Як переділять українські добрива і догодять селу — японці зайшли на ринок

Український ринок засобів захисту рослин (ЗЗР) набуває все більшу вагу у міжнародних виробників. Минулого тижня японська мультинаціональна корпорація Sumitomo, c 1999 року представлена на агрохімічному ринку імпортером хімічної продукції ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн», повідомила про придбання одного з найбільших в Україні дистриб'юторів ЗЗР — ТОВ «Спектр-Агро», інформує Ukr.Media.

Зареєстроване в Обухові підприємство поставляє отрутохімікати, добрива, насіння та сільськогосподарську техніку більш ніж 3,5 тис. сільгосппідприємств по всій Україні. Як зазначено в спільній заяві компаній, Sumitomo придбає 51% акцій ТОВ «Спектр-Агро», і це є продовженням розвитку бізнесу Sumitomo в торгівлі сілгоспресурсами, розпочатого понад 30 років тому, коли в корпорації був заснований агро-науковий напрям (ASBL).

Почавши з експорту засобів захисту рослин з Японії, Sumitomo активно займається розширенням ланцюга поставок, розвиваючи оптові і роздрібні канали збуту. На сьогодні ця діяльність здійснюється в 30 країнах світу.

До цього, в 2011 році Sumitomo набула найбільшого роздрібного продавця сільськогосподарської продукції Румунії — Alcedo S. R. L, а в 2015 році — компанію Agro Amazonia, яка є одним з найбільших роздрібних торгових каналів для фермерів бразильському штату Мату-Гросс.

В Україні Sumitomo вела діяльність через свою європейську «дочку» SumiAgro Europe, «онука» якої — ТОВ «Самміт-Агро Юкрейн» вже встигла познайомитися з власниками «Спектр-Агро». У своїй діяльності українська структура Sumitomo задіює транспортне підприємство «Ремтранс» в Обухові, що належить основному власнику «Спектр-Агро» Василю Скарлату.

Тепер же японська корпорація буде більш активно використовувати збутові можливості української компанії і розширювати своє представництво на ринку ЗЗР, де вже давно представлені основні світові гравці, такі як Bayer, Monsanto, BASF, Dupont і інші.

Наші перспективи

Український ринок ЗЗР відноситься до зростаючих і майже цілком залежних від імпорту. При обсязі внутрішнього виробництва в 2017 році — 10 тис. тонн, імпорт ЗЗР збільшився на 9 тис. тонн до 120 тис. тонн. Таким чином, загальний обсяг вироблених і завезених в минулому році ЗЗР склав без малого 130 тис. тонн.

Найбільшу частку в ньому традиційно займають гербіциди — засоби знищення бур'янів, імпорт яких в 2017 році склав 78 тис. тонн. Засоби боротьби з грибковими захворюваннями рослин — фунгіциди займають друге місце — 20 тис. тонн, а на препарати для боротьби з комахами-шкідниками — інсектициди — припадає 8 тис. тонн.

Японська корпорація вибрала підходящий момент для експансії. За даними Agroportal.ua за підсумками 2017 року засоби захисту рослин в Україні подорожчали мінімум на 30% і зростання цін триває. Спровокувало подорожчання посилення минулої осені екологічної політики в Китаї, звідки до України в останні роки ввозилося близько третини фізичних обсягів всіх ЗЗР.

Багато місцевих виробників, які працювали, як правило, без очисних споруд і оборотного водопостачання, і за рахунок цього пропонували дешеві продукти, були зупинені або скоротили виробництво. Зачистка торкнулася переважно дрібних виробників діючих речовин, а не готових сумішей. Однак, скорочення пропозиції компонентів не могло не позначитися на вартості кінцевої продукції.

В Україні китайська продукція зросла в ціні на 30-50%. Найпопулярніший гербіцид — гліфосат, який є основною діючою речовиною багатьох препаратів для знищення бур'янів, — більш ніж на 40%. Найбільше зростання спостерігалося в сегменті інсектицидів — 50-100% і більше.

Якщо до подорожчання китайських препаратів різниця в ціні між ними і оригінальними ТМ або якісними постпатентними ЗЗР (генерики) становила 20-30%, то потім вона скоротилася до 8-10%. Багатьох аграріїв це спонукало на перехід в сегмент більш дорогої і якісної продукції, до якої як раз і відносяться засоби захисту — Sumitomo та інших відомих світових виробників.

Провідний експерт вітчизняного виробника ЗЗР компанії «Укравіт» Сергій Сальников розповів, що разові постачання дешевих засобів захисту рослин все менше влаштовують аграріїв. Вони воліють працювати з уже перевіреними компаніями на постійній основі і купувати не хімікати, а готові рішення.

Тому зміцнюються позиції дистриб'юторів, що мають наукову та лабораторну базу, розширюють спектр послуг та впроваджують післяпродажні заходи.

Як зміняться ціни

У зв'язку з цим на українському ринку спостерігається тенденція до скорочення дистриб'юторів. Нині їх працює близько сотні. Але при цьому кожен сезон з'являється кілька нових компаній, які реєструються спеціально під ввезення великих партій дешевих засобів захисту, в тому числі контрабанди. Як правило, після реалізації їх вони закриваються.

Представник ще одного великого виробника ЗЗР, на правах анонімності розповів, що купівля Sumitomo одного з найбільших дистриб'юторів навряд чи призведе до серйозних змін на ринку. Збільшиться товарний ряд японської компанії. Можливо, у продажу з'являться більш дешеві засоби захисту. Однак, «Спектр-Агро» після злиття не перестане займатися реалізацією продукцією інших виробників. І вже точно не варто очікувати глобального зниження цін на ЗЗР на українському ринку.

На думку експерта, зростання ринку відбувається не за рахунок збільшення оброблених площ, а за рахунок інтенсивності обробки та покращення якості розчинів.

Якщо раніше зернові оброблялися 1-2 рази за сезон, при умовної врожайності 35 ц/га, то зараз 3-4. Але за рахунок цього виробник отримує вже 50 ц/га і будує свої подальші плани в розрахунку саме на таку модель ведення бізнесу.

У статистиці це відображається, як збільшення умовних площ обробки. У 2015 році було опрацьовано 51 млн. га, в 2017 р. — вже 71 млн. га. Однак, оцінка ЗЗР у фізичних величинах — некоректна, оскільки ми говоримо про величезну кількість абсолютно різних по активності і призначенням речовин.

Правильне вимірювання ринку у грошовому виразі. За підсумками 2017 року до України було імпортовано ЗЗР на $800 млн. без ПДВ. У 2018-му ринок виросте ще на 5-7%.

Посилення позицій Sumitomo на українському ринку співпало з погіршенням, вже другий рік поспіль, погодних умов в Австралії, яка є четвертим світовим експортером зернових і великим постачальником зерна в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні. У зв'язку з цим, на думку деяких експертів зернового ринку, в цьому сезоні українське зерно, вперше може опинитися в Індонезії та Японії. Перша із цих країн зараз є другим у світі експортером зернових, а Японія — п'ятим. Враховуючи, що ЗЗР в Україні найчастіше реалізується не тільки в грошовій формі, але і на товарній основі, увагу Sumitomo до України носить ще більш раціональний характер.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *