Автор фото, AFP
Підпис до фото, Стармер і Зеленський2 годин(и) тому
Британія в разі потреби готова надіслати військових в Україну для забезпечення виконання мирної угоди, заявив прем'єр-міністр країни Кір Стармер у статті для газети Telegraph.
Як зазначає видання, британський прем'єр уперше офіційно заявляє, що розглядає можливість розміщення британських сил в Україні.
Його стаття вийшла напередодні зустрічі європейських лідерів у Парижі в понеділок.
Стармер пише, що зараз Європа стикнулась з "моментом, який трапляється раз на покоління для колективної безпеки нашого континенту".
Британія, за його словами, готова зіграти провідну роль у прискоренні роботи над гарантіями безпеки для України.
"Це передбачає подальшу підтримку Збройних сил України, на яку Британія вже виділила три млрд фунтів стерлінгів на рік щонайменше до 2030 року, – пише Стармер. – Це також означає готовність і бажання зробити свій внесок у надання гарантій безпеки України за допомогою наших власних військ, якщо це буде необхідно".
За словами прем'єра, він відчуває відповідальність, пов'язану з потенційною загрозою для британських військовослужбовців, однак допомога Україні, за його словами, допоможе зміцнити безпеку самої Британії та всього європейського континенту.
"Закінчення цієї війни, коли воно відбудеться, не може стати лише тимчасовим перепочинком перед тим, як Путін знову нападе", – додав Кір Стармер.
Раніше прем'єр-міністр лише натякав, що британські війська можуть залучити до підтримки миру в Україні після закінчення бойових дій.
Стармер також наголосив: "Ми повинні чітко розуміти, що мир не може бути досягнутий за будь-яку ціну. Україна має бути за столом переговорів, тому що інакше це означатиме підтримку позиції Путіна, що Україна не є реальною державою".
Він також попередив, що треба запобігти повторенню хаосу, який виник після виведення американських військ з Афганістану в серпні 2021 року.
Заява Стармера про те, що Європа має відігравати активнішу роль у НАТО, пролунала за кілька годин після того, як віцепрезидент США Джей Ді Венс, виступаючи на Мюнхенській безпековій конференції, повторив заяву адміністрації Трампа про те, що Європа має "зробити великий крок уперед, щоб забезпечити свою власну оборону".
Автор фото, EPA
Підпис до фото, Президент Франції Еммануель Макрон і британський прем'єр Кір Стармер під час зустрічі минулого місяця
У понеділок Стармер візьме участь у зустрічі європейських лідерів у Парижі, на якій обговорюватимуть врегулювання в Україні.
Країни ЄС незадоволені тим, що адміністрація президента США Дональда Трампа вирішила не запрошувати Європу до перемовин із Росією про припинення війни.
Очікують, що після зустрічі британський прем'єр вирушить до Вашингтона, щоб донести позицію європейських лідерів до Трампа. Після цього лідери ЄС планують провести ще один саміт за участю президента України Володимира Зеленського.
Одночасно з цим у Саудівській Аравії триває підготовка до зустрічі офіційних осіб Росії та США, на якій обговорюватимуть мирне врегулювання і підготовку до зустрічі Дональда Трампа і Володимира Путіна.
Перша зустріч делегацій в Ер-Ріяді, як пишуть російська газета "Коммерсант" і портал Axios, відбудеться у вівторок.
Прогнозують, що з американського боку у зустрічі візьмуть участь держсекретар Марко Рубіо, радник президента США з національної безпеки Майкл Волтц та спецпосланець з питань Близького Сходу Стів Віткофф.
Хто очолюватиме російську делегацію – офіційно не повідомили, однак джерела ЗМІ пишуть, що це може бути голова російського МЗС Сергій Лавров.
Також можлива участь помічника російського президента Юрія Ушакова і директора Служби зовнішньої розвідки Сергія Наришкіна.
Високопоставлене джерело в уряді України раніше сказало ВВС, що Київ не запросили на переговори у Саудівській Аравії.
Спецпосланець Дональда Трампа по Україні Кіт Келлог заявляв, що Київ братиме участь у консультаціях. Як зазначають кореспонденти ВВС, це, імовірно, відбудеться не на ранній стадії.
Дональд Трамп у неділю ввечері теж вказав, що президент України Володимир Зеленський візьме участь у мирних переговорах.
Він також зазначив, що може зустрітися з російським лідером Володимиром Путіним "дуже скоро", але не уточнив, коли саме це може статися.
Раніше повідомляли, що зустріч може відбутися до кінця лютого.
"Ми просуваємося вперед. Ми намагаємося домогтися миру між Росією і Україною, і ми дуже старанно працюємо над цим", – додав Трамп.
Він підкреслив, що попереду – вирішальні дні, які "визначать майбутню безпеку нашого континенту".
"Як я скажу в Парижі, мир приходить завдяки силі. Але правильне і протилежне твердження. Слабкість веде до війни. Це момент, коли ми всі повинні активізуватися, і Велика Британія зробить це, тому що це правильно для цінностей і свобод, якими ми дорожимо", – резюмував Стармер.
Чи зможе Європа створити єдиний фронт щодо майбутнього України?
Президент України Володимир Зеленський під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції закликав створити єдині європейські збройні сили.
За словами Зеленського, континент має бути самостійним в умовах постійної загрози з боку Росії та невизначеності щодо підтримки США – ситуації, яку він назвав "новою реальністю".
Український президент попередив європейських лідерів, що їхні країни можуть стати наступними, хто зазнає нападу з боку Росії.
"Багато лідерів говорили про те, що Європі потрібні власні збройні сили й армія. Армія Європи. І я дійсно вважаю, що час настав – збройні сили Європи мають бути створені",- сказав Зеленський під час свого виступу.
Про готовність надіслати в Україну своїх миротворців вже заявила Німеччина в особі члена бундестагу від партії "Альтернатива для Німеччини" Кая Готтшалька.
Однак цю ідею відкинув міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, який заявив, що "об'єднання національних армій" не буде.
"Хоча я був прихильником того, щоб Європа, Європейський Союз розвивав свої власні оборонні можливості", – сказав він в телеінтерв'ю. При цьому додав, що польські війська не будуть воювати в Україні.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Повномасштабне вторгнення РФ до України стало найжорсткішим воєнним конфліктом на європейському континенті від часів Другої світової
Тож, чи зможе Європа відкласти політичні розбіжності та внутрішні економічні проблеми і виступити єдиним фронтом щодо майбутнього України?
Вони намагатимуться, вважає кореспондентка ВВС Катя Адлер.
Присутність європейських військ в Україні мала б, на її думку, потрійну мету.
Послати сигнал українцям, що вони не одні. Показати США, що Європа "робить свій внесок" у захист власного континенту.
Та попередити Москву: якщо вона порушить умови можливого припинення вогню, то матиме справу не лише з Києвом.
Однак тут є безліч запитань, на які поки що немає відповідей.
Скільки військ має направити кожна європейська країна, на який термін і під чиїм командуванням? Яким буде їхнє завдання – наприклад, якщо Росія порушить умови перемир'я, чи означатиме це, що європейські солдати воюватимуть з Росією? Чи прикриють їх США в такому випадку?
Європа хотіла б отримати гарантії безпеки від США, перш ніж відправляти солдатів в Україну. Однак вона може їх не отримати.
Минулого тижня Вашингтон розіслав країнам ЄС "анкету" з шести запитань щодо їхнього можливого внеску в гарантії безпеки для України.
Однак така складна дипломатична робота зазвичай вимагає тижнів зустрічей і не може бути організована за допомогою анкет, вважає експосол США в НАТО Джуліанна Сміт.
Вона додає: чого б європейські лідери не досягли на зустрічі в Парижі, якщо вони використають це для того, щоб вимагати місця за столом переговорів щодо України, їхня позиція буде слабкою.
Тож, якщо Трамп скаже "ні", чи відмовиться Європа від допомоги Києву? Навряд чи, вважає Джуліанна Сміт. "Вони не ламатимуть гілку, на якій сидять".
По суті, якщо США планують відвернутися від України і від Європи з погляду безпеки, їм все одно доведеться значно посилити свою оборонну гру.
І якщо Дональд Трамп не спостерігатиме за цим, то Володимир Путін точно дивитиметься.