Як загинула жінка з червоним манікюром у Бучі і кого з росіян підозрюють

у березні 2022 року” width=”976″ height=”549″ style=”aspect-ratio:976 / 549″ class=”bbc-139onq” />

Автор фото, Reuters/BBC

Підпис до фото, Зображення руки загиблої жінки на одному з перехресть Бучі є міжнародним символом військових злочинів росіян при наступі на Київ у березні 2022 року. Українське слідство назвало підозрюваного російського військового, який міг віддати наказ на розстріл

  • Author, В'ячеслав Шрамович
  • Role, для BBC News Україна
  • 2 годин(и) тому

Фото руки вбитої жінки з яскраво червоним манікюром на асфальті стало одним з символів розстрілів цивільних, які вчиняла російська армія під час окупації Бучі.

Загиблою була Ірина Фількіна, яка 5-го березня 2022 року намагалася на велосипеді повернутися додому через Бучу й загинула там на вулиці Яблунській.

Через майже три роки після тих подій українське слідство висунуло підозру командиру розвідвзводу російської 76-ї десантно-штурмової дивізії Артему Тарєєву у тому, що він віддав наказ вбивати всіх у районі, через який проходив маршрут евакуації.

Саме через цей наказ, стверджують українські слідчі, російські десантники розстріляли Ірину Фількіну, "жінку з червоним манікюром", а також ще більше десяти цивільних.

Українські правоохоронці наприкінці грудня 2024 року оприлюднили нові деталі тієї моторошної історії.

Російська влада та Володимир Путін причетність армії РФ до розстрілів цивільних у Бучі та на Київщині загалом спростовує й називає "Бучанську різанину" фейком і провокацією.

Як загинула Ірина Фількіна

Ірина Фількіна працювала в одному з торгівельних центрів Києва і з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року не змогла повернутися додому в село Михайлівка-Рубежівка, що неподалік Бучі та Ворзеля.

5 березня вона вирішила спробувати повернутися додому на велосипеді і її шлях пролягав через нещодавно окуповану росіянами Бучу.

Вона проїхала по вулиці Вокзальній з боку Ірпеня й потім повернула на вулицю Яблунську, де стояли кілька бойових машин десанту (БМД-2) росіян. Шлях Ірини Фількіної відзняв український дрон й це відео згодом опублікувало "Суспільне" під назвою "Російські військові стріляють у бік людини в Бучі".

Дрон зняв, як Ірина Фількіна повертала на перехресті, за якими стояла російська колона та взвод розвідки, що її прикривав

Автор фото, Суспільне

Підпис до фото, Дрон зняв, як Ірина Фількіна повертала на перехресті, за якими стояла російська колона та взвод розвідки, що її прикривав

Головне слідче управління нацполіції у новому повідомленні про підозру стверджує, що у той час біля перехрестя вулиць Яблунська та Вокзальна у Бучі перебував розвідувальний взвод 234-го полку 76-ї десантно-штурмової дивізії, відомої також як "Псковський десант".

Командував взводом старший лейтенант Тарєєв Артем Андрійович, житель селища Груцинов Ростовської області, який також обіймав посаду командира розвідки у батальйонно-тактичній групі, що зайшла в Бучу.

Саме на його ім'я українська поліція оголосила про підозру та оприлюднила повістку про виклик.

"Тарєєв А.А., будучи командиром розвідувального взводу, усвідомлюючи, що місцеві жителі є цивільними особами, які перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права…, визначив частину вулиці Яблунської м.Буча від вулиці Водопровідної до завершення вулиці Яблунської як сектор, у якому дозволене використання всіх видів зброї для ураження противника та віддав підпорядкованому особовому складу розвідувального взводу наказ знищувати всіх осіб, які будуть перебувати у вказаному секторі…", – йдеться у документі.

Там додають, що таким наказом старший лейтенант порушив "принцип розрізненості" комбатантів та цивільних, чим поставив під загрозу життя останніх.

Українські слідчі також детально описали момент вбивства Ірини Фількіної. У самому тексті підозри її ім'я не згадується, але про те, що мова йде саме про неї, написала Бучанська міська рада.

Після того, як Ірина на велосипеді повернула на вулицю Яблунську, російські десантники зробили по ній щонайменше 10 пострілів з автоматичної стрілецької зброї, а також не менше 5 пострілів з 30-мм гармат, якими оснащені БМД-2, говориться у повідомленні про підозру Артему Тарєєву.

Жінка померла на місці.

Події, описані у документі слідчих Нацполіції, збігаються з тим, що можна побачити на відео з дрона.

Перехрестя Яблунської та Вокзальної у Бучі, через яке проїжджала Ірина Фількіна

Підпис до фото, Перехрестя Яблунської та Вокзальної у Бучі, через яке проїжджала Ірина Фількіна

Тіло Ірини Фількіної близько місяця пролежало на тому ж місці, а знайти його рідним допомогли фото руки з червоним манікюром, які поширили багато міжнародних медіа.

Українське слідство інкримінує Артему Тарєєву "віддання наказу на порушення законів та звичаїв війни…, поєднаному з умисним вбивством".

Слідчі також наголошують, що цивільні в Бучі перебували під захистом Женевських конвенцій.

Окрім Тарєєва в тексті підозри згадуються ще восьмеро російських військових 76-ї ДШД з його взводу.

Це стрілець-оператор Іван Юдаков, розвідник-радіотелефоніст Андрій Смірнов, розвідник-оператор Віктор Мальцев, командир відділення Дмитро Сиром'ятнов, заступник командира бойової машини Олександр Тімофєєв, розвідник-снайпер Артем Дємєнтєв, старший розвідник Даніяр Атантаєв та розвідник-номер розрахунку Валерій Капустін.

Однак про персональні підозри на їхню адресу в документі не згадується – відповідальність за воєнні злочини зазвичай покладається саме командирів підрозділів.

Вбиті на Яблунській

Район перехресть вулиці Яблунської та Вокзальної і Водопровідної. Фото зроблене групою аеророзвідки "Вільна Україна" 24 березня 2022 року. Одне з тіл належить Ірині Фількіній

Підпис до фото, Район перехресть вулиці Яблунської та Вокзальної і Водопровідної. Фото зроблене групою аеророзвідки "Вільна Україна" 24 березня 2022 року. Одне з тіл належить Ірині Фількіній

Розстріл Ірини Фількіної – не єдине вбивство цивільних, описане у повідомленні про підозру Артему Тарєєву.

Загалом у документі згадується про смерть щонайменше 15 цивільних, а також поранення ще кількох людей, яким вдалося вижити.

Наприклад, там згадується опис розстрілу мікроавтобуса Volkswagen T4 біля перехрестя Яблунської та Вокзальної.

"Вказаний автомобіль був без будь-яких розпізнавальних знаків та емблем, які б давали підстави ідентифікувати цей автомобіль як військовий об'єкт… Коли він доїхав до перехрестя із провулком Перемоги, військовослужбовці розвідувального взводу вчинили напад на автомобіль шляхом розстрілу з вогнепальної зброї… У подальшому приблизно о 12 год. 46 хв. військовослужбовці розвідувального взводу повторно відкрили вогонь по автомобілю, від чого він загорівся та повністю вигорів", – йдеться у підозрі.

Судячи з цього опису, мова йде про загибель бучанської волонтерки Жанни Камєнєвої, яка загинула 5 березня, намагаючися виїхати з Бучі разом ще з трьома жінками.

Жанна Камєнєва

Автор фото, Платформа пам'яті "Меморіал"

Підпис до фото, Жанна Камєнєва була волонтеркою

Тіла дуже постраждали від вогню, а машину вдалося ідентифікувати за vin-кодом.

У повідомленні про підозру Тарєєву вказується, що у район, визначений ним як сектор для "знищення всіх", у той час заходили та заїжджали "місцеві жителі, які були одягнуті у цивільний одяг, участі у бойових діях не брали, до таких дій не готувалися, не мали при собі жодної зброї, знарядь чи засобів, що могли б загрожувати військовослужбовцям ЗС РФ".

"Також у вказаному районі розташований один зі шляхів евакуації (автомобільна дорога між містами Буча та Ірпінь, яка проходила вулицями Вокзальна-Соборна), на якій періодично з'являлися цивільні особи, які намагалися евакуюватися з міста Буча", – додають українські слідчі.

Зокрема у документі описано, як до того ж перехрестя під'їхав цивільний Daewoo Lanos, по якому російські десантники також відкрили вогонь. Після цього водій вийшов з авто та став біля нього з піднятими руками.

"В цей час військовослужбовці РФ продовжили вести вогонь у напрямку …, здійснивши не менше двох пострілів, чим спричинили смерть останньому", – говориться в описі слідчих.

Решті пасажирів Daewoo вдалося вижити, тому що вони змогли втекти з сектору обстрілу, але одного з них росіяни поранили в ногу.

В іншому випадку описується, як десантники Тарєєва відкрили вогонь по чоловіку, що вийшов з будинку на узбіччя Яблунської, – він отримав наскрізне поранення живота, від якого помер наступного дня.

Особа ще одного з загиблих у той період біля бучанського перехрестя Яблунської та Вокзальної до цього часу не встановлена й в обласному бюро судово-медичної експертизи його тіло значиться під номером 312.

За неповний місяць російської окупації в Бучі у 2022 році, за даними Офісу генпрокурора України, загинуло близько 700 цивільних.

"Встановлення особи підозрюваного – це важливий крок у розслідуванні воєнних злочинів на території України. Усі причетні до вбивств мирного населення мають постати перед міжнародним правосуддям", – наголошують у Бучанській міській раді.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *