Трамп: у Зеленського «4% рейтингу», він «почав війну»? Українці відповіли як треба 20.02.2025 12:24 Укрінформ Наше суспільство зараз як ніколи потребує єдності, і з усього видно, що українці це чудово розуміють і підтримують
На пресконференції у своєму маєтку в Мар-а-Лаго президент США Дональд Трамп заявив, що в Україні необхідно провести вибори, бо рейтинг чинного президента Зеленського, мовляв, упав до 4%. «У цій ситуації, коли в Україні весь час триває воєнний стан і лідер цієї країни за рейтингом схвалення вже впав до 4%… Я думаю, що якщо сідати за стіл, то тут вже й український народ вирішить, що давно не було виборів». Це не Росія каже, так висловився лідер США щодо легітимності української влади. Звідки взято соціологічні дані, на основі яких в Білому домі зобразили собі таку «об’єктивну ситуацію», Трамп не пояснив. В Україні ж заява підняла хвилю обурення одразу з кількох причин. Головна – запахло новими загрозами нашій державності, й вигадані проценти тут – лише підводка.
Як відреагувало на те українське суспільство? Схоже, так як і мало відреагувати, якщо суспільство демократичне та прагне у важкі часи Великої війни зберегти свою державу і власну суб’єктність. Це можна простежити, наприклад, по стрічці Фейсбуку, по її саме патріотичному сегменту, традиційно налаштованому критично до діяльності чинної влади. Пости на підтримку українського Президента, відкидання брехливих цифр і очевидних маніпуляцій, які покликані принизити й обеззброїти Україну, меми та жарти на адресу адміністрації Трампа викладають навіть люди, про яких уявити таке ще вчора було неможливо.
«Я критикую і малюю карикатури на нашу владу, але стану на захист, коли Україну, її народ і президента оббріхує нагодований російською дезінформацією американський самодур», – так підписав чергову влучну ілюстрацію відомий карикатурист Юрій Журавель.
«Ми жартували у 2019 році, що нам ще доведеться Зеленського захищати. Виявилось, то був не жарт», – відреагувала на новини письменниця і громадська діячка Зоя Казанжи.
«Ніхто нас не змусить здати свою країну, окрім нас самих. Тому дуже хотілося б сподіватися, що й Зе і Ко розуміють це. Що тільки єдність усіх українських сил може допомогти вистояти і не піддатися на жоден тиск. З якого боку він би не йшов. Зеленський назовні має опиратися на весь народ. Відчувати за собою підтримку людей. І тоді ніхто не зможе його ні до чого примусити», – так висловився на своїй сторінці блогер, політичний аналітик Богдан Буткевич.
У повітрі відчутно запахло лютим-березнем 2022 року, коли саме єдність, згуртованість українців, стала тим вирішальним чинником, який допоміг відбити й відкинути ворожу орду, зробити те, у що не вірив у світі майже ніхто. Зараз українцям конче необхідно зберегти єдність. І це нам до снаги.
А розгорталися події так.
У НАС ВСІ РЕЙТИНГИ ЗАПИСАНІ!
Якщо у президента Трампа немає посилання на джерело з чіткими рейтинговими цифрами, то у Зеленського воно якраз є. Якраз учора КМІС опублікував результати нещодавнього опитування, яке проводилося 4-9 лютого, і з нього бачимо, що в лютому президенту Зеленському довіряють 57% українців, не довіряють 37% і ще 6% у цьому питанні не визначилися. Тобто з грудня показник довіри навіть зріс – на 5%. Порівняно з лютим 2022 року ще й дуже зріс (тоді було всього 37%), хоча, звісно, до рівня довіри станом на вересень 2019-го (80%) ще рости й рости…
Що показує КМІС у своєму дослідженні
І цим цифрам цілком можна вірити, запевняють у КМІС. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, пояснює у релізі виконавчий директор КМІС Антон Грушецький. За умов війни може накладатися певне систематичне відхилення. «Загалом, ми вважаємо, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої», – пояснює Грушецький.
Міжнародна ситуація така і відносини з партнерами складаються наразі так, що частина дискусії стосується обговорення «легітимності» президента України і в медіа можна бачити інформацію, що це може бути однією зі складових можливих «мирних планів» (наприклад, проведення виборів і потім визначення параметрів домовленостей), зазначає Грушецький. «Важливий вимір ставлення до Президента – рівень довіри… сподіваємося, що ця інформація (дані соцопитування, – ред.) буде належним чином використана, коли будуть обговорюватися питання "легітимності" й "виборів"», – вказує він. В українському суспільстві більшість продовжує дотримуватися думки, що вибори мають бути вже після війни і пріоритетом є зміцнення обороноздатності, вважає Грушецький.
«Якщо хтось хоче мене поміняти прямо зараз, то прямо зараз не вийде… Якщо ми говоримо про 4%, то ми бачили цю дезінформацію, ми розуміємо, що вона йде від Росії, і у нас є докази», – так прокоментував закид американського колеги Президент Зеленський під час пресконференції.
Слова Дональда Трампа насправді – це не про конкретні цифри рейтингу Зеленського, вважає експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон, відомий друг України й одночасно Дональда Трампа, вони мали «шокувати європейців і спонукати їх до дій», вважає він. «Звісно, не Україна починала війну. Звісно, країна, яка зазнає насильницького вторгнення, не повинна влаштовувати вибори. Звісно, рейтинги Зеленського не 4%. Насправді вони приблизно такі ж, як у Трампа», – так прокоментував ситуацію британський політик.
КУДИ ХИЛЯТЬ «СОЦІОЛОГИ» В БІЛОМУ ДОМІ
Євген Головаха, директор Інституту соціології НАН України, ледве стримуючи емоції, називає закиди американського президента «знущанням над здоровим глуздом, абсолютною брехнею».
Євген Головаха. Фото Укрінформ
«Рейтинг Зеленського не опускався нижче 20%, а рівень довіри до нього за даними КМІС суттєво перевищує недовіру, і це цифри, якими ми користуємося, – посилається він на статистику. – Можу точно сказати:
У дослідженні КМІС ідеться про довіру саме Володимиру Зеленському – мова ж не про єднання навколо влади, посади президента, яке відбувалося у перші тижні, місяці повномасштабного вторгнення. «То було шокове єднання. А далі – твереза оцінка українців, які втратили рожеві окуляри ще у 2023 році після невдалого контрнаступу, – пояснює професор Головаха. – Є
«Як би Путін цього не хотів і як би Трамп йому не підігрував, ми не можемо в умовах війни скласти нормальний перелік виборців, – говорить вчений. – Знадобилась би копітка робота на місцях, великі кошти, а їх не вистачає зараз на нагальні потреби фронту». Процес відволік би від спротиву ворогу велику кількість людей, а головне – міг би спровокувати розкол у суспільстві ще й на ґрунті політичних симпатій. «
А ті «4%» як раз свідчать про рівень компетентності нинішньої американської адміністрації, вважає експерт. «Я б хотів сподіватися, що це некомпетентність, а не маніпуляції і підігравання Путіну», – робить висновок керівник Інституту соціології. Бо вже, мовляв, виникають сумніви – на чиєму боці адміністрація Дональда Трампа: демократії чи «вісі зла». І взяті зі стелі 4%, і міфічні 350 мільярдів нібито «проїдених» Україною – все це виходить за межі розуміння сучасного демократичного світу. Ймовірно, Європа має розцінювати ці заяви як сигнал, що давно слід перебрати на себе відповідальність, за висловлюванням Головахи, за «збереження людської цивілізації й демократичного порядку у світі». «Інакше світ перетвориться на жахливе місце, де диктатори, маніпулятори диктуватимуть свою волю іншим, – впевнений Євген Головаха. – А сама Америка знову буде великою, коли позбудеться Трампа».
ЦЕ ХТО ЩЕ ТУТ ДИКТАТОР, ПИТАЄТЬСЯ
Дональд Трамп не забарився з продовженням і опублікував нову заяву: назвав Зеленського «диктатором без виборів» та звинуватив його у відмові від проведення голосування. «Подумайте про це, комік Володимир Зеленський зі скромним успіхом переконав Сполучені Штати Америки витратити 350 млрд дол., щоб ув’язатися у війну, яку неможливо виграти, яку ніколи не потрібно було починати, але війну, яку він, без США та Трампа, ніколи не зможе врегулювати», – написав чинний президент США. Ілон Маск, звісно, думку підхопив і підтримав. Він перепостив відео Трампа, де той заявив, що Зеленський має рейтинг на рівні 4% у Х і висловив сумнів, що той може представляти свою країну за столом переговорів. Ще й вподобав вислів, що «Зеленський не хоче миру, він хоче грошей та влади».
На пресконференції у Мар-а-Лаго. Ілюстрація Телеканал Київ
В принципі, вже зрозуміло, до чого ці заяви хилять, і справа, схоже, не в рейтингах Зеленського, а в позиціях самої України, які для гіпотетичних перемовин комусь хочеться просто обнулити. США намагаються усунути Зеленського з посади заради укладення мирного договору, вважають в The Telegraph.
Видання звертає увагу, що коментарі в бік рейтингу Зеленського з’явилися після того, як міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров і держсекретар США Марко Рубіо вперше зустрілися у вівторок у Саудівській Аравії, щоб обговорити умови припинення війни в Україні. Після більш ніж чотирьох годин переговорів стало відомо, що обидві сторони домовилися про проведення виборів в Україні до досягнення остаточного мирного врегулювання, йдеться у статті. «Це викликає занепокоєння, що Росія використає виборчий бюлетень, щоб усунути з посади лідера України військового часу та призначити пропутінського кандидата, який погодиться на мирні умови, вигідні для Москви», – пише її автор. Після перемовин у Ер-Ріяді представник Держдепу США Теммі Брюс повідомила, що делегації США та РФ домовилися «усунути фактори, що подразнюють у двосторонніх відносинах» і продовжити перемовини, пише The Guardian. Чомусь перше, що спадає на думку (хоча йшлося, ймовірно, про санкції, накладені на РФ тощо) – саме таким «подразником» президент України зараз і є…
Трамп давно захоплюється Путіним, вважаючи його сильним та «дуже розумним» лідером і союзником, вважають у виданні NYT. Він демонструє намір припинити ізоляцію Путіна та повернути Росію в міжнародну спільноту як стратегічного партнера США. І така політика нинішнього президента може стати одним із найкрутіших розворотів в американській дипломатії за останні десятиліття, що змусить союзників і противників переглянути свої стратегії. Який інтерес у цьому процесі Кремля – зрозуміло. Та навіщо здалися подібні карколомні трюки Штатам? Бо на зустрічі в Ер-Ріяді обговорювали перерозподіл сфер впливу між великими державами, вважають у NYT. Дональд Трамп прагне перекроїти їх на свій розсуд.
Лишається сподіватися, що це прагнення не всього політикуму США і нації в цілому. Кілька сенаторів від обох партій вже відреагували на заяви президента, засуджуючи його за зраду друга США і союз з «головорізом Путіним». Зокрема, впливовий американський сенатор-республіканець Роджер Вікер, голова комітету з питань Збройних сил, публічно засудив дії Дональда Трампа в коментарі CNN. У відповідь на запитання репортера CNN, чи можна довіряти Путіну на цих перемовинах, Вікер відповів: «Ні. Путін – воєнний злочинець і має сидіти у в’язниці довічно, якщо не бути страченим. Трамп вважає, що Путін хоче миру. Що ж, я читав брошуру в школі під назвою «Чи можна довіряти росіянам»… Гадаю, росіянам можна довіряти лише в тому, що вони діятимуть на свою користь. Але Путін порушив усі принципи міжнародного права». Ще є слабка надія, що містер Вікер колись покаже ту брошуру і Трампу.
Марина Назаренко, Київ
Перша ілюстрація зі сторінки Юрія Журавля у Фейсбук
Источник: www.ukrinform.ua