У Києві презентували книжку-дослідження «Біблія борщу»

У Києві презентували книжку-дослідження «Біблія борщу» Фото, відео 13.12.2024 19:46 Укрінформ Амбасадор української кухні Євген Клопотенко та письменниця Світлана Короненко презентували унікальне видання «Біблія борщу. Трохи з таємниць української національної кулінарії. Рецепти борщу з кулінарних, етнографічних, художніх книг 1584–2022 рр. з коментарями».

Презентація відбулася у п’ятницю в Укрінформі.

Книга Світлани Короненко «Біблія борщу» на понад 500 сторінок є першим ґрунтовним кулінарно-етнографічним дослідженням про найпопулярнішу національну українську страву, яка стала кодом ідентичності. У виданні – до 900 рецептів борщу, які авторка зібрала у 184 українських, польських, білоруських і російських кулінарних, а також етнографічних, статистичних та художніх книгах 1584–2022 років.

Письменниця розповіла, що задум книги виник 2020 року, коли Євген Клопотенко з командою розпочали «боротьбу за борщ», аби визнати його українською національною стравою на міжнародному рівні. «Ми з чоловіком Михайлом Слабошпицьким відстежували, нам було цікаво, хоча це неначе не стосувалося того, чим ми займалися», – зазначила письменниця.

За її словами, щоби переконатися, що навіть українську страву «борщ» Росія намагається собі привласнити, вона почала уважно читати оцифровані давні книги на російських сайтах, в яких були рецепти з назвами український і малоросійський борщ. Як зазначила Короненко, коли в родині це обговорювали, то чоловік запропонував зробити книжку про страву, яка об’єднує багато смислів. Коли вже було віднайдено й опрацьовано 700 рецептів, авторка доєднала інформацію із 34 польських сайтів із рецептами, серед яких є теж українські.

«Це фундаментальна робота, – сказав про «Біблію борщу» ініціатор внесення українського борщу до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО, шеф-кухар Євген Клопотенко. – Визнання ЮНЕСКО є дуже важливим. Одночасно, коли у нас є таке інформаційне підґрунтя, тисяча рецептів, то ніхто у світі не може прийти і сказати, що це не наш борщ. Друга важливість цієї роботи в тому, що вона розбиває стереотип про канонічність борщу: мовляв, червоний борщ тільки так готується – й по-іншому не можна».

Докторка історичних наук Ольга Казакевич підкреслила, що книга є історично-гастрономічним дослідженням. Вона показує страву як культурний символ, як культурний код і маркер національної ідентичності.

Про традиції приготування борщу як національний маркер культури сказав і директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАНУ Микола Жулинський: «Це ґрунтовне наукове дослідження, яке вражає системністю осмислення всієї історії українського борщу».

У Києві презентували книжку-дослідження про борщ / Фото: Тарасов Володимир. Укрінформ

Директор Інституту української мови НАНУ Павло Гриценко акцентував, що про давню історію українського борщу свідчать, зокрема, ще козацькі прізвища та географічні назви. Місту Борщів на Тернопільщині – уже понад 500 років, додав він.

Клопотенко також повідомив, що уже напрацьована концепція створення Музею борщу.

«Нам треба приміщення і треба кошти. Концепція музею побудована у двох площинах. Перше – онлайн-музей з усіма рецептами. Щоби кожна людина у світі могла загуглити, наприклад, «борщ з карасями» (улюблений Тараса Шевченка – ред.) – і прочитати, де такий готували, від кого зробили перепис. І офлайн-музей. У ньому висітимуть забальзамовані продукти, експозиція розповідатиме про еволюцію – щоби відвідувачі могли подивитися, а на завершення сісти й поїсти борщу. Шукаємо фундаментальне приміщення, десь у центрі. Бажано у Києві, хоча може бути і в іншому місті», – зазначив шеф-кухар.

На презентації учасники дегустували три борщі, приготовлені за давніми рецептами, серед них – «Королівський» 1682 року та борщ зі свіжим судаком на квасі за переписом 1837 року.

Як повідомляв Укрінформ, 1 липня 2022 року Міжурядовий комітет з охорони нематеріальної культурної спадщини вніс український борщ до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, що потребує негайної охорони.

Книги Київ Борщ дослідження

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *