Маршалок польського Сейму виступає проти обмеження соцдопомоги для українців 24.01.2025 12:13 Укрінформ Маршалок Сейму Польщі Шимон Головня виступив проти ініціативи щодо обмеження соцдопомоги на дітей іноземців, зокрема українців, якщо їхні батьки не працюють і не платять податки у Польщі.
Про це Головня написав в мережі X у контексті ініціативи кандидата у президенти від правлячої Громадянської коаліції мера Варшави Рафала Тшасковського, якого підтримав прем’єр-міністр Дональд Туск, передає Укрінформ.
«Я не приєднуюся до тих, хто зараз відмовиться від своїх попередніх цінностей і конкуруватиме з ультраправими. Це якась дивна істерика, що після того, як Трамп переміг у Штатах, усі тут тепер хочуть бути як Трамп, у міру своїх можливостей», – написав Головня.
Він зауважив, що правоконсервативна партія «Право і Справедливість» (PiS) зареєструвала в Сеймі відповідний законопроєкт відразу після заяви Тшасковського про необхідність виплачувати соцдопомогу за програмою «800+» (щомісячна виплата з бюджету на всіх дітей у Польщі віком до 18 років у розмірі приблизно 200 доларів) на українських дітей лише у разі, якщо їхні батьки працюють і сплачують податки у Польщі. Водночас з ініціативи націоналістичної «Конфедерації» уряд представив у Сеймі інформацію на цю тему.
За словами Головні, факти засвідчують: майже 80% дорослих українців у Польщі працюють і сплачують податки. Водночас кількість українських дітей, на яких виплачують соцдопомогу «800+», з 2022 року зменшилася вдвічі (з 500 тис. до 250 тис.). І вона може ще знизитися, коли в червні набуде чинності закон, згідно з яким соцдопомога виплачуватиметься лише на українських дітей, які навчаються у польській школі (раніше у Польщі допускали можливість дистанційної форми їх навчання в українських школах). Маршалок зауважив, що державні служби останнім часом ефективно протидіють спробам іноземців отримати соцдопомогу у шахрайський спосіб.
Як підкреслив Головня, у Польщі різко знижується природний приріст населення, водночас українці сприяють зростанню ВВП приблизно на 1%. За оцінкою економістів, доходи від праці українців на 5-10 мільярдів злотих (1,2-2,5 млрд дол.) перевищують витрати на них із бюджету Польщі.
«Колись нам дуже знадобляться ці діти на польському ринку праці, і тому те, що вони тепер вивчать польську мову і зможуть жити в нашій країні, я сприймаю не як втрату, а як інвестицію», – написав Головня.
Він підкреслив: якщо в Польщі є група українських матерів, чиї діти ходять до школи, але вони самі не можуть працювати, наприклад, через хворобу в родині або тому що повинні опікуватися кількома дітьми, він би "не робив їхню біду заручником жодної виборчої кампанії".
Як повідомлляося, раніше Тшасковський у передвиборчих виступах кілька разів наголошував, що він виступає за те, щоб соціальну допомогу за програмою «800+» не виплачувати сім’ям українців, які не працюють і не платять податків у Польщі. Прем'єр-міністр Туск заявив, що підтримує цю ініціативу, яку уряд "терміново розгляне".
Станом на сьогодні допомога на дітей в Польщі віком до 18 років за програмою «800+» виплачується усім сім’ям, зокрема й іноземцям, які проживають у Польщі, без жодних додаткових умов.
Перший тур президентських виборів у Польщі відбудеться 18 травня, можливий другий – 1 червня. Станом на сьогодні Тшасковський має найвищі шанси стати президентом РП. Головня також балотується у президенти, але, згідно з соцопитуваннями, має невеликі шанси пройти у другий тур.
Фото: Jacek Dominski/REPORTER
Польща Україна Статус біженця допомога
Источник: www.ukrinform.ua