Скандал в 155 окремій механізованій бригаді: що з нею відбувається

155

Автор фото, 155 ОМБр

Підпис до фото, Бійці бригади "Анна Київська" під час навчань у Франції на САУ "Caesar"

  • Author, Олег Черниш
  • Role, ВВС Україна
  • 18 хвилин(и) тому

155-та Окрема механізована бригада "Анна Київська" мала стати взірцевою у Збройних силах України. Її підготовкою і озброєнням повністю займалась влада Франції. Однак після повернення підрозділу з навчань до України зʼявилися заяви, що він фактично не є боєздатний.

Про критичну ситуацію в 155 ОМБр повідомив 31грудня воєнний блогер і головред "Цензор.Нет" Юрій Бутусов. Він заявив про проблеми з командуванням, озброєнням, підготовкою бійців і про масове дезертирство військовослужбовців бригади, частина з яких, буцімто, втекла ще під час навчань у Франції.

Депутатка Верховної ради Маряна Безугла назвала "Анну Київську" бригадою-"зомбі", тобто такою, яку спеціально створили для звітності, а потім передали її боєздатні підрозділи і техніку в інші частини.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 5 січня повідомив, що "приділив окрему увагу проблемним питанням, які необхідно вирішити" щодо 155 механізованої бригади. Це єдина публічна реакція влади на цей скандал.

155

Автор фото, 155 ОМБр

Підпис до фото, Французький міністр оборони Себастьян Лекорню підписує прапор бригади "Анна Київська" 15 листопада

За словами журналіста Бутусова, президент Володимир Зеленський на початку січня провів Ставку Верховного головнокомандувача щодо ситуації з підрозділом і взяв її під особистий контроль.

Щоправда, джерело ВВС Україна в офісі президента це заперечує. За його словами, ставки щодо цього питання не було взагалі.

"А ситуацією займатись почали ще кілька тижнів тому і на рівні ДБР, і на рівні військового командування", – додав співрозмовник з ОП.

Дійсно, Державне бюро розслідувань ще 2 січня повідомило про початок кримінального провадження щодо подій в 155 ОМБр. Справу відкрили за статтями Кримінального кодексу України "перевищення військових повноважень" (ст. 426-1) та "дезертирство" (ст. 408).

В ДБР повідомили ВВС, що поки що не оприлюднюють подробиць розслідування, щоб не нашкодити слідству.

Що це за бригада і чим вона особлива

Окрема механізована бригада з назвою "Анна Київська" мала стати взірцевою і однією з перших, яку повністю підготували і озброїли західні партнери України.

Конкретно над цією військовою частиною "шефство" взяла влада Франції, а президент Емануель Макрон навіть викладав у своїх соцмережах відео і фото з тренувань "Анни Київської".

Початок формування підрозділу відраховується з березня 2024 року. До нього набирали переважно мобілізованих громадян, а не добровольців-контрактників. Очолив ОМБр досвідчений бойовий полковник Дмитро Рюмшин.

Восени бійці "Анни Київської" відправились до Франції на навчання і тренування з французькою військовою технікою, зокрема мінометами і самохідними артилерійськими установками "Caesar".

155

Автор фото, 155 ОМБр

Підпис до фото, Французькі військові тренували українських бійців з 155 ОМБр два місяці восени 2024 року

Підготовка українців включала тактику зачистки будівель, бої у вузьких вулицях та координацію дій підрозділів у складних умовах міста. Крім артустановок і мінометів, бійців ЗСУ навчали на сучасних протитанкових ракетних комплексах.

Навчання тривали два місяці і наприкінці осені 2024-го року 155 бригада повернулась до України. Майже відразу її батальйони перекинули на найгарячішу ділянку фронту – під Покровськ.

Командування Сухопутних військ так схарактеризувало "Анну Київську": це "сучасне з'єднання", що пройшло навчання у Франції за стандартами НАТО і отримало на озброєння західну техніку.

Щоправда, згодом виявилось, що з Франції до України повернулися далеко не всі українські бійці.

“Масове дезертирство”

За словами Бутусова, ще до того, як бригада наприкінці вересня відправилась до Франції, з неї втекло 935 людей. Вже за кордоном, куди поїхали близько 2 тисяч бійців, дезертували ще 50 військових. Джерело цієї інформації він не назвав.

Загалом втрати бригади через СЗЧ журналіст оцінює в приблизно 1700 осіб, тобто в 30% від особового складу чисельністю близько 5,8 тисяч.

Один з дезертирів, який залишив "Анну Київську" під час навчань у Франції, повідомив на умовах анонімності "Радіо Свобода" подробиці цієї ситуації.

За його словами, він отримав офіцерське звання, бо 20 років тому закінчив військову кафедру, але не мав бойового досвіду. В 155 ОМБр його призначили командиром взводу інженерного забезпечення. Хоча відповідних навичок чи знань у нього не було, переконує військовослужбовець.

Як представника керівного складу його відправили на навчання у Францію. Але рівень підготовки там, на думку військового, не був належним і достатнім. При цьому українські бійці перебували у Франції під постійною охороною і наглядом, але все одно змогли втекти.

"Повністю загороджена територія, де ми проживали. Французи ходили з собаками навколо. Дрони вночі запускали над цією територією. Паркан був з колючим дротом. Ну, якимось чином і там примудрялися втікати. Чесно кажучи, якби за нами не дивились, як в тюрмі, то там би половина втекла", – розповів військовий.

155

Автор фото, 155 ОМБр

Підпис до фото, Навчання зі штурму будівлі під час тренувань військових 155 ОМБр у Франції

Зараз з причинами масового дезертирства розбирається ДБР. Але чи є ситуація "Анни Київської" унікальною?

На кінець осені 2024 року за даними, опублікованими на сайті генпрокуратури, BBC вдалося встановити, що в Україні почали понад 95 тисяч кримінальних проваджень щодо СЗЧ і дезертирства.

Джерела BBC у Генеральному штабі говорять, що реальні цифри ще більші – близько 100-150 тисяч випадків. Офіційного підтвердження цієї інформації немає.

Це фактично десята частина від усього складу Сил оборони.

Зростання кількості таких випадків у 2024 році може бути пов'язано зі значним зростанням кількості "бусифікованих" військових, тобто тих, яких примусово мобілізували, наприклад, на вулиці чи в громадських місцях. Зазвичай вони мають великі проблеми з мотивацією.

Ще одна причина – моральна і фізична втома тих військових, які вже тривалий час перебувають на фронті з перших місяців повномасштабної війни.

Один з командирів бригади військ територіальної оборони, коментуючи це питання, сказав ВВС, що з його підрозділу дезертирували близько 20% бійців.

"Так приблизно воно є і в інших підрозділах. Це середня температура по лікарні", – додав він.

Тобто показники "Анни Київської" не сильно вибиваються зі статистики ЗСУ.

Крім того, втеча українських військових під час закордонних навчань також не є унікальною ситуацією для 155 ОМБр. Такі випадки вже фіксувалися раніше на території Німеччини і Британії.

Проблеми з командуванням і технікою

Крім дезертирства "Анну Київську" спіткали такі проблеми як хаос в командуванні і управлінні.

Вже після прибуття в Україну на початку грудня своєї посади позбувся комбриг Дмитро Рюмшин.

"Я залишаю бригаду, але завжди зберігатиму гордість за те, що мав змогу бути частиною цього мужнього колективу", – сказано в його заяві, оприлюдненій 11 грудня.

Замість нього командувати 155 ОМБр призначили полковника Тараса Максімова. Цей офіцер відомий за службою в 14 окремій механізованій бригаді імені князя Романа Великого (дислокується в місті Володимир Волинської області).

Максімов має відзнаки: орден Богдана Хмельницького II ступеня та орден Данила Галицького.

зсу

Автор фото, 155 ОМБр

Підпис до фото, На початку грудня своєї посади позбувся комбриг "Анни Київської" Дмитро Рюмшин (зліва). Його замінив полковник Тарас Максімов. Ця зміна сталася саме через скандал з дезертирством у бригаді

Юрій Бутусов наводить дані, що загалом за час існування 155 бригади її штат змінювався 7 разів. При цьому офіцери, які посідали командні посади, в більшості своїй не мали необхідного досвіду і навичок.

Головред "Цензор.Нет" записав інтерв'ю з командиром батальйону бригади з позивним "Нік". Він сказав, що майже всі бійці його підрозділу були мобілізовані і не мали бойового досвіду, щоб виконати наказ про штурм позиції противника. Також були проблеми з командуванням рот.

"Командир бригади сказав, що раз командири рот не можуть зробити цього, то значить має робити командир батальйону. Я сприйняв це як наказ", – заявив офіцер.

Через обмеженість ресурсів, комбат вирішив взяти з собою на бойове завдання військових з роти технічного забезпечення, тобто не штурмовиків. Вони змогли знищити противника і захопити позицію, але через відсутність підтримки не змогли закріпитися на ній.

При цьому командир батальйону наголошує, що бригада "Анна Київська" зараз ще фактично перебуває в процесі формування, бійці тільки зараз проходять бойову підготовку і злагодження.

"Якщо б сили і засоби нашої бригади були в повному обсязі і особовий склад був трохи більше підготовлений та злагоджений, то воювати було б набагато простіше", – зазначив "Нік".

155

Автор фото, Бутусов плюс

Підпис до фото, Комбат "Нік" з 155 ОМБр каже, що бригада ще фактично продовжує формуватися прямо на полі бою

Як заявляє Бутусов, 155-та ОМБр була повністю забезпечена французькими партнерами, але при поверненні в Україну частину її артилерії, в першу чергу дивізіон САУ "Caesar" прикомандирували до інших бойових бригад.

Бутусов пише і про проблеми із забезпеченням засобів РЕБ та безпілотників для "Анни Київської". Військова частина начебто отримала лише 150 дронів, що є доволі незначною кількість для такого "розхідного" озброєння на лінії фронту.

Комбат "Нік" визнає проблему з дронами, але зауважує, що вона вже вирішується, зокрема за допомогою волонтерів. Так само триває додаткове навчання операторів БПЛА, оскільки знання, отримані у Франції по цій темі, виявились недостатніми для поля бою в Україні.

"У нас це питання (дронів, – Ред.) по відношенню до інших бригад не то, щоб дуже плачевне… Але воно зараз нарощується", – сказав офіцер.

Хто винуватий

Юрій Бутусов каже, що за підготовку "Анни Київської" і відправку підрозділу на фронт відповідало керівництво оперативного командування "Захід". Безпосередньо за провали з мотивацією бійців і керованістю підрозділу посади буцімто позбувся комбриг Рюмшин.

Однак у командуванні "Захід" повідомили ВВС, що не відповідали за бригаду "Анна Київська". Але хто саме відповідав за підготовку підрозділу, в ОК не сказали. Зараз бригада перебуває в підпорядкуванні оперативно-тактичного угруповання "Донецьк" в складі оперативно-стратегічного угруповання "Хортиця".

"Вони (бійці 155 ОМБр) були по факту не в нашому підпорядкуванні. Вони якби "наші", але вся підготовка та інше здійснювалися іншими структурними підрозділами та управліннями генерального штабу", – сказав представник управління комунікацій оперативного командування, полковник Олег Домбровський.

"Розумієте, проблеми і ситуації, які виникли в цій бригаді, притаманні насправді для фактично всіх наших військових організмів, які виконують завдання на лінії фронту, – зауважив офіцер. – Але те, що це так підсвітили – це дзвіночок, що щось треба вже з цим робити".

Домбровський назвав проблеми 155 бригади достатньо "типовими" і висловив думку, що причина полягає більше в особовому складі, а не в "глобальних питаннях".

"Як кажуть, що маємо, те маємо. Але висновки з цього треба зробити".

Нові бригади замість старих

Військовий аналітик Михайло Жирохов погоджується, що проблеми бригади "Анна Київська" типові для ЗСУ. Мається на увазі недостатня навченість і мотивованість мобілізованої піхоти, проблеми з частою зміною командного складу та затримки з постачанням техніки і боєприпасів.

Як вирішення цієї ситуації аналітики, депутати і самі військові пропонують відмовитися від практики формування нових бригад та посилювати вже існуючі. Це має припинити появу підрозділів-"зомбі" в складі Сил оборони, які є боєздатними лише на папері і при появі на лінії фронту призводять до проблем.

Зараз генштаб найчастіше посилює існуючі бойові бригади лише приданими підрозділами, найчастіше батальйонами, які до них прикомандировуються на певний час.

Насправді поява нових бригад прив'язана до західного озброєння, каже Жирохов. Оперативна ситуація не дозволяє генштабу ЗСУ на тривалий час виводити з лінії фронту бойову бригаду, щоб її переозброїти. Простіше для цього створити нову.

"Наприклад, 155 бригада була повністю озброєна французьким озброєнням. Для того, щоб переозброїти "стару" бригаду, яка зараз на фронті, її треба вивести на відновлення", – пояснює аналітик.

155

Автор фото, 155 ОМБр

Підпис до фото, Проблеми "Анни Київської" насправді типові майже для усіх новостворених бригад, кажуть військові і експерти

На відновленні бригада має бути не менше двох місяців, щоб вивчити і провести тренування з новим озброєнням. В умовах інтенсивних бойових дій це майже нереально.

Виходом могла б бути поступова ротація не цілої бригади, а окремих батальйонів. Ще одне рішення проблеми – створювати нові бригади не з нуля, а на "кістяку" з досвідчених бойових офіцерів.

"Тобто був би один батальйон з "обстріляними" бійцями і навколо нього вже формувати бригаду", – каже Жирохов.

При цьому "старі" бригади найчастіше самі не горять бажанням віддавати своїх найкращих офіцерів в іншу "нову" бригаду, додає він. На думку аналітика, частково ситуацію може виправити перехід ЗСУ на дивізійну систему, де основою будуть збільшені до полків бойові батальйони.

Але, каже експерт, це тривалий і важкий процес для армії в умовах повномасштабної війни.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *