Які вправи виконують ведучі щодня, щоб мати ідеальну дикцію

Зараз мова телеведучих рясніє помилками. Диктори читають текст із суфлера, проте через швидкий темп нерідко трапляються казуси. Неправильно вимовлені пару звуків або складів спотворюють сенс, інформує Ukr.Media.

Щоб мова була чіткою і зрозумілою, телеведучі щодня тренують дикцію за допомогою особливих вправ.

Вимовляти звуки за системою Станіславського

Костянтин Станіславський багато працював над теорією сценічного мистецтва і методами акторської техніки. Майстер говорив, що роль, як будинок, складається по цеглинці. Важливою "цеглинкою" є мова актора. Хороша дикція — одна зі складових сценічної мови. Тому радіоведучі, а пізніше і телеведучі, швидко перейняли досвід великого театрального педагога.

Костянтин Станіславський привчав акторів щодня робити вправи на вимову окремих звуків. Перед вправами обов'язковою є артикуляційна розминка. Вона включає в себе руху мовою і губами, розминку лицьових м'язів.

Вправи починаються з вимови глухих приголосних. Потім додаються дзвінкі приголосні і голосні. Далі опрацьовуються складні буквосполучення: МФО, МФІ, ЛРА, ЛРЮ, ЧРА і т. п. Тоді довші поєднання, чітко промовляється кожен звук: ПТКО, ПТКЕ, ЗДРІ, ЗДРА і т. д.

Мукати, гудіти і мурчати

Щоб голос був дзвінким, яскравим і співучим, оратор повинен відчувати резонатор — головний і грудний. Головний резонатор відповідає за тембр, а грудний за об'ємність і повноту звучання мови. Володіння цим балансом допомагає організувати роботу голосових зв'язок. Розвинути головний і грудний резонатори дикторам допомагають вправи на мукання, гудіння і мурчання.

Ведучі практикують мукання скрізь: на прогулянці, вдома, в дорозі, під час перерви на роботі. У розслабленому стані зімкнутими губами корисно тривало мукати. Потім до мукання додаються голосні. Склади вимовляються безперервно. Закінчується вправа проголошенням фрази "мам, меду нам". Слова вимовляються разом.

Для постановки голосу добре допомагає гудіння — протяжне проголошення звуку "у". Гудіння ведучі теж часто практикують перед роботою. Мурчання, як у кота, розвиває дихання і допомагає відчути грудний резонатор.

Розмовляти з уявним співрозмовником

Знаменитий диктор Ігор Кирилов порівнював своїх колег із балеринами. Диктор, як і балерина, повинен щодня розминатися біля верстата. Тільки "верстат" диктора — це мікрофон або об'єкт, із яким він розмовляє.

Ігор Леонідович ніколи не приховував, що розвивати дикцію йому допомагав уявний співрозмовник. У цьому і криється секрет красивої мови Кирилова. Диктор кожен день "сперечався" з уявним другом. Суперечка обов'язково носила літературний характер. Ігор Леонідович вибирав 1-2 сторінки з творів класиків і намагався переконати опонента, наскільки хороший той чи інший письменник або його книга. Говорив повільно, не більше 15 пропозицій у хвилину.

Навіть щоденні 15-хвилинні вправи допоможуть не лише поліпшити дикцію, а й збагатити мову. Твори потрібно вибирати відповідні: краще українських класиків або зарубіжних письменників, але в хорошому перекладі.

Представляти те, про що говорите

Малювати в уяві ту ситуацію, про яку розповідаєте — це прийом легендарного Юрія Левітана. Диктор володів унікальним голосом з народження. Однак, він неодноразово зізнавався, що багато працював над розвитком дзвінкості і енергійності свого голосу.

Один із прийомів — розвиток уяви. Для цього він навіть займався з педагогом із акторської майстерності.

"Я сиджу в маленькій темній студії, а бачу перед собою цілий світ", — говорив Левітан. Він наповнював кожен свій текст енергетикою, ніби був учасником подій, про які розповідав. Коли Юрій Борисович отримував текст, він представляв описуване місце, зовнішність людей, які там знаходилися, і почуття, які вони відчували в той момент.

Говорити з олівцем у роті

Для ведучих важливо тримати в тонусі артикуляційний апарат. Хороша дикція неможлива без правильної артикуляції. За допомогою олівця можна швидко привести артикуляційний апарат у робочий стан.

Така вправа відмінно допомагає ведучим перед виходом в ефір. Олівець затискають зубами (в області різців) і починають говорити: розповідати історії, читати вірш, описувати, що знаходиться навколо, і т.п. Особливо чітко і розкотисто вимовляється звук "р". Достатньо всього декількох хвилин такого тренування в день.

Вимовляти скоромовки

Скоромовки — найдієвіший спосіб "розігріти" мовний апарат перед ефіром. Цим прийомом користуються всі радіо- і телеведучі. Існують навіть найулюбленіші дикторські скоромовки.

Перед читанням скоромовок провідні зазвичай гримасують, розігріваючи м'язи обличчя. Тренують ритмічну вимову приголосних звуків і голосних на розспів. А потім кілька разів вимовляють скоромовку. Спочатку повільно, а потім збільшуючи темп. Найдовша скоромовка для професіоналів містить близько 400 слів.

На скоромовках ведучі відточують і звучання свого голосу. Вони промовляють їх із різною швидкістю і інтонацією, відзначаючи, в якому варіанті краще звучить голос. Скоромовки допомагають також поставити дихання. Для цього диктори затискають ніс і відпускають пальці лише тоді, коли потрібно зробити вдих і видих.

Красива мова важлива не лише для дикторів. Телеведучі розвивають дикцію, тому що цього вимагає професія. У житті хороша мова — це показник поваги до співрозмовника. Коли говорять нечітко, то співрозмовнику доводиться прислухатися і перепитувати, що ставить його в незручне становище. Чути чітку виразну мову набагато приємніше і зрозуміліше.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *