Початок перемовин і реакція на нього: є шок, але пошуки виходу тривають

Початок перемовин і реакція на нього: є шок, але пошуки виходу тривають 14.02.2025 09:25 Укрінформ Європейські політики в стресі через те, що переговори з Кремлем почались за нашими і їхніми спинами. Відстежуємо продовження

Холодним душем для багатьох став виступ нового очільника Пентагону Піта Гегсета на Рамштайні. Він, зокрема, закликав визнати, що «повернення до кордонів України до 2014 року є нереалістично метою». І оголосив, що «США не вірять, що членство України в НАТО є реалістичним результатом врегулювання шляхом переговорів».

Наміри врегульовувати відразу підтвердив діями президент Дональд Трамп – протягом доби він мав тривалу телефонну розмову з Путіним і встиг ще й Володимиру Зеленському подзвонити. Результатами, каже, задоволений. І вже вчора міністр фінансів США Бессент привіз в Україну чернетку угоди про доступ до рідкісноземельних металів на 500 мільярдів доларів, якими Білий дім планує «убезпечити» свою допомогу (Зеленський його поки не підписував). Все відбувається так швидко, ніби пан Трамп згадав про обіцянку завершити війну в Україні за 24 години.

Ми спробували вияснити, чи схоже на те, що Трамп остаточно визначився зі своєю тактикою в нашій ситуації і навіть намацав зачіпки для її реалізації. І ще – як оцінюють події останніх днів в Україні та поза нею.

ПЛАН МИРУ ЧИ ШКІДЛИВИЙ ГАЛАС З НІЧОГО?

Корисні копалини в обмін на військову допомогу – це майже те, що пропонував свого часу Володимир Зеленський у своєму «мирному плані». І тоді деякі експерти визнавали, що бізнес-підхід дійсно може спрацювати, а метали – зацікавити Дональда Трампа-бізнесмена. Та пізніше Остап Яриш, кореспондент «Голосу Америки» в Пентагоні, виклав у себе на сторінці основні тези свіжої розмови американського президента з медійниками. Чи вважаєте ви Україну рівноправним учасником цього мирного процесу? – запитали журналісти.  «Хмм. Це цікаве запитання. Я думаю, що вони повинні укласти мир», – відповів після паузи Трамп.

– Чи підтримали б ви поступки Зеленського територіями або обмін територіями?

– Йому доведеться зробити те, що він має зробити.

– Чи бачите ви майбутнє, де Україна повернеться до довоєнних кордонів 2014 року?

– Піт Гегсет сьогодні сказав, що це малоймовірно, чи не так? Це точно здається малоймовірним.

І – «контрольний в голову»: «особисто я не вважаю практичним, щоб Україна була членом НАТО. (…) Задовго до президента Путіна було сказано, що в жодному разі цього не дозволять. Вони давно говорять, що Україна не може йти в НАТО, і мені це підходить».

Піт Гегсет, що чітко висловив ставлення до України в НАТО. Фото зі сторінки Гегсета в Фейсбук

Ймовірно, на базі саме цих тверджень і відбулися розмови Дональда Трампа з президентами РФ та України. У результаті телефонного дзвінка в Кремлі опублікували повідомлення, де підкреслили, зокрема: Путін погодився з тезою американського президента про те, що «настав час, аби наші країни працювали разом». Для цього Трампа запросили до Москви і домовилися підтримувати особисті контакти. Але й Володимир Зеленський після розмови з американським колегою розчарованим не виглядав. «Вдячний президенту Трампу за інтерес до того, що ми можемо зробити разом. Україна більше за всіх хоче миру. Визначаємо наші спільні з Америкою кроки, щоб зупинити російську агресію та гарантувати надійний, тривалий мир», – розповів Зеленський у своєму зверненні до українців. І також анонсував «подальші контакти та зустрічі».

Аналіз заяв Трампа та його представників свідчить лише про одне – жодного оформленого плану миру в Україні в адміністрації Білого дому наразі немає, вважає військовий історик та аналітик Роман Пономаренко. «Є лише прагнення завершити війну, проте як саме і на яких умовах, вони ще самі не знають. Тому зараз тривають достатньо інтенсивні перемовини США з учасниками конфлікту та партнерами. Для розуміння, на які ресурси та важелі США можуть спиратися в намаганні виробити якийсь прийнятний для всіх сторін сценарій», – написав він на своєму Телеграм-каналі. Як мінімум – зі слів Піта Гегсета зрозуміло, що, на думку нової адміністрації, допомога Києву має стати проблемою Європи, тоді як США зосередиться на конкуренції з Китаєм та захисті власних кордонів. «Гарантування європейської безпеки має бути імперативом для європейських членів НАТО. У рамках цього Європа має надати переважну частку майбутньої летальної та нелетальної допомоги Україні», – пояснив у своєму виступі Гегсет.

Європейські політики допомагати не проти, але шоковані подіями і заявами не менше нас. На безпекових переговорах у Парижі опівночі 13 лютого міністри закордонних справ Франції, Великої Британії, Іспанії, Італії, Польщі, ФРН, ЄС та України опублікували спільну заяву. «Ми готові зміцнювати підтримку України. Ми очікуємо на обговорення подальшого шляху разом з американськими союзниками. Нашими спільними цілями має бути забезпечення позиції сили для України. Україна та Європа мають брати участь у будь-яких переговорах. Україні мають бути надані сильні гарантії безпеки. Справедливий та стійкий мир в Україні є необхідною умовою сильної євроатлантичної безпеки», – нагадали вони.

«Це, безперечно, інноваційний підхід до переговорів – йти на серйозні поступки ще до їх початку. Навіть Чемберлен не падав так низько у 1938 році. Той Мюнхен все одно закінчився дуже погано», – так прокоментував колишній глава уряду Швеції Карл Більдт рішення Трампа та його команди щодо України.

Карл Більдт. Фото Укрінформ

Україні, як і Європі, не буде місця за столом переговорів – доведеться просто прийняти результат, пише BILD з посиланням на слова професора міжнародної політики Мюнхенського університету Бундесверу Карло Масала. Саме тому цю війну виграє Путін: він домігся, щоб американці вийшли з цього конфлікту, впевнений професор.  «… сьогодні в Кремлі п'ють горілку прямо з пляшки. Це був великий день для Москви», – так висловився колишній радник Дональда Трампа з національної безпеки Джон Болтон в ефірі CNN про телефонний дзвінок Путіну. Болтон вважає, що очільник Білого дому йому просто «ефективно здався».

Рубль на тлі цього дзвінка значно зміцнився – сьогодні долар у РФ коштує 89.5 рублів. Вчора за нього давали 94, а ще 1 лютого – 102. Найбільші російські компанії відразу подорожчали на $2,2 млрд, за даними Мосбіржі. Акції Сбербанку подорожчали на 4%, «Газпрому» – на 7,9%, «Роснефти» – на 2,1%, «Новатеку» – на 3,8%, «Аерофлоту» – 3,1%.

ЩО НАСПРАВДІ ВІДБУВАЄТЬСЯ У СВІТІ

«Сполучені Штати Америки йдуть зі сцени – у широкому сенсі слова», – такою думкою поділився у соцмережах Петро Шуклінов, журналіст і нині військовослужбовець ЗСУ. Знищення USAID означає, що на звільнений простір по всьому світу заходять Китай та Росія, але справа навіть не в USAID –  змінюється роль США. «Тепер Америка більше не хоче впливати на світ та інші країни, не бачить необхідності поширювати демократію та боротись за вплив з іншими країнами. Наприклад, в Європі. Трампу це просто не цікаво. Тепер Європа сама – і це треба усвідомити. Європа має стати сильною та суб'єктною. І все це напередодні прогнозів, що ми заходимо в Третю світову. Фактично вона вже триває. І далі у війну вступить Китай – жодних сумнівів. Сходження США зі світової арени матиме жахливі наслідки по всьому світу», – вважає він.

«Потік заяв щодо України, які лунають із Вашингтона, день за днем буде ставати дедалі більш безглуздим. Таким чином нова адміністрація прикриває порожнечу там, де мав би бути мирний план, якого нема. Перевірка реальністю виявилася жорсткою», ще два дні тому попереджав на своїй сторінці Фейсбук український підприємець і громадський діяч Валерій Пекар. Мовляв, поки «вони там у Вашингтоні не складуть картинку, буде всіх хитати». Але «кваліфіковані фахівці з Луб'янки додадуть амплітуди розхитуванню згідно з методичками». А Європа, на думку Пекаря, прокидатиметься повільно й неповоротко, але «ми в одному човні».

Раніше США декларували, що будь-який план закінчення війни в Україні має бути узгоджений з європейськими партнерами в Мюнхені і тільки після цього оприлюднений, нагадує публіцист і міжнародний оглядач Віталій Портников у ефірі на своєму Youtube-каналі. Як бачимо, Дональд Трамп відмовився не тільки від цього сценарію розвитку подій, але навіть не згадує Кіта Келлога серед чиновників, які мають продовжувати подальший перемовний процес – звертає увагу він (Кіт Келлог – спецпредставник президента США з питань РФ та України, виступає за посилення позицій України і тиск на РФ у перемовинах). «Це може свідчити про те, що поки що у найближчому оточенні Трампа перемогла група, яка вважає, що треба припинити озброєння України і домовитися про закінчення війни на умовах, які будуть корисними для Путіна, навіть не усвідомлюючи, що Путін буде висувати нові і нові умови. Метою російського президента є не закінчення війни, а її продовження і знищення української державності з подальшим тиском РФ на країни центральної та південної Європи. В апетитах російського керманича Дональду Трампу та його оточенню ще доведеться переконатися», – впевнений оглядач.

Росія нападе на Україну знову за кілька років, навіть якщо зараз укладуть перемир’я, пише у своєму прогнозі американський провайдер фінансової інформації Bloomberg. Після розмови Путіна з Трампом аналітики інформаційного агентства окреслили три сценарії розгортання подій. Найімовірніший – окупована територія залишиться в підвішеному стані і під фактичним контролем Росії, членства України в НАТО не буде, обіцяні їй гарантії безпеки залежатимуть від ставлення до них майбутніх політичних лідерів. У найгіршому випадку Трамп втратить інтерес до подій в Україні ще до кінця врегулювання і припинить будь-яку допомогу, залишивши проблему на Європу. Вступ до НАТО заблоковано і це – прямий шлях до повторного вторгнення РФ. А якщо дуже пощастить, справи розвиватимуться третім шляхом – союзники збільшать військову підтримку України, вкладатимуть в її оборонну промисловість і відновлення збройних сил, а санкції проти РФ не знімуть чи навіть посилять. Це може відкрити шлях для приєднання України до НАТО протягом 10 років.

Добре, що хоч у когось є впевненість, що за таких умов у України буде ще цілих 10 років на посилення…

Генсек НАТО теж вчора підкреслив: в рамках мирної угоди про членство України і не йшлося. Фото grim.in.ua

ПРО США ДОВЕДЕТЬСЯ ЗАБУТИ І НАРЕШТІ ПЕРЕЙТИ НА ВІЙСЬКОВІ РЕЙКИ

Європейці повільно, але таки дійдуть до необхідності серйозно інвестувати у свою безпеку, а отже – в Україну, вважає колишній радник міністра оборони Олексій Копитько. «Європейцям доведеться збільшувати витрати не до 5%, а до 20% ВВП, щоб збалансувати сумарний недружній потенціал. Їм доведеться витрачати приблизно стільки ж, скільки вони витрачали до роззброєння України у 1995 році. Якщо не більше, враховуючи перегляд ролі США», – пише він на своїй сторінці у Фейсбук. У мережі вже цитують європейських діячів, із заяв яких видно, що вони в шоці, – вважає Копитько, – бо розуміють, до якого вибору їх підводять. «Найраціональніше, але політично непопулярне – масштабно інвестувати в оборону України як частину європейської оборони. Це дешевше і реалістичніше (решти варіантів, – ред.)»

Європа наразі залишається поза ключовими обговореннями, проте обійти її не вдасться. «Якщо Трамп почне своє правління з конфлікту з ЄС та НАТО, це значно послабить його позиції. Для України це шанс використати європейський фактор як противагу тиску США», – вважає керівник політико-правових програм Українського Центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович. Мюнхенська конференція 14-16 лютого стане моментом істини. «Київ має чітко заявити про свою позицію, яка повинна відповідати національним інтересам. Важливо, щоб Трамп визнав Україну рівноправним учасником переговорів, а не реагував ухильно чи двозначно», – наголосив політолог. «Не можна виключати сценарій, коли Путін спробує використати ситуацію у своїх інтересах, а потім, як уже не раз було, кине Трампа або поставить його у вкрай незручне становище», – додав експерт.

За словами Вадима Трюхана, останні події чітко засвідчили: Трамп прийшов до влади з власним баченням світового порядку, яке суттєво відрізняється від традиційної республіканської доктрини. «Для нього не існує чітких ціннісних обмежень: він готовий співпрацювати як із союзниками, так і з тими, кого попередні адміністрації вважали загрозою, зокрема з Росією», – каже дипломат.

Це створює ризики для України, бо виглядає так, що Трамп готовий ділити сфери впливу з Путіним, фактично повертаючись до логіки часів «Холодної війни». «Його стратегічною метою, ймовірно, є не послаблення Росії, а її відрив від Китаю», – говорить Трюхан. «Якщо українська влада піде на домовленості з Вашингтоном і Москвою та погодиться на їхній спільний ультиматум, наслідки будуть катастрофічними. – У такому разі Україна ризикує втратити не просто території, а свою суверенність і суб'єктність».

Цей сценарій несе пряму загрозу існуванню нашої держави. Тому краще не домовитися ні про що, ніж погодитися на абсолютно неприпустимі умови, зауважує Трюхан. «Україна повинна перевести економіку на військові рейки, – каже дипломат. – Перемога може вимагати років, а не місяців, і не повинна залежати від американської підтримки. США поважають лише сильних».

Тетяна Негода, Мирослав Ліскович, Київ

Перше фото Mikhail Klimentyev / Sputnik/AFP via Getty Images file

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *