Україна долучилася до міжнародного дослідження антарктичної криги

Україна долучилася до міжнародного дослідження антарктичної криги 08.05.2024 02:39 Укрінформ Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) приєднався до великого міжнародного проєкту OCEAN:ICE «Обмін між океаном і кріосферою в Антарктиді: вплив на клімат і Землю загалом». 

Як повідомляють у Міністерстві освіти та науки, проєкт реалізується в межах програми «Горизонт Європа», що фінансується Європейською комісією, передає Укрінформ.

"Головна ціль проєкту – оцінити вплив на Землю ключових процесів, які відбуваються на Антарктичному льодовиковому щиті та в Південному океані. Це, зокрема, підвищення рівня моря, формування глибоководних течій, зміни океанічної циркуляції та клімату", – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що втрата антарктичної криги веде до підвищення рівня моря, і більша частина такого танення відбувається на межі океану і крижаного покриву під впливом теплих океанічних течій. Власне, OCEAN:ICE досліджує процеси, що спричиняють це танення.

Як повідомили в МОН, спочатку проєкт реалізовував консорціум з 17 партнерів на чолі з Данським метеорологічним інститутом (DMI). У вересні 2023 року DMI та НАНЦ подали заявку і отримали додаткове фінансування в межах програми «Горизонт Європа», щоб долучити НАНЦ як нового партнера.

НАНЦ заповнить деякі прогалини в польових даних завдяки використанню в Південному океані додаткового набору інноваційного обладнання – профілюючих (арго) буїв. Це автономні океанографічні інструментальні платформи для підводних вимірювань. Вони не мають двигуна і не потребують постійного обслуговування судном чи людиною.

Такі буї докладно вимірюють фізичні та хімічні параметри океану, наприклад, напрямок і швидкість течії, температуру та солоність води на різних глибинах. Ці дані допоможуть краще зрозуміти сезонний обмін між холодними водами моря Ведделла і відносно теплими водами центрально-західної частини Антарктичного півострова.

Крім того, дослідники НАНЦ вивчатимуть вплив опадів (снігопаду і дощу) на баланс маси льоду шельфового льодовика, використовуючи регіональну модель атмосфери з високою роздільною здатністю.

Серед переваг проєкту для України – додаткове фінансування для розвитку співпраці між нашими та іноземними вченими, а також розвиток дослідницьких можливостей українського судна «Ноосфера».

До консорціуму також входять партнери з Великої Британії, яких фінансує Міністерство досліджень та інновацій цієї країни.

Проєкт триватиме до 31 жовтня 2026 року.

Як повідомляв Укрінформ, українські науковці долучилися до міжнародного дослідження розповсюдження силіконів в Антарктиці.

Фото: Національний антарктичний науковий центр

Україна Антарктида Крига океан

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *