Автор фото, Getty Images
4 годин(и) тому
Експерти кажуть, що для стримування Росії від повторного вторгнення в Україну після закінчення цієї війни може знадобитися 150 000 військових і американська допомога із прикриттям із повітря, розвідкою та протиракетною обороною. Про перспективи цього пише видання New York Times.
Президент США Дональд Трамп пообіцяв припинити бойові дії в Україні. Як він збирається це зробити, враховуючи, що президент Росії Володимир Путін вірить, що він перемагає, залишається незрозумілим. Але Трамп відкрив можливість для певного роду переговорів щодо припинення вогню.
Якщо на цих переговорах досягнуть домовленості, кажуть аналітики, Трамп, швидше за все, попросить Європу взяти на себе основну відповідальність за ситуацію в Україні, щоб зменшити американські зобов'язання.
Але залишається ключове питання: як убезпечити територію, що залишиться під контролем України, і не дати Путіну відновити війну через кілька років?
Перспектива угоди прискорила дебати щодо відправки європейського контингенту в Україну для підтримки миру, спостереження за припиненням вогню та допомоги у стримуванні Росії від майбутньої агресії. Питання в тому, чиї це будуть військові і скільки, і чи погодиться на це Путін, пише видання.
Ця тема, безсумнівно, стане центральною для обговорення цього тижня на щорічній Мюнхенській конференції з безпеки, яку планують відвідати віцепрезидент Дж. Д. Венс і держсекретар Марко Рубіо, зазначає NYT.
Деякі європейські країни, зокрема країни Балтії, а також Франція та Британія, висловили можливість ввести своїх військових до складу миротворців в Україні. Водночас німецькі чиновники назвали цю ідею передчасною.
Американське видання пише, що членство України в НАТО протягом багатьох наступних років виглядає малоймовірним, тому ідея відправки до країни великої кількості європейських військових із країн НАТО багатьом посадовцям та аналітикам здається необачною.
Без явної участі в такій операції Америки – з повітряним прикриттям, протиповітряною обороною та розвідкою – європейські війська опиняться під серйозною загрозою російських атак, додає NYT.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий до серйозних переговорів щодо угоди щодо припинення війни, якщо його союзники нададуть гарантії безпеки.
За відсутності членства в НАТО, якому він надає перевагу, Зеленський говорив про відправку до України 200 000 іноземних військових. Але це майже втричі більше, ніж уся британська армія, і аналітики вважають це неможливим, пише видання.
Воно цитує високопоставленого європейського чиновника, за словами якого на континенті немає 200 000 військових, яких можна було б відправити в Україну, і що будь-які військові там все одно повинні мати підтримку США.
NYT додає, що Європі було б важко знайти навіть більш скромну кількість солдатів, як-от 40 000, яких, швидше за все, буде недостатньо, щоб забезпечити реалістичне стримування Росії.
Справжні сили стримування зазвичай вимагають "понад 100 000 військовослужбовців, призначених для виконання місії" для регулярних ротацій і надзвичайних ситуацій, каже Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона.
Тим часом Клаудія Мейджор, експертка з оборони з Німецького інституту міжнародних справ і питань безпеки, каже, що "відправка занадто малої кількості військових або номінальних сил без підкріплення означало б блеф, який міг би спонукати Росію випробувати їх на міцність, і країни НАТО навряд чи змогли б цьому протистояти".
NYT пише, що саме тому Польща поки що відмовилася від участі в такій потенційній місії.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Польща не поспішає погоджуватися на відправку своїх військових до України
"Польща розуміє, що потребує залучення Сполучених Штатів до будь-якої такої пропозиції, тому хоче побачити, що хоче зробити Трамп", – цитує видання Александру де Хооп Схеффер, виконувачку обов'язків директора Німецького фонду Маршалла. – Вона вимагає від Трампа гарантій того, що США нададуть безпекову допомогу для підтримки європейців на передовій".
Тим не менш, європейська "готовність зробити щось корисне" для України без американців буде важливою для забезпечення місця Європи за столом потенційних переговорів, каже Ентоні Брентон, колишній посол Великої Британії в Росії.
Водночас NYT зазначає, що малоймовірно, що Росія взагалі погодиться на будь-яку угоду щодо розгортання сил НАТО в Україні, навіть якщо вони нібито тренуватимуть там українських солдатів. У російському МЗС вже заявили, що війська НАТО в Україні будуть "категорично неприйнятними" та свідчитимуть про ескалацію.
Лоуренс Фрідман називає три можливі моделі присутності європейських військових в Україні – миротворці, номінальні сили прикриття кордону та сили стримування. Усі вони мають значні недоліки.
Миротворці, призначені для посилення узгодженого припинення вогню та відокремлення воюючих сторін, мають легке озброєння для самооборони та часто складаються з військових з багатьох країн, зазвичай під керівництвом ООН. Але враховуючи те, що лінія зіткнення в Україні становить приблизно 1300 кілометрів, за словами Фрідмана, потрібна буде "величезна кількість військ".
Видання зазначає, що міжнародна моніторингова місія Організації з безпеки та співробітництва в Європі, яка спостерігала за дотриманням припинення вогню на сході України, завершилася провалом, бо Росія зробила все, щоб заблокувати її діяльність.
Номінальні сили прикриття кордону НАТО по суті розгорнула у восьми країнах-членах, найближчих до Росії. Цих військ недостатньо, щоб зупинити вторгнення або щоб Москва сприйняла це як провокацію, і ця концепція працює лише тоді, якщо існує гарантія відправки підкріплення, якщо у цьому виникне необхідність.
Але завжди є сумніви щодо абсолютності цієї гарантії, і побоювання, що Росія могла б завоювати значну територію до того, як прибуде будь-яке підкріплення.
Третій тип, сили стримування, є, безумовно, найбільш надійним, але вони мають бути дуже великими і добре оснащеними – до 150 000 військових – а також мати підтримку протиповітряної оборони та розвідки, зокрема американської.
Але важко уявити, що Росія погодиться на будь-яку таку силу – з тих самих причин, з яких цього хоче Зеленський, каже Фрідман.
Тож найкращим варіантом на найближче майбутнє після потенційного припинення вогню може бути так звана модель "дикобраза": надання українським військовим достатньої кількості зброї, ресурсів і навчання – в тому числі західними силами – щоб переконати Росію не намагатися напасти знову. Однак таке зобов'язання має бути довгостроковим, пише NYT.
Але спочатку Україна має зупинити повільне просування Росії на сході, а Путіна потрібно переконати припинити війну. Як це зробити – стане одним із головних випробувань для Трампа, підбиває підсумок видання.