Генерал Кирилов, якого підірвала СБУ: чим він відомий і чому це важливо

Ігор Кирилов

Автор фото, AP

Підпис до фото, Ігор Кирилов впродовж останніх кількох років був одним з найпомітніших та найактивніших спікерів міністерства оборони РФ-byline” aria-hidden=”true” class=”bbc-m04vo2″>Article information

  • Author, Пол Кірбі
  • Role, BBC News
  • 17 грудня 2024

Загиблого внаслідок вибуху в Москві російського генерала Ігоря Кирилова, який був начальником військ хімзахисту, Захід звинувачував у тому, що він віддавав накази застосовувати хімічну зброю проти українських військових.

Джерела BBC Україна у Службі безпеки України вже заявили, що ліквідація генерала є спецоперацією їхньої служби.

"Кирилов був воєнним злочинцем і абсолютно законною ціллю", – зазначили у відомстві.

За словами російської влади, Кирилова і його помічника вбили за допомогою вибухівки, закладеної в електричний самокат, що стояв біля під'їзду будинку на Рязанському проспекті в Москві, де мешкав загиблий генерал.

54-річний Кирилов здобув широку популярність після початку війни Росії проти України, регулярно виступаючи на брифінгах для журналістів. Він неодноразово бездоказово стверджував, що Київ причетний до розробки хімічної та біологічної зброї.

Україна відкидала твердження про розробку біологічної чи іншої забороненої зброї в Україні як абсолютно неправдиві та пропагандистські.

У жовтні Велика Британія запровадила санкції проти Кирилова, заявивши, що він координував застосування хімічної зброї в Україні та виступав як "рупор кремлівської дезінформації".

Кирилов був не просто рупором, у квітні 2017 року він став начальником військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту. А до цього очолював Військову академію РХБ захисту ім. Тимошенка.

Основним завданням цих військ є виявлення небезпек і захист від зараження, а також "завдання втрат супротивнику за допомогою вогнеметно-запалювальних засобів", йдеться в повідомленні російського оборонного відомства.

Британське МЗС заявило, що сили, якими він командував, застосовували "варварську хімічну зброю в Україні", зокрема "токсичну задушливу речовину хлоропікрин".

Напередодні вбивства Кирилова Служба безпеки України повідомила, що він став підозрюваним у кримінальній справі і відповідальний за масове застосування забороненої хімічної зброї в Україні.

Українські контррозвідники твердять, що за наказом Кирилова з початку війни "зафіксовано понад 4,8 тисячі випадків використання ворогом хімбоєприпасів".

"Здебільшого росіяни використовують боєприпаси з отруйними речовинами у вигляді скидів з FPV-дронів на пункти оборони українських захисників", – пояснили в українському відомстві.

Кирилов впродовж останніх кількох років був одним з найпомітніших та найактивніших спікерів міністерства оборони РФ

Автор фото, Russian State Duma

Підпис до фото, Кирилов робив заяви про численні біолабораторії, які американці нібито будують у різних країнах колишнього СРСР

Біолабораторії та інші гучні звинувачення від Кирилова

Кирилов також відомий через низку заяв, спрямованих як проти України, так і проти Заходу, жодна з яких не ґрунтувалася на фактах.

В одній з найбільш зухвалих йшлося, що США будують в Україні лабораторії з виробництва біологічної зброї. Це твердження росіяни часто використовують для виправдання своєї агресії проти України.

У березні 2022 року генерал представив документи, які, за його словами, потрапили до рук російських військових в день їхнього вторгнення в Україну 24 лютого – ці заяви підхопили прокремлівські ЗМІ, але спростували незалежні експерти.

Минулого місяця Кирилов заявив, що "однією з пріоритетних цілей" наступу України на Курську область Росії було захоплення Курської атомної електростанції.

Він підготував презентацію, засновану нібито на доповіді українських військових, де йшлося, що в разі аварії на Курській АЕС радіоактивного зараження зазнає виключно територія Росії.

Україна неодноразово заперечувала плани захопити АЕС. Сама ж Росія окупувала у березні 2022 року Запорізьку АЕС.

Кирилов також постійно обвинувачував Україну у прагненні розробити "брудну бомбу".

Два роки тому він заявив, що "дві організації в Україні мають конкретні інструкції зі створення так званої "брудної бомби". І ця робота перебуває на завершальній стадії".

Західні країни відкинули його заяви, назвавши їх "брехливими".

Однак слова Кирилова змусили відреагувати президента України Володимира Зеленського. "Якщо Росія припускає, що Київ готує таку зброю, це означає тільки одне – Росія вже готує її", – сказав тоді український лідер.

Минулого літа Кирилов повернувся до наративів про брудну бомбу, заявивши про лабораторії з виробництва хімічної зброї поблизу Авдіївки, міста на сході України, яке росіяни захопили в лютому минулого року.

Він твердив, що Київ порушує міжнародну Конвенцію про заборону хімічної зброї, застосовуючи за сприяння західних країн різні отруйні речовини, зокрема бойову речовину психохімічної дії BZ, а також синильну кислоту та хлороціан.

Як твердять численні джерела, Кирилова вбила вибуховим пристроєм, захованим в електроскутері

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Як твердять численні джерела, Кирилова вбила вибуховим пристроєм, захованим в електроскутері

Шок для Росії

Загибель генерала Кирилова стала шоком для російського військового і політичного істеблішменту.

Держдума РФ вшанувала його пам'ять хвилиною мовчання.

Віцеспікер Ради Федерації РФ Костянтин Косачов назвав загибель генерала "непоправною втратою".

А генерал у відставці й депутат Андрій Гурульов заявив, що вбивство Кирилова не залишиться без відповіді.

За словами Гурульова, загиблий генерал відповідав за закупівлю зброї, що мала з'явитися виключно на полі бою, і чітко розумів "злочинну діяльність США та їхніх сателітів".

Смерть Кирилова прокремлівські лоялісти сприйняли не лише як удар, а й як доказ того, що Україна має можливість цілеспрямовано атакувати високопосадовців у Москві.

Деякі коментатори навіть "вказували пальцем" на британців чи американців. Так, воєнний кореспондент Саша Коц написав: "Ясно одне: в нашому тилу діють ворожі агенти".

Кирилов був одним з найпублічніших російських генералів

Спеціальний кореспондент ВВС Ілля Барабанов

"Пентагон намагається отримати популяції дрібних тварин, які переносять ВІЛ і гепатит B", "США розпочали підготовку нової пандемії через пошук мутацій вірусів", "США планують організувати в Україні провокацію з використанням токсичних речовин, звинувативши в цьому Росію", – начальник військ хімзахисту Ігор Кирилов впродовж останніх кількох років був одним з найпомітніших та найактивніших спікерів міністерства оборони РФ.

Саме він робив заяви про численні біолабораторії, які американці нібито будують у різних країнах колишнього СРСР, розповідав про бойових комарів і звинувачував США в перешкоджанні розслідуванню причин пандемії COVID-19.

Жоден інший начальник видів військ у російській армії не виступав перед журналістами так часто. У день вбивства, як пишуть ЗМІ, у генерал-лейтенанта Кирилова був запланований черговий брифінг.

Замах на генерала організували наступного дня після колегії міністерства оборони, на якій президент Володимир Путін та очільник відомства Андрій Бєлоусов розповідали про те, як російська армія рухається до перемоги у війні з Україною.

А також за кілька днів до "Прямої лінії" російського лідера, на якій він знову запевнятиме громадян, що справи в Росії йдуть добре, а західні санкції лише сприяють розвитку країни.

Теракт у столиці та вбивство найвищого офіцера з початку війни не дуже відповідають цим оптимістичним оцінкам російського керівництва.

Напередодні замаху СБУ висунула звинувачення Кирилову.

Це нібито було зроблено для того, щоб наступного дня, коли на Рязанському проспекті пролунав вибух, ніхто не сумнівався у тому, хто його організував.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *