Україна каже про знищення 4 вертольотів РФ у тилу росіян. Що з’ясувала BBC Verify

ка

Автор фото, Міноборони РФ

Підпис до фото, Ударний вертоліт Ка-52 "Алігатор" російська армія застосовує з перших днів війни для атак на українські позиції

  • Author, Відділ новин
  • Role, ВВС Україна
  • 4 годин(и) тому

Україна заявила про знищення відразу чотирьох російських гелікоптерів. Командування Сил спецоперації ЗСУ вказує, що це сталося на території в тилу Бєлгородської області. BBC Verify підтверджує, що на наданому відео знищення обєкт за 50 км від українського кордону в тилу росіян.

В повідомленні ССО йдеться, що українські війська завдали ракетного удару по місцях стоянки армійських вертольотів РФ, а саме двох ударних гвинтокрилів Ка-52 і двох транспортних Мі-8.

Вертольоти Ка-52 або ж "Алігатори" російська армія активно застосовує для ураження українських позицій, військової техніки і місць дислокації особового складу.

В останні тижні ці гелікоптери були помічені на кордоні РФ і України під час атак на українські військову техніку, яка проривалась в сторону Бєлгородської області. За даними окремих російських "воєнкорів" і Z-блогерів, українцям вдалося прорвати кордон і навіть взяти під контроль частину населеного пункту Демидівка на Бєлгородщині.

Офіційної інформації про це сторони не надають.

За підрахунками генштабу ЗСУ, станом на 24 березня вдалося знищити вже 335 вертольотів РФ. Одночасне знищення чотирьох бортів може вважатися найрезультативнішим ударом з початку війни.

Що відомо про операцію?

Сили спеціальних операцій повідомили, що операцію зі знищення гвинтокрилів провели у взаємодії з головним управлінням розвідки, ракетними військами і артилерією

Пропустити WhatsApp і продовжити

BBC News Україна підписуйтеся на наш WhatsApp

BBC Україна тепер у WhatsApp

Головне про Україну та світ – у нашому WhatsApp-каналі

Клікніть тут, щоб підписатися

Кінець WhatsApp

Розміщення відразу декількох вертольотів не на захищених військових аеродромах в тилу, а на польовому майданчику неподалік кордону, може свідчити про їх активне і щоденне залучення до бойових операцій в Бєлгородській області.

З іншого боку, такі машини можуть стати легкою здобиччю противника, який моніторить територію з повітря своїми розвідувальними безпілотниками і має в своєму арсеналі далекобійні ракетні системи. Тому зазвичай борти перебувають на таких відкритих майданчиках дуже короткий проміжок часу, або ці об'єкти розміщують поза зоною досяжності ракет.

"Всі вертольоти знищені ракетними ударами в тил ворога, де противник створив майданчик для підскоку авіації – замасковану позицію для швидкого переміщення бортів або для несподіваних атак на Сили безпеки та оборони України", – сказано в повідомленні ССО.

Також зазначається, що удар ЗСУ по Бєлгородщині завдали з американських установок Himars керованими реактивними ракетами GMLRS модифікації M30A2.

Такий боєприпас летить на дальність до 90 км і містить в своїй бойовій частині близько 180 тисяч вольфрамових уражальних елементів. Ракета вибухає в повітрі і тисячами дрібної шрапнелі знищує або суттєво пошкоджує ціль.

ка

Автор фото, Міноборони РФ

Підпис до фото, Російський "Алігатор" веде вогонь під час бойового вильоту в Курській області

Ці ракети американська влада з другої половини 2022 року надавала українській армії. У 2024 році Вашингтон дозволив Києву застосовувати американські ракети для ударів по військових об'єктах в прикордонних регіонах РФ.

Така атака виглядає доволі незвично. Як зауважують аналітики профільного видання Defense Express, раніше українські війська використовували для цього ракети ATACMS, а не GMLRS, і удари завдавались по аеродромах або під час посадки вертольотів безпосередньо біля лінії фронту.

Це пов'язано з тим, що майданчики підскоку для гвинтокрилів російське командування намагалося не розміщувати на відстані удару ракет GMLRS.

"Чому ворог вирішив розгорнути цей майданчик у небезпечній зоні, залишається під питанням. Можливо, хтось з російського командування дійсно повірив у свою ж пропаганду про те, що Україні "вимкнули HIMARS", – зазначає Defense Express.

Інформацію про втрату 4 бортів російська влада ще не коментувала. Популярний російський авіаблогер з ніком Fighterbomber (ймовірно, під цим ім'ям пише капітан ЗС РФ Ілля Туманов) ухильно прокоментував цю ситуацію.

Він не заперечив, але і не підтвердив атаку на вертольоти ЗС РФ,

"Дочекайтеся моменту, коли вам все розкажуть і покажуть. І пояснять чому іноді не розповідають усе за першою вашою хотєлкою", – написав блогер.

Таку ухильну відповідь коментатори його посту сприйняли як можливий натяк на те, що насправді уражені гелікоптери були макетами.

Водночас командування ССО оприлюднило відео цієї операції.

Що ми можемо сказати з українських кадрів "знищених гелікоптерів"?

BBC Verify проаналізувала кадри, опубліковані офіційним обліковим записом Сил спецоперацій, і встановила, що вони зняті у Бєлгородській області Росії, на північно-східному кордоні України.

Чорно-біле відео, схоже, було зняте дроном, який літав над полями.

Одне з полів має чітку форму, і ми зіставили його з місцем біля населеного пункту Івня.

Це понад 50 км від кордону з Україною, тобто відносно тилова територія поблизу якої не йдуть бойові дії.

вертолі

Автор фото, Сили Спецоперацій

Підпис до фото, На кадрах видно вибухи над об'єктами, візуально схожими на вертольоти

Розрізнити гелікоптери та що саме стало причиною вибухів, неможливо через низьку якість відео. Однак у підписі йдеться про те, що напад було здійснено за допомогою ракетної системи HIMARS американського виробництва.

На відео видно моменти повітряного підриву ракет над цілями.

Ми також не можемо сказати, коли саме було знято відео. Але ми знаємо, що його, ймовірно, нещодавно завантажили в соціальні мережі, оскільки після розміщення кількох ключових кадрів у пошукових системах, таких як Google і Yandex, не було знайдено інших результатів.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *