Ольга Решетилова: хто вона така і чому в Україні з’явився військовий омбудсмен

Ольга Решетилова під час конференції, присвяченої захисту прав родин зниклих безвісти, у Києві, 10 грудня 2024 року

Автор фото, УНІАН

Підпис до фото, Ольгу Решетилову призначили на посаду війського омбудсмена – у суспільстві її хвалять і критикують

  • Author, Мар'яна Матвейчук
  • Role, BBC Україна, Київ
  • 3 годин(и) тому

В Україні з'явилася нова посада – військового омбудсмена, який має захищати саме права військових.

Володимир Зеленський призначив Ольгу Решетилову уповноваженою президента України з питань захисту прав військовослужбовців та членів сімей воїнів.

"Ольга – відома, досвідчена та ефективна українська правозахисниця. Вже багато зробила для розбудови наших державних інституцій, для підтримки українців", – заявив Зеленський.

За його словами, новий омбудсмен потрібен для "модернізації управління людьми в Силах оборони".

Володимир Зеленський призначив Ольгу Решетилову на посаду військового омбудсмена

Автор фото, Володимир Зеленський

Підпис до фото, Правозахисники давно говорили про необхідність посади військового омбудсмена

Цю посаду президент Зеленський анонсував ще під час презентації свого плану стійкості в парламенті в листопаді 2024.

Для повноцінної роботи нового органу наразі не вистачає законопроєкту про військового омбудсмена.

Правозахисники давно говорять про потребу нового омбудсмена. Наприклад, як зазначав BBC Україна військовий юрист Масі Найєм, "у військових наразі найбільше обов'язків перед державою, але найменше прав".

Але, на його думку, посада буде ефективною лише в разі незалежності від Міноборони та Генштабу.

Навіщо військовий омбудсмен

"Я ніколи не шукала простих задач, але ця – найскладніша у моєму житті", – прокоментувала своє призначення Ольга Решетилова у фейсбуку.

Вона зазначила, що свою роль вбачає у створенні "безвідмовної системи захисту прав і свобод людини" в армії та захисті від несправедливості військових будь-якого рангу.

Решетилова планує "зробити повагу до воїна і його родини базовим принципом українського суспільного договору".

"Військові – одна з найбільш незахищених спільнот", – розповів BBC Україна військовий і правозахисник Максим Буткевич, якому в жовтні 2024 року вдалося повернутися з російського полону.

Українські військові 68-ї єгерської бригади  Покровському напрямку, 27 грудня 2024 року.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, На думку правозахисників, військовий омбудсмен – не панацея від проблем, але позитивний крок для захисту прав тих, хто служить

"За визначенням Сили оборони – це часто вертикальна структура, де людина обмежена в тому, щоб розпоряджатися собою і захищати свої права", – пояснив Буткевич.

Запит на допомогу для військових більший, ніж можуть забезпечити громадські організації. Саме тому, на думку того ж Буткевича, повинна бути людина, яка збиратиме інформацію про порушення і вирішуватиме їх системно – на державному рівні.

"Очікування від військового омбудсмена будуть завищені, але реалізувати їх поки що майже неможливо", – пояснив BBC Україна Масі Найєм.

Адже до прийняття закону про військового омбудсмена в уповноваженої майже не буде інструментарію для ухвалення рішень.

При цьому, і Найєм, і Буткевич наголошують, що майбутній закон має передбачати незалежність уповноваженого від військових структур.

"Якщо омбудсмен буде відповідальний перед тими самим структурами, які викликали порушення прав військових, то не зможе ефективно захищати ці права", – пояснив свою позицію Максим Буткевич.

Хто така Решетилова, за що її хвалять і критикують

До того, як стати омбудсменкою, Ольга Решетилова очолювала Медійну ініціативу за права людини, де займалася розслідуванням воєнних злочинів і адвокацією змін для дотримання прав людини.

Ольга Решетилова (тертя справа) на зустрічі президента Зеленського з громадянським суспільством 23 жовтня 2024 року

Автор фото, Ольга Решетилова/Фейсбук

Підпис до фото, Ольга Решетилова (третя справа) на зустрічі президента Зеленського з громадянським суспільством 23 жовтня 2024 року

Раніше Решетилова також працювала журналісткою, зокрема, в газеті "День", а також була кореспонденткою російського ліберального ЗМІ Grani.Ru в Україні.

У 2014 році вона стала співзасновницею одного з найбільших фондів підтримки української армії "Повернись живим". Там Решетилова відповідала за координацію роботи фонду з силовими структурами й АТО на сході України.

У 2015 році вона залишила фонд і зайнялася журналістськими та громадськими розслідуваннями, зокрема в сфері безпеки.

Того року вона відвідала вже окупований росіянами Крим. Про цю поїздку новопризначеній омбудсменці одразу нагадали в соцмережах.

Напередодні призначення, 23 грудня, Ольга Решетилова пояснила, що їздила в Крим "збирати свідчення про викрадених росіянами кримчан".

"Зараз би я, звісно, це безумство не повторила", – додала вона на своїй фейсбук-сторінці.

Ольга Решетилова в Криму в 2015 році

Автор фото, Ольга Решетилова/Фейсбук

Підпис до фото, Ольга Решетилова у 2015 році їздила в окупований Крим, як вона пояснила, "збирати свідчення про викрадених росіянами кримчан".

Український аналітичний OSINT-проєкт DeepState від імені деяких військових висловив недовіру до новопризначеного омбудсмена. Її розкритикували за поїздку в Крим і Чечню після початку АТО.

Решетилова відповіла в мережі на цю та іншу критику. Вона ще раз пояснила, що в Крим їздила через український кордон і для великого розслідування злочинів проти мешканців півострова.

А в березні 2016 року у Грозному відвідувала суд над політв'язнями Миколою Карпюком і Станіславом Клихом – "на машині українського консульства, у супроводі українських дипломатів".

"Це були дуже небезпечні поїздки. Ми цілком могли не повернутися. Але вони були важливі, бо тоді практично ніхто не говорив про те, що Росія творить з викраденими цивільними українцями. І це треба було показати", – написала новопризначена омбудсменка. І додала, що пишається цією роботою.

До повномасштабного вторгнення як журналістка Решетилова також відстежувала інциденти з розривами мінометів, зокрема, писала про міномет "Молот" на рівненському полігону влітку 2018 року (тоді загинуло троє і отримали поранення дев'ятеро військових).

У 2019 році Решетилова входила до складу Комісії з обрання голови Національного агентства з питань запобігання корупції.

Військовий омбудсмен у світі

Інститут військового омбудсмена вперше з'явився у Швеції у 1915 році як спеціальний орган для захисту прав військових.

Його роль особливо активізувалася після Другої світової. У 1950-х інститути військових омбудсменів створили Норвегія та Німеччина.

Дослідники виділяють три моделі інституту омбудсмена.

Посада може бути інтегрована до збройних сил, омбудсмен діє в межах уряду, але зберігає незалежність в ухваленні рішень.

У деяких країнах нагляд за правами військових у збройних силах є частиною обов'язків омбудсмена з прав людини, як це й було раніше в Україні.

Третя модель – це незалежний омбудсмен, який займається лише справами збройних сил, як у Норвегії чи Німеччині.

Яким буде цей інститут в Україні, наразі невідомо.

Український бойовий медик прикрашає новорічну ялинку у стабпункті напередодні Різдва 24 грудня 2024 року в Донецькій області, Україна.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Наразі невідомо, які повноваження матиме військовий омбудсмен в Україні і чи бути цей інститут незалежний

Згідно з джерелами BBC Україна, громадська організація "Принцип" (разом з іншими ГО) наразі залучена до розробки майбутнього законопроєкту.

Міноборони своєю чергою запустили опитування про проблеми військових в додатку Армія +, яке триватиме три тижні.

Ольга Решетилова опублікувала свої контакти і вже закликала військових писати про свої проблеми.

BBC Україна звернулося до неї за коментарем, але відповідь на момент публікації не отримала.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *