Нардеп від партії влади Данило Гетьманцев вигадав, як допомогти бізнесу. Для цього він вніс на розгляд Верховної Ради законопроєкт, який передбачає зниження податкового ліміту на покупки з-за кордону. Наразі вартість закордонних товарів, звільнених від сплати ПДВ, складає 150 євро. Законопроєктом пропонується залишити ліміт на рівні 45 доларів для некомерційних посилок, надісланих фізичними особами, а на товари, придбані в магазинах, скасувати його взагалі. З одного боку, цей захід повинен зруйнувати митні схеми прихованих оптових поставок, замаскованих під роздрібні покупки, які систематично здійснюються формально не пов’язаними одна з одною особами.
Водночас цей закон, як вважає адвокат Назар Чорний, не допоможе бізнесу, а служитиме лобіюванню лише певного сектору українського підприємництва. За підрахунками Інституту соціально-економічної трансформації, оподаткування покупок незалежно від їхньої вартості дозволило б збагатити бюджет приблизно на 11,8 млрд. гривень у 2024 році. Але за тими ж розрахунками, сірий імпорт та контрабанда завдають шкоди державній скарбниці на суму, що в 10 разів перевищує вигоди від цього законопроекту. Насправді постраждають ті сумлінні споживачі, яким дана пільга допомагає економити на закордонних покупках в умовах економічної кризи та підвищення цін.
У той же час реальний ефект цієї ініціативи експерт ставить під сумнів. Ключову проблему виникнення оптових схем слід шукати не в тарифах, а в роботі митниці. Якщо система митного контролю не в змозі простежити покупки до 160 євро, схеми прихованого опту будуть так само працювати в діапазоні 45 євро (передбаченому для посилок від фізособи до фізособи). Звідси випливає, що влада в черговий раз латає дірки у бюджеті найшвидшим та неефективним способом – за рахунок українських громадян.
Щоб підвищити податкові надходження, адвокат вважає за необхідне системні перетворення на митниці. По-перше, це стосується збору та обліку даних, що дозволить простежити динаміку та маршрути руху посилок. По-друге, з метою ліквідації корупційних схем потрібно забезпечити прозорість роботи митниці та перевести всі дані до цифрового формату. По-третє, покупки потрібно диференціювати за категоріями та країнами. Пріоритет пропонується віддати, наприклад, товарам, необхідним для військового виробництва. Ці заходи дозволять підвищити доходи скарбниці у більших масштабах, ніж пропонує законопроект Гетманцева, не зменшивши при цьому добробут громадян.