Україна вшановує пам'ять Героїв Небесної сотні Оновлюється 20.02.2025 08:00 Укрінформ У четвер, 20 лютого, в Україні уже водинадцяте відзначають День пам’яті Героїв Небесної сотні.
Як передає Укрінформ, цей День відзначається щороку 20 лютого згідно з указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної сотні».
Саме в ці дні під час Революції гідності у 2014 році протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піка. Із 18-го по 20 лютого на Майдані загинуло найбільше людей – 78 осіб, після 20 лютого від поранень померли ще понад 20 протестувальників.
Небесна сотня – це 107 загиблих учасників Революції гідності, а також активісти Майдану, які загинули навесні 2014 року з початком російської агресії на сході України. Назва «Небесна сотня» виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану – сотнями. Уперше вона пролунала під час прощання із загиблими на столичному майдані Незалежності 21-22 лютого 2014 року.
105 Героям Небесної сотні посмертно присвоєно звання Героїв України, а троє іноземців – громадянин Білорусі Михайло Жизневський та громадяни Грузії Зураб Хурція і Давид Кіпіані – посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної сотні.
До Героїв Небесної сотні належать люди різних національностей, віросповідання, освіти, віку. Наймолодшому з них, Назарію Войтовичу, було 17 років, найстаршому, Іванові Наконечному, – 82 роки. Зі 107 Героїв Небесної сотні троє – це жінки: Антоніна Дворянець, Ольга Бура та Людмила Шеремет.
17 лютого 2021 року Верховна Рада визнала Революцію гідності одним із ключових моментів українського державотворення та виразником національної ідеї свободи. Того ж дня Кабінет міністрів затвердив план заходів із вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної сотні на 2021-2025 роки. Серед іншого, уряд передбачив забезпечення проєктування, будівництва та функціонування Національного меморіального комплексу Героїв Небесної сотні – Музею Революції гідності.
Цьогоріч пам’ять Героїв Небесної сотні вшановуємо з гаслом: «Герої першої перемоги у битві, що триває». Це гасло є суголосним із ключовою тезою двох попередніх років, з якою відзначали День Героїв Небесної сотні: «Небесна сотня – перші герої російсько-української війни».
Графічним символом інформаційної кампанії стало зображення майданівців із дерев’яними щитами у момент боротьби. Композиція відсилає до одного з найвідоміших символів перемоги у Другій світовій війні – світлини встановлення прапора на Іодзімі. Автором роботи є український художник Олександр Ком’яхов.
За цьогорічною програмою вшанування пам'яті Героїв Небесної сотні, комеморативні заходи заплановані на 18 та 20 лютого. Зокрема, передбачається відкриття вуличних виставок у середмісті Києва, тематичні екскурсії, показ фільму, меморіальні акції.
В Одеському національному академічному театрі опери та балету до Дня Героїв Небесної сотні 20 лютого відбудеться прем’єра кантати-симфонії Станіслава Людкевича «Кавказ».
***
Президент України Володимир Зеленський за нагоди Дня Героїв Небесної сотні заявив, що вони віддали найдорожче – своє життя, щоб українці жили у вільній державі.
«20 лютого – день, коли ми згадуємо і вшановуємо тих, хто зробив свій вибір бути вільними, будувати сильну, європейську Україну, не миритися з підкоренням», – зазначив Зеленський.
Він нагадав, що саме в ці дні 2014 року Росія обрала війну – розпочала перші кроки до захоплення Криму.
«Поки в Києві вбивали людей, а люди захищали свою свободу, Путін вирішив завдати ще одного удару – дуже підлого. З того часу світ живе у новій реальності, коли Росія намагається обманути всіх. І дуже важливо не піддаватися, бути разом. Дуже важливо підтримувати тих, хто захищає свободу. Вічна шана Героям Небесної Сотні. Вічна вдячність усім нашим сміливим українцям та українкам, які боролись за Україну і її незалежність», – наголосив Зеленський.
***
Як заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, Герої Небесної Сотні заплатили найвищу ціну, для того, щоб змінити хід української історії.
“Україна вшановує пам’ять Героїв Небесної Сотні – тих, хто віддав своє життя за свободу, гідність і право жити у вільній країні. Вони вийшли на Майдан, бо не змирилися з несправедливістю. Вони стояли під кулями, бо вірили, що Україна заслуговує на краще майбутнє. Вони заплатили найвищу ціну, щоб змінити хід історії”, – зазначив голова ВР.
Стефанчук підкреслив, що слова “Герої не вмирають!” – стали не просто гаслом, а частиною нашої національної пам’яті.
“Сьогодні їхній подвиг живе у серцях тих, хто бореться за Україну на фронті та в тилу. Їхня мрія про сильну, незалежну державу залишається нашим дороговказом. Світла пам’ять Героям Небесної Сотні! Вічна слава тим, хто віддав життя за Україну”, – додав голова ВРУ.
***
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль за нагоди Дня Героїв Небесної Сотні заявив, що їх подвиг став першою перемогою у битві, що триває й досі.
"Сьогодні вшановуємо пам'ять Героїв Небесної Сотні, які віддали свої життя за свободу, демократію та європейське майбутнє нашої держави. Їхній подвиг став першою перемогою у битві, що триває й досі", – наголосив Шмигаль.
За його словами, Герої Небесної Сотні показали всьому світу, що український народ не зламати.
"Вічна пам'ять Героям Небесної Сотні. Вони назавжди залишаться у нашій пам'яті та історії України", – зазначив Шмигаль.
***
Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що Герої Небесної Сотні стали першими жертвами російської агресії.
"Одинадцять років тому українці вийшли на Майдан, щоб захистити свободу, гідність і європейське майбутнє України. Вони повстали проти несправедливості та змінили хід історії. Герої Небесної Сотні стали першими жертвами російської агресії. Вони боролися з тим самим злом, яке згодом розв’язало повномасштабну війну проти всього українського народу", – зазначив Умєров.
Він підкреслив, що українці пам’ятають кожного, хто віддав життя за Україну.
"Їхній подвиг – це наш обов’язок довести боротьбу до Перемоги. Вічна Слава Героям!", – наголосив Умєров.
***
Українці продовжують боротися за свою державу, і в памʼять про полеглих героїв кожен крок у майбутнє вирішувати має саме Україна, зазначив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.
«Сьогодні ми схиляємо голови та вшановуємо героїзм, силу духу й єдність нашого народу. І ми продовжуємо боротися за Україну. В памʼять полеглих героїв кожен крок у майбутнє вирішувати Україні. Це виключно Up To Ukraine», – заявив він.
За словами Клименка, 11 років тому українська держава змінилася назавжди: «Герої Небесної Сотні віддали свої життя, захищаючи право України на незалежне майбутнє. Після цих подій добровольці вступили до лав оновленої Національної гвардії України, щоб разом стати на захист держави. Разом із іншими підрозділами МВС вони вирушили на схід, щоб боронити Україну від російської агресії», – наголосив міністр.
На його думку, з того моменту і донині українці стали сильнішими і стійкішими. «Ми даємо відсіч кожному, хто зазіхає на нашу незалежність, наш цивілізаційний вибір і наше майбутнє», – заявив глава МВС.
***
У Генеральному штабі Збройних сил України заявили, що загиблі на Майдані першими прийняли бій у новітній війні за незалежність.
"20 лютого – День Героїв Небесної Сотні. 20 лютого – початок російської агресії проти України. Дві дати – один сенс: боротьба за свободу, за гідність, за власну державу. Герої Небесної Сотні віддали свої життя за нашу свободу ще тоді, коли світ тільки починав усвідомлювати, ким є українці та що є Україна. Ті, хто загинув на Майдані, першими прийняли бій у новітній війні за незалежність", – ідеться у дописі.
У Генштабі нагадали, що 20 лютого 2014 року Росія розпочала в Криму свою гібридну агресію.
"І вже 11 років український народ протистоїть недоімперії зла. Одинадцять років ми боронимо свою національну та культурну ідентичність", – підкреслили у Генштабі.
Збройні Сили України знищили потенціал ворога та відкинули його.
"Попри переважаючі сили противника, ми тримаємо оборону і продовжуємо завдавати йому щоразу болючіших ударів. Попри всі біди війни та горе втрат, ми вийдемо з цієї боротьби сильнішими. У стратегічній перспективі Україна переможе. Бо за нами правда. Бо ми на своїй, Богом даній, землі", – наголосили у Генштабі.
Як повідомляв Укрінформ, станом на зараз встановлено понад 30 осіб, причетних до розстрілів на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року.
Революція Гідності Небесна Сотня
Источник: www.ukrinform.ua