Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Бійці ЗСУ ведуть вогонь з гаубиці на околицях Покровська, лютий 2025 рокуArticle information
- Author, Олег Черниш
- Role, ВВС Україна
- 2 годин(и) тому
На тлі зменшення кількості російських атак українська армія почала активніше проводити свої контрдії. В першу чергу це стосується найбільш небезпечного напрямку – біля Покровська на Донеччині.
З початку 2025 року кількість боєзіткнень на фронті стабільно падає, наприклад, у перші тижні лютого довго фіксували менш як 100 атак РФ на день. Останні рази такі показники активності російської армії були пів року тому – в серпні.
Але найбільш загрозливою залишається ситуація біля Покровська. Фактично тут щодня фіксується близько третини, а інколи й до половини всіх російських атак на усьому фронті протяжність близько 1000 км.
Тут, за даними Генштабу ЗСУ, росіяни також зазнають найбільших втрат. Головком Олександр Сирський навів статистику, що лише за січень Москва втратила біля Покровська 15 тисяч військових, з яких 7 тисяч – безповоротно.
Однак останнє відносно стрімке просування російської армії тут було зафіксоване ще наприкінці листопада – на початку грудня 2024 року, коли бійці РФ змогли прорватись до південно-західних околиць Покровська. За минулі два місяці українським армійцям вдалося суттєво загальмувати наступ противника. Ба більше – ЗСУ змогли організувати вдалі контратаки.
Це сталося після заміни командувача оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця" наприкінці січня. Новим відповідальним за цю ділянку фронту став генерал Михайло Драпатий, що одночасно є командувачем Сухопутних військ.
Боротьба на флангах
З осені минулого року РФ реалізує свій план обходу Покровська зі сходу, півдня і заходу для перерізання комунікацій українського гарнізону.
До східних околиць російська армія змогла наблизитись ще наприкінці вересня 2024 року. Наприкінці осені вона перерізала південні дороги до Покровська, а в грудні вийшла на південно-західний автошлях до міста Межова (Дніпропетровська область) біля села Котлине.
Наступна мета РФ – перерізати трасу до Павлограда північніше, а також вийти на адміністративні кордони Дніпропетровської області. Обидві задачі не виглядають нездійсненними – в обох випадках росіянам залишилось подолати приблизно 4-5 км. Однак від цілі Кремль відділяє стрімко зростаючий опір ЗСУ на цій ділянці фронту.
Український аналітичний портал DeepState повідомив 10 лютого, що ЗСУ шляхом контратак відновили положення відразу у двох місцях на Покровському відтинку.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Росія щоденно обстрілює Покровськ. Проте в місті ще залишають близько 7 тисяч цивільних
Зокрема, українські армійці вибили росіян з позицій в селі Даченське на південь від Покровська, а також біля села Водяне Друге, що східніше міста.
В першому випадку контрудар Сил оборони дозволив зняти загрозу захоплення важливого вузла оборони біля залізничної станції Чунишине. В другому випадку – загальмував спроби росіян перерізати трасу Покровськ-Костянтинівка.
Наступного дня DeepState повідомив, що ЗСУ змогли вибити росіян також з села Піщане, що південно-західніше Покровська.
Інформацію про успішні контратаки підтверджують в командуванні ОСУВ "Хортиця".
"Так, на південний захід від Покровська, а це просто велика кількість сіл та селищ, йдуть бої. Так, там є приклади успішних контратак. Так, там є приклади окремих спроб зачепитися за ті чи інші населені пункти. І так: там є постійний бій", – заявив речник ОСУВ Віктор Трегубов.
Російські провоєнні телеграм-канали також пишуть про "локальні контратаки" української армії на південь і захід від Покровська, але запевняють, що в більшості своїй вони не мали успіху.
Чому це важливо?
Очевидною метою цих дій українського командування є не просто загальмувати наступ противника навколо Покровська, але в ідеалі повністю зрізати видовжений "клин", який російська армія сформувала на південно-західному фасі.
Це вклинення довжиною приблизно 7 і шириною до 10 км сформувалося в районі Піщане – Успенівка і тягнеться до відтинку Удачне – Котлине.
Український аналітик групи "Інформаційний спротив" Костянтин Машовець зазначає, що на цій невеликій ділянці фронту Росія сконцентрувала головні сили відразу двох загальновійськових армій (41-ї та 2-ї), а саме частину сил 90-ї танкової дивізії і не менше п'яти мотострілецьких бригад.
Однак такі значні сили не змогли виконати головне завдання – пробитися північніше і західніше Покровська, захопивши села Удачне, Успенівка, Звірове ті інші.
Причина, на думку Машовця, в тому, що російське командування недооцінило необхідність розширювати своє вклинення не лише на захід, але й на південь.
"Тобто саме оточення і обхід Покровська безпосередньо пов'язане з необхідністю постійно "штовхати" вперед 90-ту тд (танкову дивізію), що діє своїми основними силами НА ПІВДЕНЬ, на Новопавлівському напрямку, з метою прикриття лівого флангу своєї ударної групи. І чим "глибше" російські війська залазять на північний захід від Покровська, тим далі та інтенсивніше їм потрібно "штовхати" цю дивізію", – вказує оглядач.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Саме на Покровському напрямку відбувається найбільше атак російських військ
Він вважає, що командування військ РФ "поспішило" з наступом західніше Покровська. Цю операцію можливо було організувати лише після повної ліквідації українського плацдарму поблизу Курахового.
Станом на 11 лютого угруповання ЗСУ все ще продовжує утримувати цю "кишеню" біля сіл Дачне, Улакли і Костянтинопіль. Це за 27-30 км південніше Покровська.
Відповідно, Кремль змушений розпорошувати свої найкращі боєздатні частини, зокрема 90-ту танкову дивізію, відразу на два протилежні напрямки та не може досягти повного успіху на жодному з них.
Таке "розтягування" російських сил призводить до зменшення їх щільності, а це, своєю чергою, дозволяє ЗСУ проводити локальні контрудари.
Машовець прогнозує, що командування РФ найближчим часом спробує перегрупувати свої війська, щоб розв'язати цю проблему на Покровському напрямку.
Російські джерела, наприклад, провоєнне видання Readovka, зазначають, що початкові спроби України зрізати глибоке вклинення РФ біля Покровська зазнали невдачі.
"…втілити в життя такий амбітний план, забезпечений значними силами та інтенсивною артилерійською підтримкою, у ворога не вийшло. ЗСУ повторили свою стару помилку. Вони уникали одноразового введення в бій достатньої кількості сил, здатних домогтися значно більшого за рахунок числа та натиску", – сказано в аналітичній записці видання.
Прогноз подальших дій наступний, зазначено в статті, українські сили знову спробують реалізувати свій задум і відкинути російські війська західніше Покровська.