“Ворог просто хоче відпочити”. Як на секретному полігоні дронів для ударів по Росії готуються до перемир’я

Ukrainians show the Raybird at a secret location

Підпис до фото, Raybird може пролетіти без зупинки понад 1000 км, щоб шпигувати та вражати цілі в глибині Росії

  • Author, Абдуджаліл Абдурасулов
  • Role, BBC News
  • 28 березня 2025, 06:01 GMT

У таємній локації, подалі від сторонніх очей, українські інженери випробовують безпілотник дальньої дії Raybird. Машина, схожа на мінілітак із крилами, розміщується на стартовому майданчику, натягується як стріла на арбалеті, а потім запускається в повітря.

Raybird може літати без зупинок понад 20 годин і долати відстань понад 1000 км. Він виконує розвідувальні завдання, а також використовується для ураження цілей як на передовій, так і в глибині Росії.

Серед їхніх цілей – нафтопереробні заводи та паливні склади.

Але після того, як Росія та Україна досягли окремих домовленостей із США про часткове припинення вогню, такі місії припинились.

Окрім погодження морського припинення вогню в Чорному морі після переговорів цього тижня в Саудівській Аравії, дві країни зобов'язалися припинити напади на енергетичну інфраструктуру одна одної – про що теоретично вже домовились.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна негайно виконує ці домовленості. При цьому звинуватив Росію у порушенні. Росія теж каже про порушення з боку України.

удари

Автор фото, ДСНС

Підпис до фото, Росія продовжує удари по Україні, але каже, що то не по енергетиці

Однак Олексій з компанії Skyeton, яка розробляє Raybird, сумнівається, що Москва все ж дотримуватиметься перемир'я.

Пропустити WhatsApp і продовжити

BBC News Україна підписуйтеся на наш WhatsApp

BBC Україна тепер у WhatsApp

Головне про Україну та світ – у нашому WhatsApp-каналі

Клікніть тут, щоб підписатися

Кінець WhatsApp

"[Росіяни б'ють по обличчю, потім наступного дня домовляються, але просять зв'язати тобі руки. Тож можливість, що вони продовжуватимуть битися, залишається", – пояснює Олексій.

Однак ця угода також принесе полегшення Росії.

За оцінками, тільки цього року Україна здійснила понад 30 атак на нафтову інфраструктуру Росії з використанням безпілотників та іншої зброї.

Нещодавно вони вразили деякі з найбільших нафтових об'єктів країни, як-от Уфимський нафтопереробний завод приблизно за 1500 км від лінії фронту та Туапсинський завод у Краснодарському краї.

Нафтопереробні потужності Росії впали приблизно на 10% в результаті атак безпілотників, повідомляє Reuters.

І нещодавнє рішення Москви продовжити заборону на експорт нафти свідчить про те, що вони відчувають біль.

Арсенал України для завдання глибоких ударів тільки збільшується. Президент Зеленський нещодавно оголосив, що українські інженери розробили безпілотник із дальністю польоту 3000 км. Це означає, що він міг досягти не лише Москви, але навіть місць у Сибіру.

Президент Зеленський каже, що Україна зараз розробила безпілотники, щоб вражати цілі навіть у Сибіру

Підпис до фото, Президент Зеленський каже, що Україна зараз розробила безпілотники, щоб вражати цілі навіть у Сибіру

Київ також стверджує, що розробив "безпілотники-ракети" з турбореактивним двигуном. Вони летять на набагато вищій швидкості, тому їх важче перехопити.

Зеленський зазначив, що Україна успішно випробувала свою першу балістичну зброю вітчизняного виробництва та модернізувала свою крилату ракету "Нептун" для ураження наземних і морських цілей.

Повідомляється, що ця ракета була використана для атаки на російську авіабазу в місті Енгельс минулого тижня, хоча українські офіційні особи не підтверджують і не спростовують ці повідомлення. Генштаб прозвітував, що внаслідок удару ЗСУ знищили майже сотню крилатих ракет, які могли найближчим летіти по Україні.

Енергетична угода про припинення вогню, безумовно, також є гарною новиною для України. Росія безжально атакувала українські електростанції та станції по всій країні. У певний момент минулого року енергетичні потужності України впали на третину довоєнного рівня.

Минулого місяця, коли температура впала нижче нуля, російські безпілотники вдарили по тепловій електростанції в Миколаєві на півдні України. Через кілька днів чергова масована авіаційна атака залишила без світла та опалення понад 250 тисяч одеситів.

А останнім часом почастішали атаки на газову інфраструктуру України. Серед регулярних цілей – підземні сховища газу на заході України та видобувні об'єкти в центральній і східній частинах країни.

Росія неодноразово атакувала енергетичну інфраструктуру України з початку свого повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року

Автор фото, IGOR TKACHENKO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Підпис до фото, Росія неодноразово атакувала енергетичну інфраструктуру України з початку свого повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року

Метою Москви є скорочення видобутку газу в Україні, що є ключовим для енергетичної безпеки країни, вважає виконавчий директор Асоціації газовидобувників України Артем Петренко.

За даними однієї моніторингової групи, на кінець березня сховища газу в Україні були заповнені лише на 4%.

І якщо Росія продовжить свої удари, заповнити ці сховища буде надзвичайно складно, що потенційно призведе до величезних проблем наступної зими.

Повернувшись на випробувальний полігон, після кількох кіл Raybird відкриває парашути й успішно приземляється в полі.

Результатом Олексій задоволений. Він каже, що хоча припинення вогню добре, вони все одно не можуть дозволити собі призупинити свою роботу та розробку нової зброї.

"Наш ворог просто хоче відпочити, зібратися з силами і атакувати знову", – каже він. "Ми повинні бути до цього готові".

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *