“Можна переходити до тиші”. Деталі угоди про перемир’я на Чорному морі та в енергетиці

Зеленський

Автор фото, OLE BERG-RUSTEN/NTB/AFP via Getty Images

Підпис до фото, Володимир Зеленський25 березня 2025, 15:03 GMTОновлено: 2 годин(и) тому

США та Україна оприлюднили документ за результатами перемовин у Саудівській Аравії. У ньому йдеться про домовленість не застосовувати силу в Чорному морі та запровадити енергетичне перемир'я. Поки що незрозуміло, коли і як може запрацювати цей режим припинення вогню. А в умовах, оприлюднених Росією, ще й ідеться про часткове зняття санкцій навіть для такого ефемерного перемирʼя.

Президент України Володимир Зеленський спочатку скептично прокоментував домовленості: довгі розмови, нормальні напрацювання, але подивимось, як все це буде втілюватися, бо "віри руським немає".

Але у вечірньому зверненні вже констатував: "сьогодні можна переходити до тиші щодо енергетики".

Росія теж оприлюднила заяву за результатами переговорів. Кремль підтвердив всі пункти, які раніше опублікував Білий дім, однак ще вимагає зняття санкцій.

Що заявили США

"Сполучені Штати та Україна домовилися забезпечити безпечне судноплавство, виключити застосування сили та не допустити використання комерційних суден у військових цілях у Чорному морі", – йдеться у заяві Білого дому.

Зазначено також, що є домовленість “розробити заходи для виконання угоди президента Трампа та президента Зеленського про заборону ударів по енергетичних об'єктах Росії та України".

Також у документі йдеться, що "Сполучені Штати залишаються відданими допомозі в обміні військовополоненими, звільненні цивільних ув'язнених та поверненні примусово переміщених українських дітей".

Окрім того, сполучені Штати та Україна вітають добрі наміри третіх країн з підтримки реалізації енергетичних і морських угод. Які це країни – не уточнюється.

Останній пункт – "Сполучені Штати та Україна продовжуватимуть працювати над досягненням міцного та тривалого миру".

США

Автор фото, ОП

Підпис до фото, 23-25 березня сторони у Саудівській Аравії розвинули домовленості, які ще на початку березня погоджували делегації країн на найвищому рівні

Міністр оборони України Рустем Умеров підтвердив усі пункти домовленостей, опубліковані Білим домом.

Однак він звернув увагу на пункт про безпечне пересування кораблів у Чорному морі.

“Переміщення Росією своїх військових кораблів за межами східної частини Чорного моря вважатиметься порушенням цих домовленостей, розцінюватиметься як порушення зобов'язань забезпечення вільного судноплавства в Чорному морі і як загроза національній безпеці України. У такому разі Україна матиме повне право на самозахист”, – написав Умеров.

Зеленський – тиша почалась

Пропустити WhatsApp і продовжити

BBC News Україна підписуйтеся на наш WhatsApp

BBC Україна тепер у WhatsApp

Головне про Україну та світ – у нашому WhatsApp-каналі

Клікніть тут, щоб підписатися

Кінець WhatsApp

"Ми домовились, що може бути тиша на морі і вільне судноплавство. Ми вдячні американській стороні за цей результат", – так прокоментував Зеленський на пресконференції у Києві результати переговорів у Саудівській Аравії. Він спілкувався із журналістами до того, як США опублікували документи з результатами перемовин.

Він сподівається, що ця домовленість включає і відсутність ударів по портах, і що українські порти зможуть працювати. Однак, за його словами, поки що рано про це говорити.

Щодо пункту домовленостей про заборону ударів по енергетиці країн, то Зеленський розповів, що американській стороні додатково передали список об'єктів стратегічної інфраструктури.

"Американська сторона вважає, що тиша в небі щодо енергетики стосується й іншої цивільної інфраструктури. Це вже хороший результат, якщо не будуть завдаватися удари по енергетиці", – сказав Зеленський.

Крім того, на зустрічах домовилися, що до моніторингу можуть залучати треті сторони, наприклад, когось з Європи чи Туреччину.

На думку Зеленського, у США і в європейських країн достатньо супутників та даних розвідок, щоб моніторити все, що відбувається у небі над Україною.

"Коли готується балістика, американці це бачать і знають", – говорить Зеленський.

"Довгі розмови. Наша сторона знову працювала з американською стороною конструктивно. Були нормальні напрацювання", – заявив Зеленський про ці переговори.

Однак, він каже, що має питання до того, як все це буде працювати.

Режим припинення вогню має запрацювати після того, як із заявою вийде американська сторона, розповів Зеленський. Білий дім свою заяву вже оприлюднив.

"Одразу після того, як американська сторона офіційно виходить із заявою, може розпочатися виконання зазначених у документі рішень", – сказав Зеленський на пресконференції.

Однак при цьому він додав, що "тут віри руським немає".

Одеса

Автор фото, ДСНС

Підпис до фото, Пожежа в Одесі напередодні оголошення тиші. Росія постійно атакує портове місто

Вже у вечірньому зверненні Зеленський фактично вказав, що режим припинення ударів по енергетиці вже запрацював.

"Погоджено з американською стороною, що сьогодні може початись припинення вогню щодо нашої енергетики. Ми вважаємо, що після публікації відповідної заяви США щодо результатів зустрічі сьогодні можна переходити до тиші щодо енергетики", – заявив Зеленський ввечері.

У документі, опублікованому російською стороною, зазначається, що пункт про безпеку судноплавства в Чорному морі може бути виконаний тільки після зняття низки санкцій.

Водночас, у російській версії документа стверджується, що заборона ударів по об'єктах енергетики Росії та України терміном на 30 діб діє з 18 березня.

Зеленський заявив на пресконференції, що це лише перші кроки, "подивимось, як воно буде працювати".

Президент припустив, що, якщо перемир'я буде порушено, то у такому разі Україна своїми каналами буде звертатися до американської сторони.

"Якщо руські порушують, то у мене буде пряме питання до президента Трампа", – сказав Зеленський.

За словами президента, наступні раунди переговорів будуть найближчим часом.

Володимир Зеленський

Автор фото, Офіс президента

Підпис до фото, Володимир Зеленський під час брифінгу

Росія хоче зняття санкцій

Кремль оприлюднив свою версію результатів переговорів зі США у Саудівській Аравії. Росія в основному підтвердила пункти, які раніше опублікував Білий дім, але є кілька різних моментів.

У заяві Кремля йдеться, що пункт про безпеку судноплавства набуде чинності лише після того, як знімуть певні обмеження. Ось ці умови:

  • зняття санкцій із Россільгоспбанку та інших фінансових установ, задіяних в забезпеченні міжнародної торгівлі продовольством (зокрема, рибною продукцією) та добривами, їхнє підключення до SWIFT, відкриття необхідних кореспондентських рахунків;
  • зняття санкцій із компаній-виробників та експортерів продовольства й добрив;
  • скасування обмежень на обслуговування суден у портах та зняття санкцій із суден під російським прапором, задіяних у торгівлі продовольством і добривами;
  • скасування обмежень на постачання до Росії сільськогосподарської техніки, а також інших товарів, що використовуються у виробництві продовольства і добрив.

Крім того, Росія заявила про терміни заборони бити по енергетиці, чого в американській заяві немає. У російській версії документа йдеться термін на 30 діб, починаючи з 18 березня 2025 року, з можливістю продовження або виходу з домовленості у разі її порушення однією зі сторін.

Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні прокоментував російське тлумачення домовленостей. За його словами, росіяни "вже почали маніпулювати".

"На жаль, вже зараз, вже прямо сьогодні, прямо в день перемовин, вже почали маніпулювати. Вже вони намагаються перекрутити домовленості та фактично обманути і наших посередників, і весь світ", – сказав український президент.

За його словами, "є абсолютно чіткі заяви, опубліковані Білим домом, де кожен може побачити, що там зазначено".

"І є те, про що знову бреше Кремль – що нібито тиша в Чорному морі залежить від питання про санкції, і що нібито датою початку тиші щодо енергетики є 18 березня", – сказав Зеленський.

"Москва завжди бреше, і це залежить від світу та всіх, кому реально потрібен мир – чи дозволять Москві знову брехати?" – додав він.

Зеленський

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Зеленський назвав переговори нормальними

Пізно ввечері 25 березня Кремль опублікував перелік російських та українських енергетичних об'єктів, на які має поширюватися мораторій на удари.

У повідомленні на сайті Кремля йдеться про те, що цей список Москва погодила з Вашингтоном.

До нього ввійшли:

  • Нафтопереробні підприємства.
  • Нафто-, газопроводи та сховища, включаючи насосні станції.
  • Електростанції, підстанції, трансформатори та розподільники.
  • Атомні електростанції.
  • Дамби гідроелектростанцій.

Що це все означає

Аналіз кореспондента ВВС Святослава Хоменка

"Уточнень щодо цих домовленостей буде ще дуже багато", – мабуть, ці слова Володимира Зеленського можна назвати найкращим підсумком технічних перемовин, які відбулися в Саудівській Аравії.

Виступ президента України на тематичному брифінгу змусив мене пригадати жартівливий вислів про складнощі граматики англійської мови: "Пишеться "Ліверпуль", а читається "Манчестер".

Так і тут, сказав Зеленський, сторони домовилися забезпечувати безпеку цивільного судноплавства в Чорному морі, але насправді ми (і американські партнери теж) розуміємо це як заборону ударів по портовій інфраструктурі. Або що домовленість про "енергетичне перемир'я", на нашу думку (і на думку наших американських партнерів), зачіпає не тільки об'єкти енергетики, а і цивільну інфраструктуру в цілому. Зрештою, цього немає в самому комюніке за підсумками переговорів, але американські партнери передали в Київ те, що, на думку Вашингтона, всі ці домовленості починають діяти в момент публікації цього документа на сайті Білого дому.

Одним словом, питань і щодо суті домовленостей, і про їхню форму вистачає, а готових детальних відповідей на них у Володимира Зеленського, схоже, немає.

А, можливо, вся справа в тому, що український президент цих відповідей особливо і не шукає. Зеленський уже не раз говорив (і повторив це сьогодні знову), що не вірить росіянам. Що вони не підуть на жодне повноцінне перемир'я, тому що в їхні плани не входить закінчення війни.

Що ж, схоже, переконати в цьому Дональда Трампа і його команду Володимиру Зеленському не вдалося. І тепер він просто дозволяє американському лідеру переконатися в цьому самому.

Київ заявляє про готовність на будь-які перемир'я, хоч цілковито, хоч по частинах, хоч від сьогодні, хоч від післязавтра, в повній впевненості, що Росія їх дотримуватися не буде. І це Дональду Трампу треба буде придумувати, як реагувати на зрив цих домовленостей.

Ось і зараз, поки я пишу ці рядки, в моніторингових телеграм-каналах з'являються новини про те, що на територію України залітають перші "шахеди". І не дуже віриться, що під час вибору цілей вони будуть орієнтуватися на комюніке, опубліковане на сайті Білого дому.

Зустрічі у Саудівській Аравії

Україна провела перемовини у Саудівській Аравії з американцями щодо мирного процесу двічі – 23 і 25 березня. До і після зустрічі делегації США з росіянами.

Представники Росії зустрілися з делегацією США у Саудівській Аравії напередодні – 24 березня. Переговори тривали приблизно 12 годин.

Зустріч українців та американців після цього тривала всього кілька годин.

Разом за одним столом усі три делегації, як і було анонсовано, у Ріяді не зібралися.

Саудівська Аравія

Автор фото, Frank Gardner/BBC

Підпис до фото, Зустрічі проходять у Ріяді

І США, і Україна наголошували, що переговори технічні. Радник з національної безпеки президента США Майкл Волтц напередодні заявив, що головна тема, як і раніше – це припинення вогню.

Хоча Володимир Зеленський каже про "технічний" характер зустрічі, а Росія відправила до Саудівської Аравії чиновників не найвищого рангу, у США сподіваються на швидке досягнення повного перемир'я – до Великодня.

Російський сенатор Григорій Карасін, який брав участь у переговорах, дав коментар російському агентству ТАСС.

"Обговорювали все, був насичений, непростий діалог, але дуже корисний для нас і для американців", – заявив сенатор, який раніше обіймав посаду заступника керівника МЗС Росії.

За його висловом, "далеко не все вирішили, не в усьому погодилися", але сама розмова була "своєчасною" з урахуванням приходу до влади нової адміністрації США і "нових політиків, які приїхали на зустріч експертних груп".

"Загалом, враження залишилося такого конструктивного діалогу, який потрібен. Американці теж у цьому зацікавлені", – вважає Карасін.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *