Психологічна реабілітація військових через ІТ-навчання 12.04.2025 11:00 Укрінформ У Києві реабілітують військових, навчаючи створювати чат-боти
В Україні стартували ІТ-курси для чинних військових, які проходять комплексну медико-психологічну реабілітацію в медзакладах столиці. Проєкт «Руками військового», створений ГС «Реабілітаційні сили України», БФ «Україна понад усе» та ІТ-компанією «KoliSar», націлений не лише на додаткову психологічну реабілітацію наших хлопців, а дає їм змогу отримати нову професію. Пройшовши курс no-code – програмування, вони зможуть самостійно створювати чат-боти для різних бізнесів.
«Головний меседж проєкту – реабілітація військових і нагода допомогти їм отримати нову професію, відволіктися від того, що вони пережили. Минулого тижня випустили наш другий потік, а випускники першого потоку вже мають роботу – збирають чат-боти і отримують за це кошти», – розповіла під час вручення сертифікатів випускникам другого потоку курсів Наталя Саркісян, яка очолює українську ІТ-компанію, що вже понад шість років є лідером у сфері розробки бот-додатків та автоматизації бізнес-процесів.
СПЕЦІАЛЬНІ НАВИЧКИ НЕ ОБОВ’ЯЗКОВІ, НАВЧАЮТЬ ПРАКТИЧНО З НУЛЯ. НАВЧАТИСЯ НА КУРСАХ МОЖУТЬ УСІ ОХОЧІ У СТАНІ РЕМІСІЇ
Якісь спеціальні навички не обов’язкові, хлопців навчають практично з нуля. Річ у тім, тому що це no-code – програмування без написання коду, винятково через Builder – конструктор, який дає змогу створювати бот-додатки без спеціальної освіти.
«Ми вчимо військових, незалежно від їхнього початкового рівня знань у цій сфері. Проводимо першу зустріч, пояснюємо, вчимо користуватися конструктором, організовуємо процеси створення чат-боту: як знайти, зареєструвати, додати. Всебічно допомагаємо – і в них все виходить!» – ділиться проджект-менерджер ІТ-компанії Данило Маліков.
Усе навчання відбувається офлайн, однак, спочатку стан військових оцінюють лікарі, щоб обрати тих, хто готовий до такої додаткової психологічної реабілітації.
Як розповів Укрінформу заслужений лікар-психіатр, голова ГС «Реабілітаційні сили України» Ігор Дубінін навчатися можуть усі охочі, якщо вони не в гострому стані одразу після важкої мінно-вибухової травми, а перебувають у ремісії, проліковані і вже проходять реабілітацію.
«Ми оцінюємо психічний та психологічний стан військових, чи готові вони до таких занять, адже є різні симптоми, які можуть цьому заваджувати, наприклад, хлопцям може бути складно впоратися з поставленими завданнями, через це вони можуть почати нервувати. Але для цього в нас є супровід лікаря-психіатра, психолога, який може оцінити стан під час занять, підкорегувати його. Це хлопці, які були на бойових позиціях, на лінії зіткнення, і тепер на відновленні у них є певний час для вдосконалення якихось своїх знань. Працівники ІТ-компанії весь час із ними на зв’язку, це не те, що ми випустили курс і забули про них – ведеться постійна робота з ними надалі. Якщо в них виникають запитання, наші спеціалісти їх курують, підтримують», – говорить Дубінін.
КОЛИ ХЛОПЦІ САМІ ЗРОБИЛИ ЯКУСЬ ПРОГРАМУ, ВІДКРИЛИ ЇЇ НА ТЕЛЕФОНІ Й БАЧАТЬ, ЩО В НИХ ВИЙШЛО, І ЇМ ВІД ЦЬОГО КЛАСНО!
Проводить навчання операційний директор ІТ-компанії Антон Пацера. Він зазначає, що хлопці дуже здібні, вони мають мету, розуміють, що це дає їм нагоду мати в руках професію, завдяки якій вони зможуть працювати дистанційно у будь-якій точці світу – з телефону, ноутбука, планшета. «Усі активні, ставлять багато запитань. Упевнений, що їм подобається, тому що фактично ми разом створюємо інструмент, який допомагає автоматизувати бізнес. Всі вони живуть активним життям і розуміють, що соціальні мережі зараз «рулять», що у нас в країні діджиталізація, безліч усіляких автоматизованих інструментів, які можна використовувати. І створений ними ІТ-продукт не лежатиме десь у комірці, його використовуватимуть бізнеси», – говорить Антон.
За його словами, вік військових, які приходять на курси може бути абсолютно різний, це не лише молодь. «У першому потоці був один учень, який тепер став нашим дуже гарним другом, підполковник, йому вже далеко за 50. Повчився, створив чат-бот і каже: "Це що, я зробив? О! Так я вже все вмію!", – згадує наставник.
Під час занять окрім наставника біля хлопців завжди перебувають психологи та психотерапевти, щоб спостерігати за їхнім емоційним станом. Але, за словами пані Наталі, безумовно, це майданчик, де хлопці «кайфують від усвідомлення того, що ІТ – це ніби щось дуже складне, а тут вони розуміють, що ІТ може бути просто».
Вона підкреслює, що на тлі навчання та освоєння нової професії в них поліпшується настрій: коли вони зробили в білдері якусь програму, відкрили її на телефоні, бачать, що в них вийшло, і їм від цього класно! «Тобто, вони роблять повноцінний бот-додаток, такий (як ми качаємо в App Store чи Play Маркет, але його качати не потрібно!) для інтернет-магазинів, готелів, медичних центрів, карт лояльності, особистих кабінетів, конференцій. І створений руками військового!», – говорить пані Наталя.
ВІЙСЬКОВИЙ ЗРОБИВ І ПОДАРУВАВ ДИТЯЧОМУ БУДИНКУ ЧАТ-БОТ, ЗАВДЯКИ ЯКОМУ МОЖНА ЗБИРАТИ ДОНАТИ
Кожен, хто прослухав курси, отримує сертифікат та може працювати за цим напрямом. Поки що потенційні замовники – клієнти компанії «KoliSar», що пропонує бізнесу, який обслуговує, чат-боти від військових та популяризує це через соціальні мережі та партнерів.
«Наша місія – закликати бізнес бути соціально-відповідальним і водночас дати військовим можливість реабілітуватися психологічно та набути корисних знань», – говорить співорганізатор проєкту Наталя Сакрісян.
На випускному були командири підрозділів та частин, де служать воїни, які проходять реабілітацію, і вони підтвердили наскільки це цінно – чинні військові на відновленні не впадають у пригнічені думки, не ловлять флешбеки, а освоюють щось нове й цікаве. Зокрема, один із випускників зробив і подарував дитячому будинку чат-бот, завдяки якому дитбудинок почав збирати донати на свої потреби. Також уже працюють бот-додатки фонду «Україна понад усе» та ГС «Реабілітаційні сили України», також створені руками військових.
«Тобто утворюється "ланцюжок": військовий навчався – отримав сертифікат – зібрав – подарував або продав – люди користуються. Це якраз те, що треба! Дуже глибинна, структурована, корисна для всіх робота», – впевнений Ігор Дубінін.
НАДАЛІ РОЗГЛЯДАЮ ДЛЯ СЕБЕ МОЖЛИВІСТЬ ПРАЦЮВАТИ В ІТ, БО ДЛЯ МЕНЕ ЦЕ ЦІКАВА СФЕРА – ВІЙСЬКОВИЙ
Нацгвардієць Станіслав Мартиненко дізнався про ІТ-курси під час реабілітації у відділенні комплексної медико-психологічної реабілітації і відразу зацікавився такою можливістю.
«Я зараз лікуюся, у нас загалом чудово налагоджена взаємодія з хлопцями та дівчатами з ГС «Реабілітаційні сили України» та з адміністрацією лікарні. Для військовослужбовців на відновленні створено безліч можливостей: є іпотерапія, арттерапія, і от з’явилася нагода пройти такі курси. Сформувалася група охочих, визначили час – збираємося, навчаємося», – розповів він.
За освітою Станіслав інженер-хімік, але здобуття нових компетенцій його дуже зацікавило, він говорить, що відразу загорівся, оскільки це дає змогу трішки попрацювати мізками та розвиватися. «Надалі розглядаю для себе можливість працювати в ІТ. Для мене це незвична, нова, але цікава сфера, до того ж, за нею майбутнє. Я розумію, для чого ці бот-додатки використовуються, і що насправді це надзвичайно велика допомога для власників бізнесу. Адже це допомагає зробити процеси більш автономними, автоматизованими, без участі безпосередньо керівника підприємства: він дав замовлення, йому створили додаток, бізнес розвивається, заробляє більше коштів. А вмотивований замовник – вмотивовані ми, тому що можемо на цьому заробити», – розповів про додаткову здобуту професію військовослужбовець Мартиненко.
ПОКИ ЩО КУРСИ ПРОВОДЯТЬ ВИНЯТКОВО ДЛЯ ЧИННИХ ВІЙСЬКОВИХ, АЛЕ У ПЛАНАХ ДОЛУЧАТИ Й ВЕТЕРАНІВ
Поки що курси проводяться винятково для чинних військових, які проходять реабілітацію, але далі у планах організаторів долучати й ветеранів. Також заплановано проводити не тільки курс зі створення чат-ботів, а також і поглиблені ІТ-курси, про які вже зараз просять військовослужбовці.
«Їм вже мало, – усміхається Наталя Саркісян. – Але все залежить від того, скільки в нас буде викладачів, тому що зараз веде курси сам операційний директор «KoliSar». Він один, але чітко вибудовує структуру, і, думаю, тижнів за два-три стартуватиме наш третій потік».
Перші дві групи навчалися в Києві, наступну організатори планують навчати в Київській області та розвиватися далі на всю країну, доки вистачатиме потужностей та ресурсу.
«Ми хочемо створити наймасштабніший український проєкт із ІТ-навчання військових офлайн. У нас подвійна мета: ми вчимо військових, надаємо їм нову спеціальність, а також звертаємося до соціально-відповідального бізнесу, який має замовляти в них ці бот-додатки, щоб вони отримували за свою роботу реальну винагороду», – впевнені організатори важливої ініціативи із психологічної реабілітації військових.
Любов Базів. Київ
Фото: Олександр Клименко, Олександр Банний
Источник: www.ukrinform.ua