Понад 60% українців готові терпіти війну, скільки буде потрібно

Понад 60% українців готові терпіти війну, скільки буде потрібно Опитування 04.11.2024 17:22 Укрінформ Більш як половина українців (63%) готові терпіти війну «стільки, скільки буде потрібно».

Як передає Укрінформ, про це свідчать результати опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) упродовж 20 вересня – 3 жовтня 2024 року.

Як зазначають соціологи, КМІС регулярно ставить запитання «Скільки ще часу Ви готові терпіти війну?», що дає змогу оцінити динаміку громадських настроїв. «Від початку вторгнення до лютого 2024 року ситуація практично не змінювалися: стабільно близько 71-73% відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно (і ще 2-3% говорили про один рік). У цей же період про більш короткий власний запас міцності (кілька місяців – пів року) говорили 18-21%», – йдеться у повідомленні.

Однак між лютим і жовтнем 2024 року у КМІС вперше зафіксували зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно. «При цьому все одно більшість українців – 63% – стверджують, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Разом з цим з 3% до 6% стало більше тих, хто говорить про 1 рік, тобто разом про відносно довгий період говорять 69% українців», – зазначають соціологи.

У КМІС додали, що частка тих, хто говорять про більш короткий період у кілька місяців – пів року не зросла: 19% зараз і 21% у лютому 2024 року (ця різниця в межах похибки). Проте з 4% до 12% стало більше тих, хто не зміг відповісти на запитання, що, вочевидь, відображає зростання загалом невизначеності майбутнього в очах українців.

За даними соціологів, хоча на заході і в центрі теж є зростання невизначеності, але загалом населення цих регіонів зберігає високу впевненість у своїх можливостях (з мінімальним погіршенням порівняно із лютим 2024 року).

«Проте на півдні і сході динаміка значно більш відчутна. На півдні з 71% до 57% стало менше тих, хто говорить про умовно довгий період (один рік – стільки, скільки буде треба), зокрема з 68% до 50% стало менше тих, хто говорить про "стільки, скільки буде треба". Разом з цим немає значного зростання тих, хто говорить про короткий період – 24% у лютому і 26% зараз. Натомість з 4% до 17% стало більше тих, хто не визначився із своєю думкою», – зауважили в КМІС.

Водночас на сході (який охоплює Донецьку і Харківську області) у лютому 73% говорили про умовно довгий період і з них 70% говорили «стільки, скільки треба». Зараз – 48%, і з них 38% готові терпіти стільки, скільки треба буде. Натомість з 23% до 36% зросла частка тих, хто говорить про умовно короткий період, а також з 5% до 16% стало більше тих, хто не визначився із думкою.

Простежується зв’язок між оцінкою міцності Росії та власної готовності терпіти війну. Так, серед тих, хто вірить, що Росія вичерпує ресурси, 77% готові терпіти стільки, скільки треба (і загалом 82% готові терпіти умовно довгий період).

Водночас серед тих, хто вірить у безмежні ресурси Росії, 52% готові терпіти стільки, скільки треба (і загалом 59% готові терпіти умовно довгий період). Хоча навіть серед них 28% говорять про умовно короткий період у кілька місяців – пів року.

«Зазначений тренд простежується у всіх регіонах. Зокрема. На півдні і сході (де, як раніше було показано, ми бачимо найбільш помітну негативну динаміку) серед тих, хто вважає, що загалом Росія вичерпує ресурси, переважна більшість готові терпіти умовно довгий період (а більшість готові терпіти стільки, скільки буде потрібно). Насамкінець варто звернути увагу, як українці та українки різного віку готові терпіти війну. Як можна бачити, більшість і чоловіків, і жінок, і українців молодого віку, і українців середнього віку, і українців старшого віку демонструють високу готовність терпіти стільки, скільки потрібно буде», – підсумували у КМІС.

Київський міжнародний інститут соціології провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого за власною ініціативою додав запитання про те, який у Росії запас міцності та скільки часу самі українці ще готові терпіти складнощі війни.

Методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія) було опитано 989 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, що контролювалася урядом України. До вибірки не включали жителів територій, що тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала: 4,1% для показників, близьких до 50%; 3,5% – для показників, близьких до 25%; 2,5% – для показників, близьких до 10%; 1,8% – для показників, близьких до 5%.

За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Загалом у КМІС вважають, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дають змогу досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.

Опитування Україна Війна Війна з Росією

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *