У половини інфікованих дорослих виявляють пізні стадії ВІЛ – лікар-інфекціоніст 12.12.2024 18:54 Укрінформ На підконтрольних Україні територіях проживає близько 250 тисяч ВІЛ-інфікованих. Майже у половини осіб хворобу виявляють на пізніх стадіях.
Про це заявив лікар-інфекціоніст відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції ЦГЗ МОЗ України Андрій Білець під час круглого столу в Укрінформі на тему: “Взаємодія державної медичної та соціальної систем із неурядовими організаціями в подоланні епідемії ВІЛ”.
“Україна посідає друге місце по поширенню ВІЛ-інфекції в Європі після країни-агресорки Росії. Станом на сьогодні кількість людей, які живуть із ВІЛ на підконтрольних територіях, становить близько 250 тисяч осіб. На 1 січня 2024 року отримують антиретровірусну терапію – специфічне лікування, яке контролює вірус, менш як 120 тисяч осіб. Люди, які не отримують лікування, мають підвищений ризик смертності, а також поширення ВІЛ-інфекції серед статевих, ін’єкційних партнерів, а також серед біологічних дітей”, – зазначив Білець.
За його словами, стрімкому поширенню ВІЛ-інфекції сприяє пізня її діагностика, через що у майже половини інфікованих дорослих виявляють пізні стадії хвороби.
“На щорічній основі у близько половини інфікованих дорослих, 10-15 тисяч осіб, виявляють 3-4 клінічні стадії. Це два-три селища міського типу. Тобто пізня стадія ВІЛ-інфекції виявляється майже у половини осіб, що свідчить про несвоєчасну діагностику на всіх рівнях надання медичної допомоги”, – зауважив Білець.
Тим часом, пізні стадії хвороби виявляють у переважної більшості дітей, інфікованих на ВІЛ ще в череві матері.
“Близько 60% дітей, які перебувають під медичним наглядом, мають 3-4 клінічні стадії. Тому своєчасна діагностика та долучення вагітних жінок і дітей до лікування відіграє вкрай важливу роль”, – наголосив Білець.
Згідно з наведеною ним статистикою, за 9 місяців 2024 року були протестовані майже 28 тисяч вагітних жінок, із них були виявлені 235 нових випадків ВІЛ-інфікування, народжені шість ВІЛ-позитивних дітей, яким остаточно поставлений цей діагноз.
Станом на 1 січня 2024 року під медичним наглядом в Україні перебуває 2 269 дітей. З них від 0 до 14 років — 1 554 особи, від 15 до 18 років – 715 осіб. 86% (1947 осіб) перебувають під медичним наглядом та отримують АРВ-терапію.
Як повідомляв Укрінформ, через вплив Росії у Східній Європі та Центральній Азії стрімко зростають темпи поширення й смертність від ВІЛ-інфекції у світі.
МОЗ Україна ВІЛ/СНІД Лікарі
Источник: www.ukrinform.ua