Автор фото, ОДШБ "Ветерани"
Підпис до фото, Пожежа на газовій станції "Суджа"Article information
- Author, Відділ новин
- Role, ВВС Україна
- 5 годин(и) тому
В ніч на 21 березня на території газовимірювальній станції "Суджа" стався вибух. Він був настільки потужний, що стовп вогню і диму було видно за десятки кілометрів. Україна і Росія звинувачують одна одну в цьому інциденті.
Фото і відео вибуху на ГВС "Суджа" поширили зранку в п'ятницю багато російських та українських телеграм-каналів і ЗМІ. На них видно, що частина території станції охоплена вогнем, горять труби з газом.
Спочатку деякі Z-блогери написали, що це російські війська уразили "важливий об'єкт ЗСУ", однак згодом вони почали писати, що це українці атакували станцію або ж підірвали їх перед відступом.
Таку ж позицію озвучила і російська влада. Слідчий комітет РФ повідомив, що розслідує кримінальну справу у зв'язку із підривом газорозподільної станції "Суджа". Начебто встановлено, що саме українські військові "здійснили цілеспрямований підрив" цього об'єкту, внаслідок чого він отримав значні пошкодження.
Автор фото, Андрій Цаплієнко
Підпис до фото, Вогонь на станції було видно за десятки кілометрів
Генштаб Збройних сил України відкинув ці звинувачення і заявив, що удар по ГВС "Суджа" був провокацією РФ.
"Російська Федерація нарощує дискредитаційну кампанію проти України. Так, ворог звинуватив наші Сили оборони у обстрілі газовимірювальної станції "Суджа". Ці звинувачення безпідставні", – сказано в повідомленні.
Українська сторона вказує, що раніше війська РФ неодноразово обстрілювали станцію, зокрема керованими авіабомбами, а в ніч на 21 березня вдарили по ній з артилерії.
Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко заявив, що мета провокації – звинуватити Київ у зриві режиму припинення вогню по енергетичних об'єктах, про який раніше домовились президенти США, України і Росії.
Що таке ГВС "Суджа" і хто її контролював
Попри свою назву газовимірювальна станція розташована набагато ближче до українського кордону, ніж до однойменного міста в Курській області РФ. Фактично вона розташована навпроти контрольного пункту пропуску, а до Суджі від станції близько 8 км.
ГВС українські війська взяли під контроль ще в перший день своєї Курської операції 6 серпня 2024 року. Ймовірно, тут розмістилися позиції ЗСУ, оскільки армія РФ декілька разів атакувала станцію з повітря.
На початку березня російській війська почали стрімкий наступ на позиції українців в Курській області. Бійці ЗСУ відступили ближче до кордону, а росіяни 11-12 березня змогли взяти під контроль місто Суджа.
Однак газовимірювальна станція "Суджа", як показано на картах генштабу ЗСУ та OSINT-проекту DeepState, станом на 20 березня залишалась під контролем українських військ. Лінія фронту проходила поряд з селом Гоголівка, що за 2,5 км від ГВС.
Аналогічна ситуація показана і на мапах російських мілітарних каналів, наприклад Divgen та WarGonzo. Вони показують, що станція "Суджа" перебуває під контролем ЗСУ, а російські війська від неї за 2-3 км.
Українські оглядачі висловлюють сумніви, що Україна могла обстріляти об'єкт, на якому перебувають її військові. Навіть у разу відступу ЗСУ з території станції, оскільки поруч ще залишаються утримувані українцями позиції.
Автор фото, ОДШБ Ветерани
Підпис до фото, РФ стверджує, що українці підірвали станцію, а генштаб ЗСУ запевняє, що вона потрапила під удар російської артилеріїПропустити WhatsApp і продовжити
BBC Україна тепер у WhatsApp
Головне про Україну та світ – у нашому WhatsApp-каналі
Клікніть тут, щоб підписатися
Кінець WhatsApp
До минулого року газовимірювальна станція "Суджа" була важливою частиною магістрального газогону Уренгой — Помари — Ужгород. Це залишався єдиний маршрут постачання російського газу до Європи через Україну.
Головна функція ГВС – облік витрати газу, а також замір його якісних показників.
В 2023 році через "Суджу" було прокачано близько 14,65 мільярда кубометрів газу — це майже половина всього російського газового експорту до Європи.
Попри контроль ЗСУ над станцією в другій половині 2024 року експорт російського газу через неї не припинявся. Однак українська влада оголосила, що з 2025 року припиняє транзит газу з РФ своєю територією. Відповідно ГВС "Суджа" припинила роботу.
Крім того, на початку березня російські війська використали частину цього газогону північніше міста Суджа для операції з проникнення в тил угруповання ЗСУ на Курщині.
Російська влада каже, що з труби попередньо викачали залишки газу і підрозділи РФ змогли пройти всередині газогону 15 км та вийти на поверхню біля позиції українців, які були дезорієнтовані такою операцією противника.