Автор фото, Колаж ВВС/ГУР/МО РФ
Article information
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- Twitter,
- 41 хвилин(и) тому
Головне управління розвідки Міністерства оборони України 31 грудня повідомило про "історичну подію". За даними відомства, вперше морський безекіпажний катер влучив ракетою і зміг збити гелікоптер противника.
"Воїни ГУР вперше у світі знищили повітряну ціль за допомогою морського дрона Magura V5", – заявили у ГУР.
Під час бою у Чорному морі, в районі мису Тарханкут в тимчасово окупованому Криму, ракетою Р-73 SeeDragon українському морському дрону вдалося знищити російський гелікоптер Мі-8.
Ще один такий же вертоліт, за даними ГУР, зазнав ураження та зміг дістатись аеродрому базування.
Автор фото, ГУР
Підпис до фото, Тепловізійна камера на БЕК Magura слідкує за російським гелікоптером в небі
Воєнна розвідка виклала відеокадри цієї операції.
На них видно, як катер (БЕК), перебуваючи під кулеметним вогнем з гелікоптерів РФ, намагається захопити їх у приціл і випустити ракету.
У певний момент вертоліт, вочевидь, після влучання викидає теплові пастки і падає у воду.
Ще один гвинтокрил після влучання ракети в хвостову частину відлітає геть.
Згодом розвідка виклала аудіозапис, заявлений як перемовини пілота підбитого Мі-8 з диспетчером. Пілот на ньому заявляє, що бачив "пуск з води" і згодом відчув "хлопок в районі гвинта".
Автор фото, ГУР
Підпис до фото, Підбитий вертоліт Мі-8 падає в море. Кадр з відео ГУР
Російська влада не коментувала ймовірну втрату гелікоптера.
Натомість міністерство оборони РФ заявило про "знищення" 8 українських безекіпажних катерів біля берегів Криму 31 грудня.
Російські Z-блогери, прямо не підтверджуючи втрату вертольота, кажуть про те, що модернізовані українські дрони несуть все більшу загрозу.
"Швидкість реагування (російської влади, – Ред.) на нові технологічні виклики – вкрай низька", – резюмує провоєнний телеграм-канал "Два майора".
БЕК як платформа з озброєнням
Після першого застосування безекіпажних катерів восени 2022 року проти російського флоту Україна почала працювати над їх модернізацією.
Це стосувалося не лише збільшення бойової частини чи системи зв'язку, але й експериментів з типами озброєння, яке встановлювалось на БЕК.
Так наприкінці 2024 року безекіпажні катери Сил оборони, зокрема найвідоміші моделі Magura i Sea Baby, перетворилися з ударних дронів на багатоцільові платформи.
Автор фото, СБУ
Підпис до фото, Перші випробування морського дрона з ракетами від "Граду"
Наприклад, в публічний простір потрапляли кадри застосування морських дронів з вмонтованими кулеметними установками. У ніч з 5 на 6 грудня БЕКи Sea Baby з таким озброєнням атакували російські патрульні катери, баржу, вертольоти та літаки в Керченській затоці.
Служба безпеки України заявила, що на цих дронах були великокаліберні кулемети із балістичними програмами автоматичного наведення та захоплення цілей. Обстріл з БЕКів начебто призвів до загибелі і травмування екіпажів та пошкодження кількох вертольотів РФ.
Також відомо про встановлення на БЕКи ударних квадрокоптерів і керованих ракет. Саме останній варіант виглядає перспективним в контексті ураження техніки.
Ракети на дронах
Перші кадри із застосуванням ракетного озброєння на українських БЕК оприлюднені в травні 2024 року.
На них видно, як SeaBabe випускає ракети у напрямку Кінбурнської коси на окупованій частині Херсонщині.
Російські канали заявили, що ця спроба була невдалою. Українські спецслужби, своєю чергою, повідомили, що на дронах були некеровані ракети від реактивної системи залпового вогню "Град".
Один БЕК міг запустити шість 122-мм некерованих ракет з осколково-фугасною бойовою частиною вагою близько 20 кг.
Щоправда, експерти вказували, що така система є ненадійною, оскільки оператор БЕК, наприклад, має враховувати хитавицю на морі і вивести дрон на атаку під певним кутом для запуску по цілі.
Але в травні 2024 року також з'явились перші кадри застосування на морських дронах, йдеться про Magura, керованих ракет Р-73. Декілька спроб були невдалими – система наведення БЕК не могла захопити ворожий вертоліт чи літак і влучити в нього.
Однак атака 31 грудня біля Тарханкуту показує, що, вочевидь, Київ переробив і покращив стару радянську ракету Р-73.
Автор фото, Міноборони РФ
Підпис до фото, На українському дроні видно дві пускові установки з керованими ракетами Р-73. Кадри від травня 2024 року
Що ж це за ракета?
Р-73 є розповсюдженим авіаційним боєприпасом класу "повітря-повітря", який почали розробляти в СРСР ще на початку 1980-х.
Її дальність до 40 км, а вага БЧ – близько 8 кг. Вона також має інфрачервону систему наведення.
Ракети Р-73 різних модифікацій активно використовувались і досі використовуються арміями різних країн як авіаційне озброєння, а також для зенітно-ракетних комплексів як боєприпас класу "земля-повітря".
Перші спроби її інтегрувати на українські морські дрони восени 2024 року, як вже зазначалось, були невдалими. Ймовірно, після цього українські інженери переробили систему наведення Р-73. Про це побіжно вказує те, що ракета отримала нову модифікацію SeеDragon.
Профільне видання Defense Express вважає, що в ракеті встановлена вдосконалена головка самонаведення.
"Під час збиття цілі ракета Р-73 SeeDragon успішно уражає ціль навіть попри те, що ворожий Мі-8 активно використовує теплові пастки. Тому не виключно, що у цій ракеті використана нова головка самонаведення із кращою фільтрацією хибних цілей", – сказано в статті видання.
Окрім того, на відео ГУР помітно, що ракета має тепловізор, а система управління вогнем сигналізує про захоплення цілі.