Всі е-декларації пройдуть автоматичну перевірку – Ситник 21.12.2023 19:29 Укрінформ Усі декларації, подані в період декларування, пройдуть автоматичну перевірку.
Про це на брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив заступник голови НАЗК Артем Ситник.
“На сьогоднішній день, якщо ми говоримо про новий підхід, всі декларації, які будуть подані під час кампанії декларування, будуть охоплені увагою НАЗК і фактично всі декларації будуть оцінені в першу чергу через призму автоматичної перевірки”, – заявив Ситник.
За його словами, це означає, що “фактично всі декларації піддаються автоматичній повній перевірці з використанням антикорупційних продуктів”.
“Декларація проходить декілька етапів перевірок: тобто це звірка з реєстрами і базами даних, і встановлення відповідності або невідповідності даних декларацій із даними цих реєстрів. Потім декларація оцінюється на предмет наявності необґрунтованих активів, а саме – вона проходить випробовування формулою незаконного збагачення. І якщо розбіжностей немає, якщо ознак необґрунтованих активів немає, то ця декларація вважається такою, що пройшла автоматичну перевірку”, – пояснив Ситник.
Водночас він наголосив, що “це не означає, що ця декларація пройшла повну перевірку, в тому розумінні, як визначає повну перевірку закон, але ця декларація фактично має мінімальний коефіцієнт ризику”.
Після того, зауважив він, якщо декларація пройшла автоматичну перевірку, то декларант у своєму електронному кабінеті отримає відповідне повідомлення.
“Наші прогнози, що із того мільйона декларацій, які ми очікуємо за одну кампанію декларування, приблизно третина декларацій пройде цю автоматичну перевірку і третина декларантів отримає повідомлення у свій електронний кабінет, що декларація пройшла автоматизовану перевірку”, – сказав заступник голови НАЗК.
Декларації, які не пройшли автоматизовану перевірку, зауважив він, потраплять до рейтингу показників ризику декларацій та щодо них буде здійснена повна перевірка уповноваженою особою.
“Хотілося б ще зазначити, що проходження автоматичної перевірки не означає, що НАЗК не зможе повернутися до цієї декларації і не зможе провести по ній повну перевірку. Може бути, що з’явиться інформація від компетентних органів інших країн чи правоохоронних органів, чи журналістів, про те, що наприклад, у декларація пройшла формулу збагачення, але при цьому у декларанта є майно за кордоном, яке не враховане в декларації і вартість якого очевидно перевищує його доходи. І мова йде вже про необґрунтовані доходи. Тоді ми до цієї декларації повертаємося, навіть не зважаючи на те, що вона пройшла автоматизовану перевірку. Ця декларація може пройти повну перевірку з відповідним реагуванням”, – розповів заступник голови НАЗК.
Він наголосив, що “автоматизована перевірка не рівнозначна проведенню повної перевірки”.
Як повідомлялося, ухвалений Верховною Радою України Закон № 3384-ІХ відновив обов'язкове декларування і повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції їх перевіряти.
Терміни подання декларацій за три роки (2021-2023) наклалися в часі так, що до кінця першого кварталу 2024 року до Реєстру декларацій буде подано близько 2,5 млн декларацій.
Е-декларації НАЗК Ситник
Источник: www.ukrinform.ua