Такер Карлсон та альтернативні праві: як російські наративи поширюються в США

Такер Карлсон та альтернативні праві: як російські наративи поширюються в США 01.10.2023 16:25 Укрінформ Наприкінці серпня американська розвідка розсекретила доповідь, згідно з якою Кремль здійснює спроби створення мережі молодих лідерів в США, які б підтримували Росію або поширювали проросійські меседжі у своїх країнах.

В доповіді також йшлося про те, що операції впливу Кремля здійснювалися у під виглядом масових протестів.

Але реальність полягає в тому, що російські наративи в США вже поширюють, зокрема, скандальновідомий популярний ведучий Такер Карлсон (Tucker Carlson), якого в самих США жорстко критикують за підігрування російській пропаганді. Програми Карлсона перепощує в Х (колишній Twitter) Ілон Маск. Друзями медійника є мережа праворадикальних активістів, які поширюють теорії змови та ведуть «священну війну» з «глобалістськими елітами». 

Пропагандист рашизму Дмитро Кисельов присвятив великий сюжет Карлсону та його заявам, зокрема, що США планує напасти на Росію. А Маргарита Симоньян заявила, що Карлсон хоче взяти інтерв’ю у Путіна, що може свідчити про ймовірну підготовку інформаційного ґрунту для цієї події. 

Після свого звільнення з телеканалу Fox News за розповсюдження брехні, Карлсон почав публікувати своє шоу в соцмережі  Х. В першій його програмі йшлося про те, що це Україна підірвала дамбу Каховського водосховища. Також Карлсон взяв інтерв’ю в пропутінського прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Перед цим було інтерв’ю з Дональдом Трампом, якого Карлсон підтримував в період його президентства та виборці якого часто є аудиторію Карлсона. «Останні шість років або близько того Карлсон був найвпливовішим голосом у правих медіа… Дональд Трамп мав владу, але Карлсон визначав ідеологічний порядок денний», – пише журнал The New Yorker.

В березні 2022 року, на початку вторгнення, Карлсон на телеканалі  Fox News  відпрацьовував російські наративи про «біолабораторії США в Україні» та «держпереворот в Україні в 2014 році, який зрежисувала Нуланд» – теми, які є надійними маркерами російської пропаганди. 

Як нагадує журнал Forbes, раніше Такер Карлсон поширював брехливі наративи щодо Covid-19, виборів 2020 року, нападу на Капітолій США 6 січня та російсько-української війни. На інтерв’ю з Трампом у серпні він просував наратив про можливе вбивство експрезидента його політичними опонентами – демократами. Нещодавно Карлсон взяв інтерв’ю у чоловіка, який заявив, що мав сексуальні стосунки з Бараком Обамою. 

Ефіри Карлсона породжують меседжі, з якими активно взаємодіє російська пропаганда, подаючи їх як американську точку зору. Оприлюднена методичка для російських ЗМІ від 3 березня 2022 року показує, що Карлсон є досить важливою ланкою російської пропаганди. «Важливо використовувати якомога більше фрагментів етерів популярного ведучого Fox News Такера Карлсона, який різко критикує дії США, НАТО, їхню негативну роль у розгортанні конфлікту в Україні, зухвалу провокаційну поведінку з боку керівництва західних країн і НАТО щодо Російської Федерації та щодо президента Путіна особисто» – як бачимо, в Кремлі впевнені, що Карлсон не підведе.

З методички пропаганди для кремлівських ЗМІ від 3 березня 2022 року. 

«Конспірологи всього світу – єднайтеся!»

Карлсон також відомий як друг «альтернативних правих» та поширювач теорій змов. Цікаво, що деякі з цих теорій популярні і серед російських пропагандистів. Наприклад, патентований путінський пропагандист-сталініст Старіков час від часу згадує про «глобалістські еліти», які  хочуть змусити людство перейти на харчування жуками. 

Цю ж ідею повторює і Карлсон у  своєму документальному фільмі «Нехай їдять жуків» («Let Them Eat Bugs») з серії його шоу «Tucker Carlson Originals».  «Чи справді може існувати план змусити нас усіх їсти жуків?» – запитав Карлсон зловісним голосом за кадром, після чого гість дав відповідь: «Це глобальна програма, яка просуває всі ці речі», – переповідає меседж фільму журнал The New Yorker

Іншу теорію змови Такер Карлсон поширював через документальний фільм «Кінець чоловіків» (The End of Men). Згідно з нею, чоловіки в США та й взагалі на Заході втрачають свою природну маскулінну природу та поведінку. І це, мовляв, відбувається не просто так, а через змову еліт та продуману систему, яка пригнічує рівень тестостерону чоловіків «з метою уповільнення народжуваності на «Заході». Це робиться у змові з хімічними та фармацевтичними компаніями. Все для того, аби знищити потенційних конкурентів обраної еліти. Фільм просуває думку: будь-якого маскулінного чоловіка можуть затаврувати правим екстремістом.

Фільм знятий так, що відеокадри, які викликають відразу, міксуються із зображенням президента Байдена, представленого слабкою людиною. Під відеоряд заворушень повторюється мантра про те, що «складні часи народжують сильних людей», наче підштовхуючи до повстання проти влади.

«Ми знаємо, що загортання дезінформації про здоров’я в ідеологію підвищує ймовірність її поширення та віри в неї, особливо серед тих, хто належить до аудиторії Такера», – написав у  відповідь на маячню з цього фільму журнал Men’s Health. Видання додало, що порівняно з науково точним і надійним контентом, дезінформація легше поширюється, вона більш емоційна, більше лякає та апелює до моралі. 

І все б це було смішно, якби не було сумно. Технологічний герой сучасності Ілон Маск радіє з приводу появи ток-шоу Карлсона на платформі Х та пояснює це свободою слова: «Було би чудово, якби на цій платформі були присутні програми всього політичного спектра», — прокоментував Маск та ретвітнув 7 червня програму Карлсона, де йдеться про те, що Україна підірвала греблю Каховської ГЕС. Між іншим, нове шоу Карлсона на Х (Twitter) після звільнення з Fox News вийшло наступного ж дня після підриву дамби росіянами та містило їх виправдання, що цілком схоже на операцію з інформаційного прикриття. 

У матеріалі The Washington Post за 14 квітня 2023 року під назвою «Росіяни похвалилися, що виявляють лише 1% фейкових профілів у соціальних мережах, свідчить витік» автор  розповідає, що співробітники Twitter були стурбовані тим, що скорочення Маска зашкодили здатності платформи боротися з операціями впливу. Було помічено, що пропагандистські кампанії та мова ненависті на платформі зростають.

Сам Маск, як повідомлялося, розмовляв з Путіним та, судячи з усього, перебуває під впливом російського наративу про те, що РФ насправді хоче миру, якого можна досягти, віддавши їй територію України. 

Маск також заявляв, що не бачить російської пропаганди на Х. «Шановний Ілон Маск, ви впевнені, що не бачите жодної російської пропаганди на X-профілях RT, Sputnik, Медведєва, Рогозіна та інших?», – відповів на це Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в Х. 

Праворадикальний інтернаціонал 

У Карлсона багато друзів серед праворадикальних політиків в США та Європі. Нагадаємо, є чисельні свідоцтва того, що Кремль активно використовує праворадикалів, зокрема в Європі, для інформаційних атак на демократичний світ зсередини. 

Для прикладу, Єва Влаардінгербрук (Eva Vlaardingerbroek) – праворадикальна активістка з Нідерландів – часто з’являлася в його програмах. Вона була однією з основних коментаторів у фільмі Карлсона про «змову для поїдання жуків». Проте в комплекті її переконань, окрім теорій змов, підтримка Росії, засудження збройної допомоги Україні та нагнітання страху перед емігрантами.  

Праворадикали «поважають Путіна», при цьому поширюють наратив теорії змови, що в США відбувається жорстка цензура «глобалістських еліт» і жодному великому ЗМІ не можна вірити. Мовляв, IT-гіганти, зокрема, соціальні мережі, традиційні ЗМІ перебувають у змові з владними елітами, не розповідають правду і обмежують контент. У цій парадигмі Facebook, Google та інші соцмережі оголошуються ворогами «правої свободи слова». 

У альтернативних правих є своя соціальна мережа, створена у 2016 році – Gab, яка позиціонує себе як місце справжньої свободи. При цьому в ній поширюються праві теорії змови на кшталт згаданих та «повага до Путіна». 

Засновник Gab, Ендрю Торба (Andrew Torba), підтримує Такера Карлсона, поширює конспірологію, зокрема про заміну білих людей, а також робить агресивно антисемітські випади. «У листопаді Торба поширив заяву про те, що євреї відповідальні за розпад суспільства і «психологічно та духовно каструють» громадян», – наводить одну з заяв Ендрю Торба організація ADL, яка протидіє антисемітизму.

Ще один американський ультраправий активіст Ніколас Фуентес (Nick Fuentes), який активно працює в Gab, підкреслив своє захоплення Торбою, сказавши: «Я довіряю Gab, тому що Gab керує вірний християнин. І не якийсь іудеохристиянин, а християнин».

З риторикою щодо євреїв – зрозуміло. А як щодо українців? Видання Vice наводить цитати цих діячів в момент початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Так, за кілька годин до цього, Фуентес написав в телеграм: «Я би хотів, щоб Путін був президентом Америки». Наступного дня після початку повномасштабної війни: «Я повністю вболіваю за Росію. Це найкрутіше, що сталося з 1/6». Далі: «УКРАЇНА БУДЕ ЗНИЩЕНА» та «Я ніколи не сумнівався в тобі, мій царю».

Торба, який проводив конференцію, де Фуентес був гостем, додав на його підтримку: «Насправді він має на увазі те, що Україну потрібно звільнити та очистити від занепаду світської західної глобалістичної імперії».

Потрібно зазначити, що крім подібних «альтернативних» правих є і звичайні консервативні американці, які на ґрунті релігії можуть сприймати брехливі наративи Росії про геїв, «содом і гоморру», і що росіяни виступають як захисники традиційних цінностей.  

У спеціальній  доповіді «Основні елементи екосистеми російської дезінформації та пропаганди», опублікованій Держдепартаментом США в серпні 2020 року, згадується про стратегію, яка виходила від російського фашиста Олександра Дугіна. Її мета – сформувати  мережу прокремлівських політиків серед європейських радикалів. 

З доповіді «Основні елементи екосистеми російської дезінформації та пропаганди».

Також згадується про перехоплене хакерами електронне листування, де фігурує записка, нібито написана Дугіним, у якій європейські ультраправі поділялися на три широкі фракції: християнські праві, неонацисти та нові праві. Дугін передбачив, що ці суб’єкти стануть «істотним чинником… у російсько-європейських відносинах».

Американці виробляли контент і для росіян 

Навіть після заборони RT в США росіяни продовжили створювати продукти в в цій країні для міжнародної аудиторії. Для прикладу, $6,8 млн отримав журналіст Бен Свонн. Як це типово для пов’язаного з РФ медійника, який працював на RT, він є активним поширювачем конспірології. Свого часу його звільнили з CBS-46, який належав  WGCL-TV, після спроби розкрутити так званий Pizzagate – чутку про те, що оточення Гілларі Клінтон пов’язане з таємною організацією педофілів.

За гроші, які мало заплатити російське «ТВ-новости», він мав зробити фільми на такі теми, як війна в Україні та «культурні війни» США. Про це йшлося у реєстраційних записах, відповідно до Закону про реєстрацію іноземних агентів, поданих до Міністерства юстиції США. 

«…Західні країни, Сполучені Штати та країни НАТО, які поширюють війну по всьому світу», – йдеться в описі до однієї з програм, яку медійник Бен Свонн мав зробити на замовлення росіян

Згідно з аналізом OpenSecrets, лише офіційно протягом 2017-2022 років Росія витратила на лобіювання, операції зовнішнього впливу та пропаганду в США $182 мільйони. 

Вплив російської пропаганди на Заході більше, ніж про це звикли говорити? 

Один з розділів цього дослідження визнає, що РФ використовує соцмережі як зброю. Згадується пригожинське Агентство інтернет-досліджень, яке чинило вплив на американські вибори в 2016 році, підігруючи Трампу. Інший приклад у виданні El País: «Російська мережа використовувала венесуельські облікові записи для поглиблення каталонської кризи». Активність російських коментаторів-ботів була помічена також під час протестів жовтих жилетів у Франції.  

У 2018-му керівник служби зовнішньої розвідки Естонії Мікк Марран визнав, що є мережа політиків, журналістів, дипломатів та бізнесменів, які працюють у його країні як агенти російського впливу. У 2020 році британський парламентський комітет заявив, що Росія втрутилася в референдум про незалежність Шотландії у 2014 році. А глава МЗС Великої Британії Домінік Рааб стверджував, що Росія намагалася втрутитися у парламентські вибори 2019 року і для цього поширювала через інтернет перехоплені секретні документи.

Наведені приклади «активних заходів» путінських спецслужб свідчать про те, що кремлівський режим зухвало атакує демократичні країни, намагаючись руйнувати їх суспільства через роздмухування штучних конфліктів. Чи усвідомлюють при цьому звичайні люди в США та Європі небезпеку, яка виходить з цілеспрямованих зусиль Кремля, що десятиліттями баламутить соціальне життя та медійний порядок денний, в тому числі і в країнах Заходу? Навряд чи, адже це скидається на одну зі згаданих теорій змов. Більшість американців не усвідомлює, що Росія може проводити операції зловмисного інформаційного впливу в їх країні.

Крім крайніх правих, в США є і крайньолівий спектр, представники якого також симпатизують Росії, попри її неприховану фашистську суть. Їх наративи збігаються з російськими, але під іншим соусом: мовляв, це США розпалюють імперіалістичну війну по всьому світу. Як і крайні праві, вони дуже активні, зокрема, в Х (Twitter) та збурюють інформаційний простір. І лівих, і правих, підтримують агресивні кампанії ботів в коментарях у соцмережах та на YouTube.

«Українці – нацисти та антисеміти» – брехливий російський наратив, який виглядає смішним в Україні, але який Росія активно поширює серед іноземців, зокрема, в США, тому він потребує відповіді українців.

Зважаючи на це, вибори в США в листопаді 2024 року несуть нові виклики для України. Так, кандидати від республіканців Дональд Трамп та Вівек Рамасвамі озвучують проросійські наративи. Загалом питання витрат на допомогу Україні на фоні риторики про «економічний занепад» політизується та стає роз’єднувальним фактором в США.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *