Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Знищений російською ракетою автобус у Сумах3 годин(и) тому
Після удару двома балістичними ракетами по центру Сум 13-го квітня політики та блогери заговорили про те, що в місті мало відбутися нагородження військових.
Не применшуючи провину росіян у вбивстві цивільного населення, воєнні блогери та політики озвучили версії з докорами у бік керівників, які нібито влаштували заходи в центрі прифронтового міста за участі військових. Ця інформація нібито потрапила до росіян і вони використали її як привід для удару.
Українські блогери та політики кажуть про нібито нагородження за участю всього кількох десятків людей, натомість міноборони РФ заявило, що у Сумах збиралось військове командування на нараду у набагато більшій кількості.
Наразі відомо про щонайменше 35 загиблих мешканців Сум, двоє з яких діти. Більшість із них цивільні. Понад сто людей поранені, багато з них досі перебувають у важкому стані.
Українська сторона поки що заявляла про одного загиблого військового, але він, за даними ЗМІ, не брав участі у жодних нарадах.
ВВС Україна звернулась до представників Генштабу щодо пояснення ситуації з можливим зібрання військових у Сумах 13 квітня, проте відповіді наразі не отримала.
Ввечері 14 квітня керівник Сумської області визнав свою присутність на зібранні.
Чи було зібрання військових?
Пропустити WhatsApp і продовжити
BBC Україна тепер у WhatsApp
Головне про Україну та світ – у нашому WhatsApp-каналі
Клікніть тут, щоб підписатися
Кінець WhatsApp
Народна депутатка "Слуги народу" Мар'яна Безугла, яка раніше була в оборонному комітеті Ради і часто публікувала достовірну інформацію щодо воєнних подій, через дві години після трагедії першою заявила, що удар балістикою росіяни завдали через зібрання для нагородження військових на річницю створення місцевої бригади.
"Росія обстріляла центр Сум на Вербну неділю. Звернення до Сирського і окремо до командувача ТрО: не збирайте військових на нагородження, а тим більше у цивільних містах, — знову росіяни мали інформацію про скупчення. І на полігонах досі шикування", – написала депутатка після обстрілу.
Вона також зазначила, що у центрі міста у підземеллі мало відбутися нагородження військових, а після цього дитяча вистава.
За словами Безуглої, командування Сухопутних військ ЗСУ знало про таку подію у Сумах, їх попереджали про небезпеку, але нібито вирішили нічого не скасовувати.
Натомість співрозмовник ВВС Україна у командуванні Сухопутник військ запевнив, що "командування сухопутних військ не ініціювало і не проводило жодних заходів у Сумах".
Безугла також висловила претензії до керівника військової адміністрації області.
"Усі ці події жодним чином не зменшують злочинів росіян — ворог б'є по цивільних містах, вбиває, чинить навмисний терор щодня", – наголосила Безугла.
Вона нагадала принципи міжнародного права (Urban warfare): не стріляти туди, де точно будуть цивільні; не використовувати зброю, яка вбиває наосліп велику кількість людей; не виправдовуй удар, якщо ціною буде знищене життя цивільних людей і інфраструктури міста.
І завдання удару ракетою з касетним спорядженням по центру міста – це порушення цих правил.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Наслідки удару по Сумах 13 квітня
Водночас про нібито зібрання військових місцевої бригади для нагородження в центрі Сум публічно заявив міський голова Конотопа Артем Семеніхін, він звинуватив керівника Сумської ОВА в організації цієї події.
"Він організував тут вручення грамот і медалей нашим хлопцям-героям з 117-ї бригади, вже всі про це говорять. І це неправда, що тут нічого не було. Було. Слава богу, ніхто з військових не постраждав, вони були всі в укритті", – сказав Семеніхін.
BBC Україна зв'язалася з Сумською обласною військовою адміністрацією з проханням прокоментувати заяви Артема Семеніхіна про причетність Володимира Артюха до організації заходів з військовими у центрі міста. У ОВА пообіцяли відповісти пізніше.
Проте в коментарі "Суспільному" керівник Сумської ОВА Володимир Артюх заявив, що не був ініціатором заходу, на якому нагороджували військових 117 бригади.
"Моєї ініціативи там не було. Я був запрошений", — заявив він. І фактично визнав, що зібрання таки відбувалось.
На уточнююче запитання, хто запрошував, Артюх відповів "Суспільному": "Це вже інша тема. Я вам відповів".
Військовий експерт у галузі дронів, зв'язку та РЕБ Сергій Бескрестнов (Флеш) написав, що "противник не стріляє просто так Іскандерами":
"Атака Іскандером відбувається у випадку отримання або візуальної інформації, наприклад з БПЛА, або розвідувальної інформації (перевірені інформатори). Звісно "донос" інформаторів може бути помилковий, але в нього завжди є якась підстава", – сказав Флеш.
Автор фото, ВВС
Загиблий військовий і як таке трапилось
Військовий блогер, головред видання "Цензор.Нет" Юрій Бутусов розповів, що за його інформацією, серед 34 загиблих є двоє військових.
"Вони такі самі випадкові жертви. …в цьому заході ніякої участі не брали. Вони проїжджали в машині в момент ракетного удару і потрапили під уламки російського Іскандера", – каже Бутусов.
14-го квітня на сайті Бердичівської міської ради з'явилася інформація, що внаслідок обстрілу Сум загинув колишній командир 27-ї реактивної артилерійської бригади імені кошового отамана Петра Калнишевського полковник Юрій Юла.
Згодом на офіційних сайтах Бердичівської міської ради та РВА повідомлення про загибель Юли видалені.
Автор фото, Бердичівська адміністрація
Підпис до фото, Повідомлення, яке за кілька годин видалили
Посилаючись на власні джерела, Юрій Бутусов повідомив, що нагородження дійсно мало відбутися о 10-00 у приміщенні Конгрес-центр СумДУ, на нього прибуло близько 20 людей у цивільній формі, які не привертали до себе уваги.
"Ті люди, по яких цей удар завдавався, вони не постраждали. Чому? Тому що знов-таки удар балістичної ракети неточний. Росіяни хотіли влучити по цьому заходу, але влучили по мирних людях. І потім був ще один злочин – пустили другу ракету для того, щоб, очевидно, вразити якомога більшу кількість людей поруч", – сказав Бутусов.
Він наголосив, що балістична ракета не може влетіти в якесь конкретне приміщення чи навіть частину будинку, тому говорити про те, що мішенню були саме військові – безпідставно.
На думку військового блогера, наразі варто з'ясувати, хто вирішив проводити нагородження в центрі міста та які були заходи безпеки.
Бутусов вважає, що керівництво військової адміністрації в першу чергу мало продумати про те, щоб ніякого витоку інформації про цю подію не могло відбутися.
Автор фото, Getty Images
На його думку, не варто відкидати версію, що стався витік інформації, або ж росіяни могли дізнатися деталі заходу з незахищених чатів.
"Велика кількість людей, які в армії, користуються незахищеними чатами, де передається інформація на велику кількість військовослужбовців. Такими ж чатами користуються і державні службовці. Також у нас є державні службовці і військовослужбовці, які самі собі підсаджують на телефон вірусні програми, які закидає ворог", – каже блогер.
Блогер підкреслив, що відповідальність за "вбивство мирних громадян на російських терористах", але проводити зібрання військових біля скупчення мирних людей потрібно заборонити.
У російському Міноборони оприлюднили свою версію удару по Сумах. Вони нібито завдали удару по нараді командного складу української оперативно-тактичної групи "Північ", внаслідок чого загинули 60 військових.
Ця версія суперечить усім витокам, які були серед українських воєнкорів чи політиків.
Кожного разу після удару по містах і масової загибелі цивільних Росія заявляє про нібито військові цілі чи зібрання військових. Часто таким заявам немає жодних доказів.