Що відомо про ідею західних військ в Україні і чи вона реальна

Макрон і французькі курсанти

Автор фото, Getty Images

4 грудня 2024

Кілька європейських країн розмірковують над можливістю відправити до України військових у разі досягнення угоди про припинення вогню, пишуть західні ЗМІ. У Києві цю ідею коментують стримано.

Одним з перших відкрито про цю імовірність заговорив ще у лютому 2024 року президент Франції Емманюель Макрон, однак тоді ця ідея видавалася досить далекою від реальності. У грудні ж про це вже ведуться дискусії не лише у Франції, а й у Британії та Німеччині.

"Радіо Свобода" повідомляє, що у Парижі та Лондоні розмірковують над варіантами гарантування безпеки України у разі мирних переговорів із Росією.

За словами високопоставленого чиновника НАТО, який коментував питання на умовах анонімності, одним із таких варіантів є розміщення військ Франції і Великої Британії на лінії розмежування для моніторингу режиму припинення вогню, якого можуть досягти внаслідок переговорів після приходу до влади у США Дональда Трампа.

Чиновник також додав, ці розмови наразі ведуть лише в окремих столицях, а не на рівні НАТО.

Розробка конкретних пропозицій і варіантів підтримки Києва необхідна для того, щоб гарантувати участь союзників з Європи у мирних переговорах України і Росії за посередництвом новообраного президентства США Дональда Трампа, розповів співрозмовник "Радіо Свобода".

Він додав, що Париж і Лондон намагаються підготуватися до того, щоб у разі виникнення питання з боку нового керівництва США, як саме можуть допомогти країни Європи, вони мали б готові варіанти підтримки України.

Про відновлення обговорення питання відправки європейських військ в Україну також писало французьке видання Le Monde.

Із посиланням на власні поінформовані джерела видання зазначало, що такі дискусії відновилися у Парижі та Лондоні на тлі побоювань про можливу ​​відмову США від підтримки Києва, коли Дональд Трамп вступить на посаду 20 січня 2025 року.

Ця тема також раніше прозвучала 23 листопада від міністра закордонних справ Франції Жана-Ноеля Барро в інтерв'ю ВВС.

Барро, який напередодні провів переговори з британським міністром закордонних справ Девідом Леммі в Лондоні, сказав, що західні союзники не повинні встановлювати жодних обмежень на підтримку України чи дотримуватися будь-яких "червоних ліній".

На запитання, чи може це означати участь французьких військ у війні в Україні, він відповів: "Ми не відкидаємо жодного варіанту".

Фактично вперше про таку імовірність офіційно заявила і Німеччина. Міністерка закордонних справ цієї країни Анналена Бербок в коментарі журналістам 3 грудня не виключила відправку німецьких миротворців до України для забезпечення миру, повідомляє німецьке видання Frankfurter Allgemeine.

Відповідаючи на питання про можливу роль у цьому Німеччини, вона сказала, що "німецька сторона підтримає всіма нашими силами" все, що служитиме миру в майбутньому.

Говорять про цю ідею і в керівництві Євросоюзу. Нова верховна представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас на вихідних заявила про можливість участі європейських військових у забезпеченні припинення вогню в Україні. За її словами, у цьому можуть брати участь солдати з країн, які раніше вже відкрито висловлювалися за переговори про введення військ. До них можна віднести, наприклад, Францію чи країни Балтії, додає видання.

В експертних колах кажуть: якщо ще три місяці тому багато хто говорив, що подібна місія – щось з розряду фантастики, сьогодні це питання вже перейшло в практичну площину обговорення в окремих європейських столицях і вітається в команді новообраного президента США Дональда Трампа.

"Упродовж останнього року ми багато працювали з нашими французькими партнерами над додатковими, проміжними – але в жодному разі не альтернативними до НАТО – елементами забезпечення безпеки, – повідомила директорка центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук. – Зокрема, розгортанням військової місії передусім європейських країн на території України".

Макрон

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Першим можливість відправки західних військ в Україну почав обговорювати президент Франції

Що кажуть у Києві

Своєю чергою, президент України Володимир Зеленський весною зазначав, що Україна не готова закликати іноземних військових воювати в Україні, однак підтримає ініціативу прикордонної місії.

"Він (Макрон – Ред.) запропонував ініціативу бути на кордоні. Ну, як ми можемо відмовлятися? Якщо вони це пропонують і будуть приїжджати, ми будемо тільки підтримувати", – зазначав він у квітні.

Втім, нові обговорення відправки європейських миротворців стосуються саме періоду після припинення вогню на переговорах, а не гарячої фази війни.

У плані перемоги Зеленського, який він представив західним партнерам восени, є пункт про стримування. В ньому Україна пропонує розмістити на своїй території комплексний неядерний стратегічний пакет стримування, який буде достатнім для захисту країни від будь-якої загрози з боку Росії.

Чи йде там мова про розміщення західних військ – невідомо, адже деталі засекречені. Відомо лише, що ці таємні додатки отримали та аналізують США, лідери Великої Британії, Франції, Італії та Німеччини.

Наближення переговорів

Про наближення переговорів все частіше говорять як на Заході, так і в Україні. Росія ж поки що не демонструє готовності і офіційно заявляє, що чекає на прихід нового американського президента, аби встановити діалог.

Україна намагається максимально посилити свої позиції – план перемоги Володимира Зеленського націлений саме на це. Київ уже отримав дозвіл США та європейських партнерів на удари далекобійною зброєю, тепер намагається переконати Захід дати запрошення на членство в НАТО. Без гарантій безпеки українська влада не бачить сенсу починати будь-які переговори з Росією.

Минулого тижня Володимир Зеленський вперше заявив, що він готовий тимчасово поступитися територією Росії, щоб припинити війну.

Він додав, що після домовленості про припинення вогню Київ міг би "дипломатичним шляхом" домовитися про повернення території на сході, яка зараз перебуває під контролем Росії.

Інші західні лідери наслідували приклад Зеленського, вперше припустивши, що Україна може виграти війну лише за столом переговорів.

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер у понеділок заявив, що Захід має посилити підтримку України та зазначив, що Київ також має отримати "найсильнішу позицію для переговорів, щоб вони могли забезпечити справедливий і міцний мир", пише Telegraph.

Очільник НАТО Марк Рютте у вівторок перед зустріччю з міністрами закордонних справ військового альянсу також висловив схожу думку.

"Нам усім потрібно буде зробити більше. Чим сильнішою буде зараз наша військова підтримка України, тим сильнішою буде їхня позиція за столом переговорів", – сказав Рютте журналістам у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі.

У вівторок Київ знову закликав НАТО прискорити вступ України до альянсу, хоча серед союзників досі немає консенсусу щодо цього питання. Відомо, що противниками запрошення України до НАТО досі лишаються США, Німеччина, Словаччина та Угорщина.

Росія ж назвала заявку України на членство "неприйнятною загрозою". "Таке потенційне рішення для нас неприйнятне, тому що це загрозлива подія для нас", – заявив журналістам речник Кремля Дмитро Пєсков.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *