Автор фото, Ukraine Presidency
Підпис до фото, Володимир Зеленський припустив, що погодиться на угоду, яка фактично залишить окуповані території Москві3 грудня 2024
Президент України Володимир Зеленський пом'якшує свою позицію щодо війни з Росією, натякаючи, що Україна може припинити боротьбу за повернення окупованих територій в обмін на членство в НАТО, пише Wall Street Journal.
У низці інтерв'ю минулого тижня Зеленський заявляв, що готовий до переговорів про припинення війни.
Це кардинальна зміна риторики, адже раніше він наполягав, що українці воюватимуть, доки не повернуть захоплені Росією території.
Тепер президент припускає можливість припинення вогню, якщо решта України отримає захист з боку НАТО.
Однак тут, на думку видання, є дві серйозні перешкоди: шанси України приєднатися до військового альянсу в найближчій перспективі – невеликі. Крім того, Путін не проявляє активного інтересу до переговорів.
І для цього є підстави, вважають автори статті. Російські війська наступають на сході України. Москва перевела свою економіку на військові рейки і нещодавно затвердила найбільший оборонний бюджет в історії Росії, що дає Путіну впевненість у тому, що він може продовжувати захоплювати нові українські землі.
На пресконференції в неділю Зеленський наголосив, що будь-які переговори можливі лише з позиції сили.
"Якщо буде заморожений конфлікт без будь-якої сильної позиції для України, тоді Путін прийде через два, три або п'ять років … Він повернеться і зруйнує нас повністю і цілковито. Він спробує нас зруйнувати", – зазначив український президент.
У п’ятницю Зеленський в ефірі Sky News припустив припинення "гарячої фази війни", якщо захист НАТО нададуть неокупованій частині країни. Він також наголосив, що Київ намагатиметься повернути окуповані території дипломатичним шляхом.
Аналогічні аргументи він навів в інтерв'ю японському виданню Kyodo News в понеділок.
"Нашій армії не вистачає сил для звільнення окупованих територій. Ми повинні знайти дипломатичні рішення".
Водночас генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв'ю в понеділок відмовився обговорювати перспективи членства України.
Він закликав зосередитися на військовій підтримці України: "Пріоритет номер один, два і три – це більше військової допомоги Україні".
Втома від війни і тінь перемовин
Wall Street Journal вказує, що західні країни розглядають угоду, яка включала б гарантії безпеки для України, як варіант для припинення війни.
Нової гостроти переговорним зусиллям додало обрання Трампа, оскільки західні союзники не впевнені, чи буде він як президент підтримувати Україну.
Водночас генсек НАТО Марк Рютте заявив, що на зустрічі з Трампом у Флориді минулого місяця він сказав обраному президенту, що країни НАТО "не повинні допустити, щоб Північна Корея, Китай, Росія та Іран радісно вітали одне одного, тому що ми уклали погану угоду".
А колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що тимчасова передача окупованих територій Росії може бути можливою, якщо Києву нададуть серйозні гарантії безпеки.
"Це не означає, що Україна повинна назавжди віддати свою землю", – наголосив він.
Видання вказує, що втома від війни охопила українське суспільство, яке все частіше висловлює бажання припинити війну. Згідно з опитуванням Gallup, 52% українців підтримують переговори про припинення війни, порівняно з 27% минулого року.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Російська армія продовжує бити по українських містах
Втім відсутність членства в НАТО залишає Україну без реальних гарантій безпеки, переконані автори статті й цитують верховну представницю ЄС Каю Каллас, яка під час візиту до Києва заявила, що найсильнішою гарантією безпеки для України є членство в альянсі.
Антоніу Кошта, президент Європейської ради, додав, що ЄС буде підтримувати Україну "стільки, скільки буде потрібно".
Водночас за лаштунками європейські чиновники намагаються підготуватися до планів Трампа, пише WSJ.
Судячи з розмов і зовнішньополітичних вподобань обраного президента, у Брюсселі та Києві панує обережний оптимізм – якщо не впевненість у тому, що адміністрація Трампа доб'ється від Кремля реальних поступок, якщо Путін піде на переговори.
При цьому багато західних чиновників, як і раніше, глибоко скептично ставляться до того, що Кремль сяде за стіл переговорів, поки Росія має успіхи на полі бою.
Плани Росії
Москва витрачає величезні ресурси, втрачаючи понад 1000 військових на день, але продовжує активні наступальні дії, пише Wall Street Journal.
Останнім часом курс рубля впав, що призвело до росту інфляції та подальшого скорочення частини економіки, не пов'язаної з обороною.
З усім тим російські чиновники, як і раніше, впевнені, що ситуація змінилася на їхню користь.
Минулого місяця Сергій Шойгу, секретар Ради безпеки Росії, заявив, що Захід повинен визнати, що Росія виграє війну, і вести переговори.
У Кремлі також заявили, що Україні потрібно відмовитися від надії на приєднання до НАТО в рамках будь-якого мирового регулювання.
Деякі українські посадовці визнають, що альтернативою вступу до НАТО може бути надання військової підтримки, яка знадобиться в найближчі роки для стримування Росії.
Але Зеленський публічно поскаржився, що допомога Заходу не відповідає обіцянкам оснастити українську армію в повному обсязі.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, ЗСУ критично не вистачає людей і снарядів
До того ж витрати, пов'язані з цим, можуть виявитися надто високими для західних урядів, особливо якщо Трамп виконає погрози скоротити американську допомогу Україні, зазначає видання.
Так, за словами українських чиновників, з якими поспілкувалося WSJ, наступного року для стримування Росії Києву знадобиться 120 мільярдів євро військової допомоги.