Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Володимир Путін і Дональд Трамп на саміті G20 в Японії у 2019 роціArticle information
- Author, Відділ новин
- Role, BBC Україна
- Twitter,
- 4 годин(и) тому
Швейцарія готова стати місцем для зустрічі Трампа та Путіна, якщо такий запит надійде.
Таку новину опублікувало французьке виданя Le Temps, посилаючись на коментар представника швейцарського представника департаменту закордонних справ Ніколя Бідо.
"Після саміту в Бюргенштоку Україна, Росія та США регулярно отримують інформацію про нашу готовність підтримати будь-які дипломатичні зусилля, що дозволяють встановити мир", – цитує Ніколя Бідо Le Temps.
Водночас у статті зазначають, що Швейцарія не проявлятиме ініціативи у цій ситуації.
В офісі президента пояснили BBC, що швейцарці постійно заявляють про готовність організувати подібні зустрічі, але без конкретики.
"Вони говорять про свою традиційну роль [нейтральної країни]", – зазначили BBC Україна в офісі президента.
Ще під час саміту миру в червні 2024 року Швейцарія заявила, що міжнародна спільнота може підготувати простір для прямих перемовин між Україною та Росією.
"Якщо ми хочемо скерувати процес у напрямку миру, колись доведеться залучити і Росію", – сказала тоді президентка Швейцарії Віола Амхерд на спільній пресконференції з Володимиром Зеленським.
Ордер на арешт, виданий Путіну Міжнародним кримінальним судом, пояснюють у статті Le Temps, не стане перешкодою для зустрічі Трампа і Путіна. Адже в разі мирних переговорів швейцарський уряд має право зробити виняток.
Заяви Трампа і Пєскова напередодні
Напередодні обраний президент США Дональд Трамп заявив, що триває підготовка його зустрічі з Володимиром Путіним.
"Він хоче зустрітися, і ми готуємось", – сказав Трамп журналістам перед зустріччю з губернаторами-республіканцями у своїй резиденції в Мар-а-Лаго у Флориді.
"Путін хоче зустрітися, він заявляв про це навіть публічно, і ми повинні покласти край цій війні", – додав Дональд Трамп.
При цьому дату такої зустрічі він не назвав, зазначає Reuters.
Трамп раніше допускав, що переговори з Путіним можуть відбутися протягом шести місяців після його вступу на посаду.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, В офісі президента пояснили, що Швейцарія висловлює свою традиційну позицію нейтральної країни
У п'ятницю, 10 січня, речник Путіна Дмитро Пєсков заявив журналістам, що конкретних планів зустрічі президентів поки що немає, хоча Москва вітає бажання Дональда Трампа вести діалог.
Представник Кремля зазначив, що жодних попередніх умов для такого діалогу не потрібно.
"У разі якщо після вступу на посаду політична воля до відновлення контактів на найвищому рівні збережеться, то, звичайно, президент Путін це лише вітатиме", – сказав він.
Ще в листопаді агентство Reuters із посиланням на джерела писало, що Путін відкритий до переговорів про припинення вогню, але на своїх умовах. Він не готовий йти на значні територіальні поступки, а також виступає проти вступу України в НАТО.
Чи буде перемир'я за "шість місяців"
Обраний президент США Дональд Трамп 7 січня провів велику пресконференцію, під час якої серед іншого говорив про війну в Україні, НАТО і Росію.
Найбільше уваги в Україні привернули його слова про "шість місяців", які деякі видання трактували, як термін припинення вогню.
Утім, питання журналіста, на яке Трамп дає відповідь про шість місяців, не вдається розчути у записі.
Попереднє питання стосувалося зустрічі з Путіним. І на нього Трамп відповів, що вона відбудеться після його інавгурації 20 січня.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Розмови про можливе перемир'я та різні варіанти досягнути його обговорюють ще з моменту перемоги Дональда Трампа на виборах
Після цього пролунало уточнювальне запитання, в якому вдається розчути лише слово "розмова" (conversation). На це Трамп відповідає, що сподівається, що у нього є шість місяців, а можливо й "набагато раніше ніж шість місяців".
Ані з запису пресконференції, ані з транскрипту не випливає, що Трамп казав про перемирʼя. Він, скоріше за все, мав на увазі перемовини з Путіним.
Пресконференція, яка пройшла у резиденції Трампа Мар-а-лаго у Флориді, мала бути присвячена інвестиціям у центри обробки даних у США.
Але новообраний президент торкнувся багатьох тем – від екології та критики президента Джон Байдена до взяття під контроль Гренландії та Панамського каналу.
Заяви Трампа про завершення війни
Представники обраного президента США в розмовах із європейськими партнерами вже визнають, що не зможуть швидко завершити війну в Україні, але обіцяють продовжувати підтримку країни – про це із посиланням на європейських чиновників пише британська газета Financial Times.
Як повідомляє FT, двоє її анонімних співрозмовників серед офіційних осіб розповіли, що, судячи зі змісту переговорів із командою Трампа, вони поки що не вирішили, як саме зупинити війну, і що американська допомога продовжить надходити до України і після інавгурації Трампа 20 січня.
"Уся ця команда одержима ідеєю сили і необхідністю виглядати сильними, тож вони переналаштовують свій підхід до України", – сказав один зі співрозмовників FT.
Він додав, що нова адміністрація США також остерігається порівнянь із виведенням американських військ з Афганістану, і у Трампа не хочуть, щоб подібне повторилось в Україні.
Також команда Трампа змінила часові рамки врегулювання війни в Україні з "24 годин" до кількох місяців, "що європейські партнери розцінили як знак того, що його адміністрація не відмовиться від підтримки Києва негайно", йдеться в матеріалі Financial Times.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, 8 січня Росія атакувала потужними керованими авіабомбами середмістя Запоріжжя. Загинуло щонайменше 13 людей, поранення отримали 120.
Європейські співрозмовники, як пише видання, переконують Трампа і його команду в тому, що продовження військової допомоги США необхідне, щоб посилити позицію Києва на мирних переговорах і допомогти повернути Москву за стіл переговорів.
"Я хочу досягти угоди, – сказав він в інтерв'ю, яке цитувало Time, – і єдиний спосіб досягти угоди – це не покидати Україну", – запевнив обраний президент США.
За даними західних ЗМІ, Трамп також говорив Зеленському під час особистих зустрічей до і після виборів у США, що його не розчарує.