждень відповіли своїм ударом. Вдень 17 лютого російське міністерство оборони заявило про відбиття в української армії курського села Свердліково. Український аналітичний проєкт Deep State підтвердив це 20 лютого.

Це важливий населений пункт, який українці взяли під свій контроль ще на початку своєї операції на Курщині в серпні 2024 року. Село розташоване за 10 км північно-західніше на трасі, що веде до міст Коренево і Рильск.

Більш того, Свердліково лежить всього за 2 км від українського кордону і тривалий час було вузлом оборони ЗСУ на цій ділянці фронту. Ключова ціль росіян тепер – перебити логістику Сил оборони України на трасі від села Юнаківка (Сумська область) до Суджі.

bbc

"Для ворога постає очевидна та вже звична ціль — логістика (українських сил – Ред.). На жаль, вони досягли в цьому успіху по вогневому контролю і активно намагаються досягти цього фізично, рухаючись із західної частини. Це вже вилазить неприємними наслідками і в подальшому може обернутися не дуже добре", – вказано в аналітичній замітці DeepState.

Вже 19 лютого сам президент Путін заявив про начебто ще більший успіх військових підрозділів, що воюють на Курщині. Він повідомив про "прорив" на територію України бійців 810-ї бригади морської піхоти.

"Доповідали буквально годину тому: сьогодні вночі бійці 810-ї бригади перетнули кордон Росії та України і вийшли на територію противника. На всій лінії бойового зіткнення наші війська наступають", — заявив він.

Український генштаб і прикордонна служба заперечили цю інформацію.

Більше того, 810-та бригада воювала не біля Свердлікового, а на півночі і сході Курського плацдарму – біля Руського Порєчного та Мартинівки за десятки кілометрів від кордону. Вірогідно, Путін просто переплутав підрозділи своєї армії.

Російські Z-воєнкори запевняють, що війська РФ насправді "прорвали кордон" південніше Ніколаєво-Дар'їно та Свердліково, зайшли на територію Сумщини й атакують українські села Новеньке і Басівка. Перше лежить за 1,5 км від лінії кордону, друге – майже за 6 км. Щоправда, згодом частина воєнкорів, як, наприклад Юрій Подоляка (3,1 млн підписників в Телеграм) спростували свою ж інформацію про "взяття" Басівки.

зсу

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Російський дрон на оптоволокні атакує танк Leopard української армії на території Курської області РФ

Генштаб ЗСУ, своєю чергою, повідомляв про російський авіаудар по Басівці 19 лютого, але "прорив кордону" з боку російських військ заперечує.

Речник генштабу Дмитро Лиховій зазначив, що вранці 19 лютого російські підрозділи справді намагалися просунутися в бік кордону України – від села Ніколаєво-Дар'їно (Курська область) в бік села Журавка (Сумська область). Цей населений пункт – за 1 км від лінії кордону.

"Спроба успіху не мала. Підстави для паніки відсутні. Збройні Сили України продовжують ведення оборонної операції в Курській області", – заявив спікер генерального штабу.

Однак наближення армії РФ на відстань 4-5 км до траси Суми – Курськ поставить український гарнізон у важке становище.

На цій відстані вся логістика ЗСУ може опинитися під ударами дронів, зокрема оптоволоконних. Відповідно тоді командування Сил оборони буде змушене або шукати інші шляхи для логістики або поступово виводити гарнізон на Курщині.

Контрудари біля Покровська

Тим часом, президент України Володимир Зеленський похвалився успіхами ЗСУ біля міста Покровськ на Донеччині.

Цей важливий промисловий і логістичний центр був ціллю великого російського наступу ще з літа 2024 року.

Армія РФ до початку цього року змогла наблизитися до його оточення, заблокувавши шляхи зі сходу, півдня і заходу. Передові загони росіян перебували за 2 км від околиць Покровська і були близькі до того, щоб перерізати головну логістичну артерію – трасу на Павлоград і Дніпро.

Однак на початку лютого ситуація почала поступово змінюватись. Супротив ЗСУ на цій ділянці фронту зростав, а російський виступ, що утворився в районі сіл Піщане-Успенівка і Котлине-Удачне став доволі вразливий для українських контратак.

Українські військові оглядачі, зокрема аналітики DeepState, заявили про успішні контрудари Сил оборони біля сіл Піщане, Даченське, Лисівка.

зсу

Президент Зеленський 14 лютого заявив про "покращення ситуації" біля Покровська.

"У нас в останні дні ситуація на Покровському напрямку краща. Без деталей, але можу сказати, що ми там зараз впевненіше, ніж були", – зазначив він.

Вже наступного дня командування оперативно-стратегічного угруповування військ (ОСУВ) "Хортиця", що відповідає за цю ділянку фронту, підтвердило звільнення населеного пункту Піщане і витіснення росіян з сусідніх позицій.

"Низка контратак українських сил мала певний успіх… Вже можна говорити про звільнення села Піщане. Це десь 5 км на південь від Покровська. Також російські війська були потиснені з ще деяких населених пунктів поряд", – сказав речник ОСУВ Віктор Трегубов.

покровськ

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Житлові квартали Покровська перебувають під щоденними обстрілами росіян

За його словами, на Покровському напрямку відбувся "перелом" ситуації. Зокрема, через великі втрати армії РФ.

"Дуже серйозні наміри були у росіян щодо напівоточення міста Покровськ. Але вони зазнали серйозних втрат саме на цьому напрямку минулого місяця. Цього місяця вони теж, скажімо так, були призупинені і навіть відкинуті в окремих населених пунктах", – пояснив він.

Своєю чергою, аналітики DeepState повідомили також про успішні дії ЗСУ на схід від Покровська 18-19 лютого. Так, за даними оглядачів, Сили оборони змогли відкинути росіян від траси Покровськ-Костянтинівка біля села Малинівка, а також відновили позиції на відтинку Даченське-Лисівка.

Погіршення ситуації біля Великої Новосілки

Водночас російське командування, зіткнувшись з супротивом українців на західних і південних околицях Покровська розвернуло свої зусилля на підтримку наступу східніше міста. Тепер армія РФ намагається рухатись паралельно траси в напрямку Костянтинівки.

Поки що рух цей не надто швидкий.

Міноборони РФ з початку лютого заявило, що взяло під контроль низку сіл біля цієї траси, а саме Баранівку, Водяне Друге і Березівку. Зараз бої йдуть за Тарасівку.

Просування росіян на цьому напрямку може погіршити ситуацію для українських підрозділів, які утримують виступ між Торецьком і трасою Покровськ-Костянтинівка.

зсу

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Бійці бригади Нацполіції "Лють" на позиціях біля Торецька (Донецька область)

Також в лютому відновилось масоване просування РФ біля Великої Новосілки. Цей потужний вузол оборони ЗСУ росіяни захопили наприкінці січня. Декілька тижнів там було відносне затишшя.

Але з другої половини лютого армія РФ провела кілька стрімких атак на північ і захід від міста. Їм вдалося захопити села Новосілка і Новоочеретувате, а також продовжити тиск на українську лінію оборони, яка тепер проходить лише за кілька кілометрів від меж Дніпропетровської області.

Ще важча ситуація у так званій "кишені” біля села Дачне на околиці Курахового. "Горловина" цього виступу між селами Костянтинополь і Андрівка складає лише 1,5 км. Однак в цій складній ситуації ще продовжують залишатися українські підрозділи, що ведуть бої в селі Улакли.

Очевидно, найближчим часом постане питання відходу цих сил до того, як росіяни зможуть закрити "кишеню". В іншому разі вони потраплять в оточення.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *