Україна розробляє дрони проти Шахедів. Як це працюватиме

шахед

  • Author, Олег Черниш
  • Role, ВВС Україна
  • 1 година тому

Росія щоденно і вже майже в цілодобовому режимі запускає по Україні десятки, інколи навіть сотні ударних безпілотників "Шахед" і їхні аналоги. Генштаб ЗСУ запевняє, що до цілі долітає менш як 10% цих БПЛА, але насправді ефективного засобу протидії досі немає.

Вперше по українській території РФ почала застосовувати отримані від Ірану безпілотники "Шахед" ще у вересні 2022 року.

Поступово вона почала нарощувати власне виробництво цих БПЛА і станом на зараз, за оцінками аналітиків, воно становить близько шести тисяч таких дронів на рік.

  • Дрони-дракони і перехоплювачі. Чи справді українці здійснили революцію в БПЛА13 вересня 2024
  • Гіперзвукові ракети Путіна можна збивати. Що для цього потрібно – Telegraph17 грудня 2024
  • Як Україні вдається масовано бити дронами по Росії. ВВС дізналась деталі 29 серпня 2024

Крім того, росіяни постійно здешевлюють і вдосконалюють їх, зокрема роблячи більш тривалими польоти, модифікуючи бойову частину, навігацію і захист від РЕБ.

На кінець 2024 року РФ вийшла на можливість щоденно запускати до сотні "шахедів" і аналогічних дронів–"обманок" ледь не цілу добу. Вони кружляють над українськими містами тривалий час, намагаючись уразити заплановані об'єкти чи виснажити запаси зенітних ракет.

Окрім цього, вони намагаються викрити позиції протиповітряної оборони ЗСУ, а уламки збитих БПЛА не рідно падають на житлові будинки, що призводить до жертв серед цивільних, зокрема і в Києві.

Чи можна їм протидіяти ефективніше? Розробники кажуть, що вже на початку 2025 року на цьому напрямку може бути прорив у технологіях перехоплення.

Пошук протидій

З початку появи цих іранських дронів в українському небі Київ почав шукати засоби їх протидії.

Зараз для збиття "шахедів" Україна передусім використовує військові гелікоптери, мобільні вогневі групи, озброєнні зенітними кулеметами і ПЗРК, а також ракетні комплекси і потужні системи РЕБ.

Однак використання дороговартісних і дефіцитних ракет проти відносно дешевих "шахедів", а тим більше "копійчаних" дронів-приманок – це не вихід. Необхідно знайти аналогічне "копійчане", але водночас ефективне рішення.

Заяви про появу в Україні бойового лазера станом на зараз залишаються лише заявами. Навіть якщо інформація про створення зразка такого озброєння є правдивою, мине чимало часу, поки вдасться запустити його серійне виробництво і використовувати в бойових умовах.

Тож, ще з початку 2023 року українські інженери і розробники почали говорити про найбільш перспективний варіант антишахедної зброї, а саме про квадрокоптери-перехоплювачі.

МВГ

Автор фото, генштаб ЗСУ

Підпис до фото, Зараз найбільше навантаження щодо збиття "шахедів" покладається на мобільні вогняні групи. Вони озброєнні зенітними кулеметами на турелях

Посилились ці розмови після того, як влітку 2024 року FPV-дрони чудово себе зарекомендували як перехоплювачі російських розвідувальних БПЛА.

Українцям вдалося майже нівелювати критичну загрозу від польотів у глибокий тил Орланів, Zala i Supercam. Вже опубліковані сотні відео, як маленькі коптери ЗСУ атакують в повітрі ці сучасні розвідувальні БПЛА РФ. За даними ВВС, таким чином зараз збивають 70-80% таких розвідників.

Тривалий час вважалося, що наступний крок – це розробити FPV-дрони, які так само будуть збивати "шахеди".

В такому разі проблема безпеки українського неба була б майже вирішена. Але виявилось, що не все так просто.

Дрони проти шахедів

Зараз відразу декілька команд інженерів займають розробкою і тестуванням антишахедних дронів. У багатьох вже є навіть перші прототипи, які випробовують в бойових умовах.

Щоправда, віцепрем'єр, міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров каже, що цей процес поки що на стадії "дослідження".

"Є деякі випробування певними компаніями, що виробляють… літальні апарати, які завдяки спеціалізованому програмному забезпеченню та радарам можуть уражати "шахеди", але це все ще на стадії досліджень і розробок", – сказав він Reuters.

Декілька українських команд розробників вже демонстрували перші зразки антишахедних коптерів.

На початку листопада український виробник "Дикі шершні" показав фінальні випробування свого дрона-перехоплювача Sting. Цей невеликий квадрокоптер створений саме для знищення ворожих "шахедів" у небі.

Він має великий купол, що виступає вгору з його центру, де встановлено боєголовку та камеру. Також він начебто має систему наведення зі штучним інтелектом, яка полегшить завдання пілоту наводитись на ворожу ціль.

На початку листопада команда "Дикі шершні" повідомила, що їхній витвір вже "тестується військовими".

дрон

Автор фото, Telegraph

Підпис до фото, Перша фотографія антишахедного дрона Sting від виробника "Дикі шершні"

Схожу розробку має підприємство "Центр досліджень безпілотних систем", яке виготовляє квадрокоптери-перехоплювачі "Генерал Черешня". Вони вже активно збивають російські розвідники в небі.

"Зараз військове командування ставить задачу зробити такий дрон, який міг би збивати "шахеди" і "пустишки" які летять разом з ним. Їх там близько 50% таких "пустишок", вони менші, але мають більшу швидкість", – пояснює ВВС Україна представник компанії-виробника Рудольф Акопян.

"Задача така, щоб ми якомога більше "шахедів" збивали саме дронами, які мають замінити розхід дорогих боєприпасів, які використовує наше ППО. Такий дрон перехоплювач коштує близько 1 тисячі доларів".

За словами розробника, антишахедна модифікація "Генерала Черешні" вже проходить випробування. Він запевняє, що в 2025 році такий квадрокоптер буде прийнятий на озброєння ЗСУ і проблема "шахедів" буде "частково знята".

Який же має бути цей дрон? Акопян пояснює, що одна з ключових його характеристик – це швидкість.

Який це має бути дрон

Коптер-перехоплювач повинен хоча б на 10-15% перевищувати швидкість "шахеда", тобто летіти 220-250 км/год.

По-друге, цей дрон повинен мати можливість проводити в повітрі тривалий час.

"Щоб пілот міг, грубо кажучи, підняти дрон в повітря і чекати "шахед" в певній точці на його траєкторії польоту", – каже розробник.

Але для цього коптер повинен мати велику батарею, що призводить до зменшення корисного навантаження, тобто бойової частини. Рудольф Акопян запевняє, що для антишахедів і не потрібна велика БЧ, вистачить 200-300 грам заряду.

дрон

Автор фото, Рудольф Акопян

Підпис до фото, Рудольф Акопян демонструє "антишахедний" коптер від "Генерала Черешні". На початку грудня він пройшов перші тестування

Головне – точно влучити коптером в певну точку "шахеда".

Він каже: конструкція цього БПЛА така, що навіть якщо в нього влучити з ПЗРК чи розстріляти з кулеметів, то він може продовжувати політ.

Але якщо влучити в певну ділянку, розміром як коробка з-під взуття, (яку саме ділянку, Акопян не називає з міркувань секретності) то "шахед" відразу впаде.

В чому проблема

Однак використання квадрокоптерів для збиття "шахедів" може насправді виявитися занадто складним або й взагалі хибним шляхом, який не запрацює на практиці.

Розробник дронів-бомберів, засновник академії Drone Fight Club Владислав Плаксін, який і сам займається "антишахедним питанням", вказує ВВС на низку проблем, які проявилися вже під час тестування перших зразків таких коптерів.

По-перше, проблема маневрування на швидкості.

Не питання, каже він, розробити коптери, який летів би зі швидкістю 250-260 км/год. Але він буде споживати багато енергії і триматися в повітрі лише декілька хвилин. За такого обмеженого часу і на такій високій швидкості пілоту FPV-дрона надзвичайно важко ним керувати.

А він ще й повинен виявити, наздогнати і атакувати "чорний об'єкт в чорному небі", каже розробник (з листопада 2023 року РФ використовує пофарбовані саме в цей колір "шахеди" вночі, – Ред.).

"Якщо дивитися результати застосування таких коптерів, то хлопці встигали спіймати в об'єктив камери "шахед", але не встигали спрогнозувати його траєкторію і не встигали вийти на перехоплення. Потім вони губили його з камери", – розказує Плаксін, як цей процес виглядає на практиці.

Враховуючи, що перехоплювач і "шахед" йдуть зустрічними курсами на високій швидкості, то промах FPV-пілота призводить до того, що коптер далеко перелітає за ціль, змушений потім розвертатися, шукати об'єкт і знову виходити на траєкторію для атаки.

Зважаючи на обмежений розмір батареї коптера, такі перегони не можуть тривати довго. Плаксін каже, що в пілота є максимум дві спроби для вдалої атаки.

Якщо ж для перехоплення спробувати використати не маленький коптер, а великий дрон типу "крило" з потужною батарею, то виникнуть інші нюансі.

Зокрема, дуже сильно обмежена його маневровість і відсутність в Україні достатньої кількості досвідчених пілотів-операторів саме цього виду БПЛА.

дрон

Автор фото, Влад Плаксін

Підпис до фото, Владислав Плаксин є одним з розробників дрона-бомбера Lucky Strike

"Тобто ти не маєш права на помилку, ти маєш все зробити ідеально і ти до того ж маєш опинитися в потрібний момент в потрібний час".

Збільшити час для атаки можливо, але тоді коптер треба запускати не з землі, а з неба, каже Плаксін. Наприклад, використовуючи так званий "дрон-матку", тобто великий БПЛА, який є носієм для маленьких FPV-дронів.

"Рішення, яке передбачає старт дрона-перехоплювача з землі, на даний момент сумнівно, що буде вдалим. Оскільки такому коптеру треба набрати висоту, наздогнати ціль, перехопити її, плюс керування ним відбувається на дуже великій швидкості", – вказує інженер.

Ще один вихід – використання штучного інтелекту, зокрема для позиціювання, автоматичного виявлення і фокусування на цілі. Це має полегшити задачу пілота для виявлення і ураження "шахеда" в темному нічному небі.

За словами Владислава Плаксіна, зробити "антишахедний" дрон з необхідними параметрами насправді доволі просто. Але, щоб він дійсно виявився ефективним на практиці, потрібно провести ще велику дослідницьку роботу. Зокрема, вивчити механіку руху "шахедів", траєкторію їх польоту.

шахед

"Зрозумівши фізику польоту цього об'єкта, ми зможемо перейти до наступного рівня – підібрати необхідний інструмент, щоб вирішити задачу", – резюмує фахівець.

Власне, саме на цьому мають бути сконцентровані основні зусилля розробників.

13 грудня президент Володимир Зеленський повідомив, що провів першу зустріч Технологічної Ставки. Головне питання, яке розглядалося, це протидія "шахедам" та ракетам.

Про підсумки і рішення цієї ставки публічно не повідомляли.

За оптимістичними прогнозами розробників, перехоплювачі "шахедів" мають бути у військах вже наступного року. Точніших термінів ніхто давати не береться.

Так само як і немає остаточної відповіді на питання, чи справді ця зброя дозволить Україні припинити щоденний "шахедний терор" Росії.

Ілюстрації Ангеліни Корби

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *