Газова війна Росії з Молдовою: у Придністров’ї вимкнули опалення, підприємства стали

Тирасполь

Автор фото, LightRocket via Getty Images

Підпис до фото, На вулицях міст Придністров'я багато радянської символіки, а більшість населення регіону завжди хотіли увійти до складу Росії

  • Author, Анастасія Успенська
  • Role, ВВС, Лондон
  • 1 година тому

У Придністров'ї, проросійському невизнаному анклаві Молдови, з 1 січня відключили опалення і гарячу воду через відмову Росії продовжувати постачання газу Молдові через спірний старий борг і припинення транзиту російського газу територією України до країн Східної Європи.

За даними придністровської компанії "Тираспільтрансгаз", у перший день нового року без газу залишилося майже 75 тис. домогосподарств.

Загалом населення Придністров'я становить близько 450 тис. осіб.

Також без газу та опалення залишилися 11 населених пунктів, які перебувають у так званій "зоні безпеки" — області, що межує з Придністров'ям, але перебуває під контролем офіційної влади Молдови.

Співрозмовниця ВВС в Тирасполі (столиця невизнаного Придністров'я) Марина сказала, що 2 січня деякі магазини в місті вже відкрилися і люди скуповують ковдри та пледи.

Також, за її словами, великий попит мають продукти, які не потребують приготування: печиво, тістечка, хлібобулочні вироби, сир тощо.

Марина також зазначає, що за одну ніч ціни на хліб помітно зросли, а вибір уранці в четвер був дуже мізерний.

Її слова підтверджують повідомлення місцевих ЗМІ: найходовіший батон за добу подорожчав на 45 копійок і тепер коштує 5р. 45 коп.

Хлібний магазин у Тирасполі (архівне фото)

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Хлібний магазин у Тирасполі (архівне фото)

У Придністров'ї зупинились сотні підприємств, і тисячі людей залишилися без роботи. Їхні трудові угоди залишаються в силі, але поки що неясно, як працівникам компенсують вимушений простий.

"Криза має настільки важкий характер, що немає потреби перераховувати, які підприємства зупинилися. Стоять усі промислові підприємства, за винятком лише тих, хто займається виробництвом продовольства, тобто безпосередньо забезпечує продовольчу безпеку Придністров'я. Для інших підприємств, для промислового сектора немає енергетичного ресурсу", – заявив у четвер міністр економічного розвитку невизнаної Придністровської Молдавської Республіки (ПМР) Сергій Оболонік.

За даними придністровської влади, 150 дитячих садків та 130 шкіл у регіоні залишилися без тепла, що ставить під питання повернення дітей до цих закладів після новорічних канікул.

При цьому на даному етапі Оболонік назвав ситуацію керованою та прогнозованою, хоча зазначив, що занадто тривалий простій у роботі підприємств позначиться на їхній можливості перезапуститися.

За даними ВВС, школи у регіоні перейшли на віддалене навчання, а садочки лише для тих дітей, у яких обоє батьків працюють. Встановлюють пункти обігріву і заготовляють дрова.

Газ зараз є в багатоповерхівках, але лише для приготування їжі. Завчасно попереджали, що залишать для плит на 20 днів на півдні і на 10 днів на півночі регіону.

А опалення вимкнули одразу всім.

Цієї ночі у регіонів може бути до 2 градусів морозу.

Що робити

Дубосарська ГЕС

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, За оцінками експертів, Дубосарська ГЕС (на фото) разом із Молдавською ДРЕС зможуть забезпечувати запит на електроенергію лише у найближчі 50 днів

Агентство Рейтер цитує лідера Придністров'я Вадима Красносільського, який заявив, що хоча ситуація і не проста, але загалом влада до неї підготувалася.

"Становище покращиться. Думайте про себе, про свої сім'ї та близьких", – сказав він.

Однак поки що неясно, як саме підготувалася придністровська влада до кризи і що вона має намір робити далі.

Вранці в четвер компанія "Молдовагаз" направила "Тираспільтрансгаз" офіційний лист, в якому запропонувала допомогу "в організації закупівель природного газу на будь-якій європейській газовій платформі на ринкових умовах для забезпечення жителів лівого берега Дністра енергоресурсами в кризовій ситуації".

Про це у телеграм-каналі повідомив глава "Молдовагаз" Вадим Чебан.

У листі зазначається, що природний газ може бути поставлений за альтернативними транспортними маршрутами до кордону Республіки Молдова.

Про реакцію придністровської влади на цю пропозицію поки що нічого не відомо.

Напередодні на засіданні кризової комісії Придністров'я було оголошено, що запаси газу в регіоні наразі становлять 13 мільйонів. кубометрів, і цього вистачить у середньому на два тижні.

Відключень електроенергії у Придністровському регіоні наразі немає. Молдавська ДРЕС, розташована на лівобережжі, негайно перейшла на вугілля.

За оцінками експертів, разом із Дубосарською ГЕС вона зможе давати електроенергію протягом 50 днів.

Причина кризи – спір за борг між Молдовою і Росією

Строк транзитної угоди про постачання газу між НАК "Нафтогаз України" та російським "Газпромом", укладеної у грудні 2019 року, закінчився 31 грудня 2024 року, і Київ заздалегідь заявив, що не продовжуватиме його.

На цьому фоні в середині грудня влада Молдови ввела в енергосфері країни режим НП.

Рішення Києва створювало певні проблеми щодо забезпечення газом таких країн, як Молдова, Словаччина, Угорщина та інших, але залишалися альтернативні варіанти постачання.

Однак у випадку Молдови Росія сама вирішила повністю припинити постачання.

Ще 28 жовтня російський "Газпром" направив молдавській газовій компанії "Молдовагаз" повідомлення, в якому повідомив, що у зв'язку з регулярним невиконанням молдовською стороною платіжних зобов'язань і "заборгованістю, що накопичилася", постачання природного газу до Республіки Молдова повністю припиняються.

За розрахунками російської сторони, борг Молдови за газ становить 709 млн. доларів. Молдова визнає борг лише 8,6 млн доларів.

У той же день глава "Молдовагазу" Вадим Чебан попередив, що цей крок торкнеться насамперед Придністров'я, оскільки для правобережної Молдови (території, якою керує Кишинів) його компанія закупила на європейських ринках достатньо газу до квітня 2025 року.

Щорічно Росія постачала близько 2 млрд кубометрів газу до Придністров'я з населенням близько 450 тис. людина.

Після розпаду СРСР Молдова продовжувала залежати від російського газу, і поки при владі країни були сили, лояльні Москві, вона могла сподіватися на безперебійні поставки за пільговими цінами.

З приходом прозахідного уряду Маї Санду Росія почала використовувати газове питання як політичну зброю.

Молдова без світла?

Молдова

Автор фото, AFP

Підпис до фото, Молдова – одна з найбідніших країн Європи

Однак для правобережної Молдови не все так райдужно, попри запаси газу.

Ця частина країни може залишитися без електрики, 70% якої вона отримувала з лівого берега, де працює енергогенеруюче підприємство "МолдДРЕС".

"МолдДРЕС", у свою чергу, функціонує на основі російського газу, якого в регіоні більше немає.

Інші 30% Молдова отримувала з України, яка більше не може експортувати електроенергію, оскільки значну частину української енергетичної інфраструктури зруйновано ударами збройних сил Росії.

Жителі Молдови готуються до віялових відключень електроенергії. Зокрема, за словами співрозмовників ВВС в Кишиневі, у місті поширюється поки що неофіційна інформація про те, що слід уникати користуватися ліфтами у певний ранковий та вечірній годинник.

За деякими даними, задля економії новорічну ілюмінацію в місті планують відключити вже в ніч проти п'ятниці.

На тлі кризи в четвер 2 січня два найбільші енергооператори на молдавському ринку зажадали від Національного агентства з регулювання в енергетиці (НАРЕ) підвищити тарифи на електроенергію в середньому на 50%. За різними даними, вартість може зрости до понад 10 грн за кіловат-годину.

Якщо це станеться, рахунки за комунальні послуги для обивателів зростуть на тисячі леїв на місяць (1 лей – це приблизно 2,3 гривні. – Ред.).

Останнє підвищення цін в енергосфері відбулося у березні 2024 року.

У четвер міністр енергетики Румунії Себастьян Бурджуа заявив, що його країна не залишить сусідів у складній ситуації.

"Брати назавжди залишаться братами. Наша місія бути разом", — заявив Бурджуа.

Румунія вже давно експортує електроенергію та природний газ до Молдови, але за цінами, які сильно перевищували вартість російських енергоносіїв.

Румунський міністр енергетики дав зрозуміти, що Бухарест розгляне оптимальні способи підтримки сусідньої держави в рамках румунського законодавства.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *