Театральні прем’єри жовтня-2023: «ДискриміНація», «Гріх» та Швейк

Театральні прем’єри жовтня-2023: «ДискриміНація», «Гріх» та Швейк 02.10.2023 19:47 Укрінформ На цей місяць українські театри заявили шістнадцять прем’єрних назв. Майже половина з них – в столиці

Укрінформ спільно з порталом «Театральна риболовля» зібрав для читачів афішу прем’єр в українських театрах у жовтні 2023 року.

«Планування в цілому, та складання театральних афіш зокрема – справа на сьогодні невдячна. Адміністратори вкотре прокачують свої здібності оперативного реагування на вимушені переноси. У прифронтових регіонах вистави, прем’єри та навіть фестивалі можуть відбуватися без рекламування, а матеріали про них у ЗМІ з’являтися вже постфактум. Все, звісно, у цілях безпеки. Тому максимально повною картина прем’єр жовтня стане по завершенню місяця, — пояснює театральний аналітик, засновник проєкту «Театральна риболовля» Сергій Винниченко.

Хоча, дещо відомо вже й на його початку.

Спершу – дрібка статистичних даних. Шістнадцять прем’єрних назв українських театрів заявлено на момент публікації цього тексту. Й майже половина (7 з 16) приходиться на столичні театри. Також до бази «Театральної риболовлі» потрапили першопокази з театрів Львова, Миколаєва, Одеси, Чернівців, Івано-Франківська та Чернігова. Авторство обраної до постановки літературної основи переважно українського походження (10 з 16) – від легендарних Карпенка-Карого із Іваном Франком до наших сучасниць – Тамари Горіха Зерня, Ірен Роздобудько, Людмили Тимошенко. Також представлені автори Франції, Британії, Чехії, Болгарії та Сполучених штатів Америки.

Й декілька подробиць про деякі з прийдешніх прем’єр. 

У Києві балет «ДискриміНАЦІЯ» і «ТУТіЗАР»

 • Яскравим «гачком» вже на рівні назви виділяється нова робота Київського академічного театру «Київ Модерн-балет». На музику Георга Генделя та Валентина Сильвестрова готується балет на одну дію «ДискриміНАЦІЯ» – лібрето, хореографія та постановка Раду Поклітару. Формування модерної спільноти людей, яку називаємо нацією заплановано 21 жовтня на сцені МЦКМ Жовтневий палац.

 • Під дахом Київського національного академічного театру драми ім. Лесі Українки – 2 жовтня прем’єра вистави «Полковник і птахи» за текстом болгарського драматурга Христо Бойчева. Виставу в жанрі театру абсурду на українській сцені поставив  литовський режисер Андріюс Дарел.

Полковник і птахи

 • До чергового слоту театральної гри під назвою «ТУТіЗАР» готується київський Тілесно орієнтований театр «Тотеатр». Для моменту, який має статися 20 жовтня, тут і зараз обирається тема, від якої актори-перформери відштовхуються у своєму майже медитативному дійстві – «ТУТіЗАРІ». «Хтось зробив рух, у когось «вирвалася» фраза, пролунав музичний акорд – й дійство почалося. Причому таке, яке ніхто навіть не уявляв до, й навряд коли повторить після. Адже формат існує тільки в моменті, тільки Тут і лише Зараз» – розповів Сергій Винниченко.

Цього разу відправною точкою для мандрівки стануть тексти українських пісень 1992 – 2023 років. Режисура «вільного плавання» від Олени Вахрамєєвої.

У Чернігові – «Гріх» за п’єсою Винниченка

 • Прифронтовий Чернігів стоїть, працює, зализує отримані рани й рухається вперед. На середину серпня 2023-го прийшлася жахлива трагедія із потраплянням ракети в будівлю Чернігівського академічного українського музично-драматичного театру ім. Тараса Шевченка (попереднє знищення театру в Чернігові приходилося також на серпень, 1941 року, коли Літній дерев’яний театр припинив своє існування через німецьке бомбардування міста).

Проте відкриття 98-го театрального сезону шевченківцями все ж таки заявлено на 6 жовтня! Й не формально, а з повноцінною прем’єрою вистави «Гріх» за однойменною п’єсою Володимира Винниченка у постановці Андрія Бакірова.

Одразу дві прем’єри в Миколаєві

 • У Миколаївському академічному художньому драматичному театрі в жовтні вийдуть прем’єри за Мольєром (режисер Павло Гатилов) та Іваном Франком (режисерка Катерина Богданова). Ці вистави чекали свого часу достатньо довго і входять до каталогу прем’єр, яким завадило повномасштабне вторгнення. Зараз повним ходом йдуть репетиції з тим, щоб глядач 13 жовтня побачив комедію «Удаваний хворий», а вже 27-го – музичну казку «Фарбований лис».

Театральні фестивалі та гастролі жовтня

 • 4-5 жовтня на сцені Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра в рамках фестивалю «Митниця. Нова режисура» режисери-початківці (необов’язково з профільною освітою) показують свої нариси у розрахунку на перемогу та повноцінну постановку. 
 • Крім цього в Україні цього місяця відбуватиметься активне фестивальне життя: з 1 по 8 жовтня – «Homo Ludens» в Миколаєві, з 5 по 10 жовтня – «Золотий лев» у Львові.

Деякі театри поїдуть в жовтні у гастрольні тури країною:

 • Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр свою версію п’єси «Каліка з острова Інішмаан» сучасного ірландського драматурга Мартіна Мак-Дони покаже 8 жовтня в Києві.
 • А Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра покаже виставу «Корсиканка» у Полтаві (17.10), Кривому Розі (18.10), Дніпрі (19.10) та Кропивницькому (20.10).

Найдовша назва і найзапитуваніша для втілення п’єса

Про деякі вистави, що готуються до прем’єри, за словами театрального аналітика Сергія Винниченка, є можливість сказати з позиції книги рекордів.

 • В змаганнях на найдовшу назву переконливу заявку на перемогу подає режисер Іван Данілін, який ставить виставу «Пригоди бравого вояка Швейка, або Про маленьку людину під час великих потрясінь». Версію роману Ярослава Гашека із перегукуваннями між Першою світовою та російсько-українською війнами для театральної постановки створила Світлана Новицька. У такий спосіб Чернівецький театр ляльок отримує нову назву для дорослого репертуару.

П'ять Пісень Полісся

 • До перемоги у номінації найзапитуванішої для втілення п’єси наближаються «П'ять Пісень Полісся» Людмили Тимошенко. Ці п’ять коротких історій, що трапились на українському Поліссі за останні 100 років, побачили світ 2020-го, й відтоді потрапили до сценічних читань, повноцінних театральних втілень. Свої «Пісні Полісся» лунають у Львові та Рівному. Київська версія запланована в Малому театрі 28 жовтня у постановці Дмитра Весельського.

Чим і як доповниться та уточниться жовтень за своїми підсумками – будемо бачити вже в кінці місяця, якраз коли Укрінформ спільно з «Театральною риболовлею» підготує для вас наступну афішу на листопад 2023 року. Український театр був, є і буде!

Любов Базів. Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *