Автор фото, Getty Images
Польща відправляє на кордон з Білоруссю 10 тисяч своїх військовослужбовців на тлі прибуття найманців російської ПВК "Вагнер" в Білорусь.
Крім того, минулого тижня МЗС Польщі заявило, що два білоруські військові гелікоптери порушили повітряний простір країни. Після цього очільник міноборони країни наказав збільшити кількість військовослужбовців на кордоні з Білоруссю.
- Прем'єр Польщі: 100 "вагнерівців" прямують до Сувальського коридору, є загроза провокації
- "Ми з Путіним ні перед чим не зупинимося": Лукашенко про ядерну зброю та війну
Останні події на кордоні
1 серпня в міноборони Польщі заявили, що білоруські військові гелікоптери порушили повітряний простір Польщі.
За інформацією відомства, гелікоптери перетнули кордон у районі польського села Біловежа на дуже малій висоті, що ускладнило їх виявлення радіолокаційними системами.
У цей час білоруські збройні сили проводили навчання у прикордонній зоні.
У відповідь Мінськ заявив, що "порушення повітряного простору не було", а звинувачення назвав у стилі "одна бабця сказала".
Водночас жителі Біловежа розмістили у соцмережах фото гелікоптерів Мі-8 та Мі-24 з білоруськими розпізнавальними знаками, які, за їхніми словами, пролетіли над населеним пунктом.
Варшава також звинувачує Білорусь і Росію в організації нового напливу мігрантів до Євросоюзу, щоб дестабілізувати регіон.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото,
Польські прикордонники протягом останніх двох років намагаються зупинити потік мігрантів, які в'їжджають з Білорусі
За даними прикордонної служби Польщі, цього року до Польщі з Білорусі намагалися потрапити 19 тисяч мігрантів, тоді як у 2022 році їх було 16 тисяч.
Лише минулого місяця кордон намагалися перетнути понад 4 тисячі мігрантів.
Чи готові "вагнерівці" зайти в Польщу
Після невдалого червневого заколоту в Росії частина найманців ПВК "Вагнер" переїхала до Білорусі, де, за словами Лукашенка, вони навчають білоруських солдатів.
Під час бесіди з президентом Путіним Лукашенко у жартівливому тоні заявив, що вагнерівці нібито "тиснуть" на нього, щоб піти на Варшаву та Жешув.
"Нас почали "напружувати" вагнерівці. Просяться на захід: "Дозвольте нам!". Я кажу: "Вам навіщо на захід туди?" – "Ну, сходимо на екскурсію до Варшави та Жешува".
- "На екскурсію до Варшави" – Лукашенко розповів Путіну про плани вагнерівців
Автор фото, Belarus Ministry of Defence
Підпис до фото,
"Вагнерівці" тренують білоруських військових біля кордону з Польщею
Це викликало чималий резонанс у Польщі.
Лідер польської керівної партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський заявив, що "вагнерівців" розмістили в Білорусі, аби створювати загрози для Польщі.
Пізніше польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив, що найманці ПВК "Вагнер" рухаються у бік Сувальського коридору, який сполучає країну з державами Балтії, а також відокремлює територію Калінінградської області та Білорусі.
"Зараз ситуація стає ще небезпечнішою. У нас є інформація, що понад 100 найманців групи "Вагнера" рушили у бік Сувальського коридору біля Гродно в Білорусі", – сказав Моравецький.
За його словами, "це, безумовно, крок до подальшої гібридної атаки на польську територію".
Він зазначив, що найманці, ймовірно, замаскуються під білоруських прикордонників і допомагатимуть нелегальним мігрантам потрапити на польську територію, дестабілізувати Польщу. Вони також, ймовірно, намагатимуться проникнути на територію Польщі, видаючи себе за нелегальних мігрантів, а це створює додаткові ризики, додав Моравецький.
20 липня міністерство оборони Білорусі повідомило, що їхні військовослужбовці беруть участь у спільних тренуваннях з бійцями ПВК "Вагнер" на полігоні в Брестській області — лише за 30 км від білорусько-польського кордону.
"Як найманці вони можуть створювати заворушення на кордоні, в яких не можна безпосередньо звинувачувати ні Росію, ні Білорусь", – прокоментувала ситуацію Барбара Йоксон, викладачка міжнародних відносин в Університеті Ланкастера.
- "Вагнер" намагається скористатися з перевороту в Нігері. До чого це може призвести?
Чому цей прикордонний район такий важливий?
Сухопутний кордон між Польщею та Литвою проходить через Сувальський перешийок.
Ця 95-кілометрова смуга землі також є сполучною ланкою між Білоруссю й укріпленим російським ексклавом Калінінградською областю.
Багато військових аналітиків розглядають Сувальський коридор як можливу гарячу точку в разі потенційного конфлікту Росії з НАТО.
Є побоювання: якщо Росія разом з Білоруссю заблокують Сувальський коридор, вони можуть відрізати країни Балтії – Литву, Латвію та Естонію – від їхніх союзників по НАТО в Європі.
"Це дуже вузьке місце, – каже Барбара Йоксон. – Росія і Білорусь разом можуть легко заблокувати відправку сил НАТО для захисту країн Балтії".
Деякі військові аналітики вважають, що нинішні дії РФ і Білорусі вказують на те, що Росія планує напасти на балтійські країни.
Однак професор Малкольм Чалмерс з Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень вважає, що це лише пробні кроки: "Почасти цими навчаннями Росія і Білорусь промацує ґрунт, щоб подивитись, як НАТО може відреагувати чи не відреагувати на вторгнення на їхню територію".
В останні роки Росія й Білорусь підписали низку військових угод. Білорусь створила російським військовим майданчик для вторгнення в Україну і дозволяє Москві розміщувати тактичні ядерні ракети на своїй території.
- Ядерна зброя у "білоруського божевільного диктатора". Чому Захід мовчить
Анаїс Марін з британського аналітичного центру Chatham House каже, що усі ці дії були, ймовірно, ідеєю Росії, "щоб Білорусь залишилась супротивником Польщі й НАТО та твердим партнером Москви".
Що робить Польща у відповідь на напругу на кордоні?
Міністерство оборони Польщі заявляє, що додатково перекине військовослужбовців до кордону з Білоруссю для підтримки прикордонної служби.
"Це буде близько 10 тисяч солдатів. З них 4000 безпосередньо підтримуватимуть прикордонну службу, а 6000 будуть в резерві. Ми переміщуємо армію ближче до кордону з Білоруссю, щоб відлякати агресора, щоб він не посмів напасти на нас", – заявив у четвер міністр оборони Польщі Маріуш Блащак.
У липні Польща направила до кордону додатково 1000 військовослужбовців для захисту від можливих вторгнень бойовиків ПВК "Вагнер".
Однак деякі політологи припускають, що польські політики можуть перебільшувати загрози з боку "Вагнера" та Білорусі, а на тлі прийдешніх виборів хочуть показати, що вони жорстко ставляться до питань безпеки.