Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Суми, наслідки ударуArticle information
- Author, Павло Аксьонов
- Role, військовий оглядач ВВС
- 25 хвилин(и) тому
Внаслідок російського ракетного обстрілу центру Сум у Вербну неділю 13 квітня загинуло понад три десятки людей, включно із двома дітьми, понад сто поранених — серед них 15 дітей.
Російське міністерство оборони твердить, що метою удару було місце проведення наради командного складу ЗСУ. Проте навіть судячи з місць влучання ракет, точної впевненості в тому, де зібрання відбувалось, російські ракетники ймовірно не мали.
Де вибухнули ракети
Якщо судити з кадрів відеозаписів, які з'явилися у соціальних мережах (вони поки що не були верифіковані), перша ракета вибухнула у будівлі конгрес-холу Сумського Державного Університету на вулиці Покровській 9/1.
На кадрах, знятих усередині будівлі, видно, що він сильно зруйнований.
Друга ракета вибухнула за 140 метрів від першої — в районі будинку номер 57 на вулиці Петропавлівській, в якому розташований один із корпусів Української академії банківської справи.
На кадрах, знятих відеореєстратором автомобіля (воно також поки що не верифіковано), який перебував за кілька кварталів від місця вибуху на Петропавлівській площі, видно, як ракета падає практично прямовисно.
Ракета або влучила в будівлю, або вибух стався дуже близько — на відеокадрах та фотографіях видно, що частину будинку сильно зруйнувало.
Поруч із цим місцем перебував міський автобус, більшість пасажирів якого загинули.
Що то були за ракети
У перші години після удару серед версій, які обговорювалися у соціальних мережах та пресі, фігурували припущення про те, що ракети були оснащені касетними бойовими частинами для посилення наслідків.
Цю версію висловила посол США в Україні Бріджіт Брінк.
Головне управління розвідки України повідомило, що, за їхніми даними, для удару використовували ракети "Іскандер-М/KN-23".
Трохи пізніше російське міністерство оборони підтвердило, що удару завдали двома ракетами "Іскандер М".
Ймовірно, йдеться про балістичну ракету 9М723, яку використовує комплекс "Іскандер". Він також використовує крилаті ракети "Іскандер-К".
Ракета 9М723 комплексу "Іскандер", як і KN-23, може оснащуватися проникаючою, осколково-фугасною або касетною бойовою частиною.
Судячи з кадрів, знятих відеореєстратором, видно, що вибух другої ракети відбувається на рівні землі або на невеликій висоті — не так, як зазвичай вибухає касетна бойова частина.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Ракета 9М723 комплексу "Іскандер-М"Пропустити WhatsApp і продовжити
BBC Україна тепер у WhatsApp
Головне про Україну та світ – у нашому WhatsApp-каналі
Клікніть тут, щоб підписатися
Кінець WhatsApp
Касетні бойові частини розсіюють на великій площі багато маленьких суббоєприпасів, їх можна відрізнити за численними невеликими вибухами.
При цьому осколково-фугасна бойова частина оснащена численними елементами, що вражають, сліди яких помітні на стінах будинків на кадрах, знятих після першого і другого вибухів.
Крім того, якщо спочатку російські військові замислювали удар по будівлі, то в такій ситуації касетна бойова частина була б набагато менш ефективною, ніж осколково-фугасна або проникна.
При використанні касетних боєприпасів часто частина невеликих суббоєприпасів не вибухає, залишаючись на землі. Якби на місці знайшли такі предмети, то, ймовірно, їхні фотографії вже опублікували б в українських соцмережах.
Проникаюча бойова частина зазвичай використовується проти добре укріплених або поглиблених цілей, і в такому ударі теж менш ефективна.
Тому, судячи з відео- та фотозйомок, а також виходячи з логіки, можна зробити висновок, що це були скоріше осколково-фугасні бойові частини.
Удар по місту
Міністерство оборони Росії твердить, що метою удару була нарада командного складу ЗСУ.
"Вчора Збройними силами Російської Федерації в місті Суми в умовах активної протидії ЗСУ засобами радіоелектронної боротьби та протиповітряної оборони іноземного виробництва завдано удару двома оперативно-тактичними ракетами "Іскандер-М" за місцем проведення наради командного складу оперативно-тактичної групи "Північний", — йдеться у заяві російського військового відомства.
Україна це твердження поки не коментувала. Неофіційно українські джерела повідомляли, що в місті могла відбуватися збори військових.
Жодних явних ознак такої події на відеозаписах з місця ударів не видно.
Детально про версії щодо можливого зібрання військових можна почитати тут.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Конгрес-хол розташований лише за 140 метрів від місця першого вибуху
Місця вибухів від двох ракет розташовані на відстані приблизно 140 метрів одна від одної. В обох будівлях, зруйнованих внаслідок вибухів, розташовані зали для подій — перша ракета потрапила до конгресу-холу, друга — до будівлі з актовою залою університету.
При цьому заявлена точність ракет Іскандер досить висока. Видання міністерства оборони Росії — тижневик "Зірка" — пише, що ймовірне кругове відхилення (тобто відстань, на яке вона може відхилитися від мети) ракети 9М723 становить 5-7 метрів.
Тому логічно припустити, що обидві ракети влучили в цілі, координати яких були закладені в їхню систему наведення. У такому разі твердої впевненості у тому, де нібито проходили збори, ракетники не мали.
"Іскандер-М" – система з оперативно-тактичною балістичною ракетою, яку, по-перше, дуже важко перехопити. Вона побудована із застосуванням технології зниження радіолокаційної помітності та оснащена системами подолання ППО.
Крім того, максимальна дальність ракети 500 кілометрів майже не дає шансів оголосити повітряну тривогу — балістична ракета летить надто швидко, щоб встигнути на неї відреагувати.
Маса бойової частини ракети 9М723 складає 480 кілограмів. Це не "чиста" вага вибухівки, але вона все одно оснащена сотнями кілограмів потужної вибухової речовини та вражаючих елементів, які не залишають шансів людям вижити на відкритому просторі або у захищеному цивільному транспорті.
Вибух такої кількості вибухівки навіть у разі точного влучання в будинки у центрі густонаселеного міста в неділю вранці не може не призвести до загибелі мирних людей.