Що стоїть за погрозами Трампа Путіну

Дональд Трамп і Володимир Путін на зустріч у Гельсінкі, 16 липня 2018 року

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Дональд Трамп і Володимир Путін на зустрічі у Гельсінкі, 2018 рік2 годин(и) тому

Дональд Трамп закликав Володимира Путіна негайно припинити війну в Україні, заявивши, що інакше "буде тільки гірше".

Американському президенту, за його словами, доведеться запровадити нові мита й санкції щодо російського експорту, якщо про угоду не домовляться найближчим часом.

Раніше він заявляв, що зупинить повномасштабне вторгнення Росії, розпочате в лютому 2022 року, за один день.

Пізніше команда Трампа скоригувала очікування до 100 днів і більше.

Водночас російські високопосадовці заявляли про появу "невеликого вікна можливостей" для домовленостей із новою адміністрацією США.

"Велика послуга для Росії"

Путін неодноразово заявляв, що готовий вести переговори про припинення війни, що розпочалася 2014 року, але Україні доведеться віддати частину своїх областей – всього під російським контролем зараз близько 20% міжнародно визнаної української території.

Кремль також категорично проти вступу України до НАТО.

Київ не хоче юридично відмовлятися від своїх земель, хоча Володимир Зеленський визнав, що йому, можливо, доведеться тимчасово поступитися деякими окупованими територіями в обмін на гарантії безпеки. Однак він розраховує повернути їх згодом дипломатичним шляхом.

У вівторок Трамп заявив на пресконференції, що поговорить з Путіним "найближчим часом" і "цілком імовірно" застосує більше санкцій, якщо російський лідер не сяде за стіл переговорів.

Але в середу пішов ще далі: "Я збираюся зробити Росії, чия економіка зазнає краху, і президенту Путіну дуже велику послугу", – написав він у власній соцмережі Truth Social.

"Домовтеся зараз і припиніть цю безглузду війну! Далі буде тільки гірше", – наголосив Трамп і додав, що коли найближчим часом цієї угоди не буде, то в нього не буде "іншого вибору, окрім як накласти високі податки, тарифи і санкції на все, що Росія продає Сполученим Штатам та іншим країнам, яких це стосується".

"Закінчімо цю війну, яка б ніколи не почалася, якби я був президентом! Ми можемо зробити це добре чи погано – і по-доброму завжди краще. Настав час домовитися. Жодне життя більше не має бути втрачене!" – резюмував очільник американської держави.

Українські війська біля лінії фронту на Запорізькому напрямку

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Українські війська біля лінії фронту на Запорізькому напрямку

Тим часом заступник постпреда Росії при ООН Дмитро Полянський раніше заявляв, що Росія має зрозуміти, що означає "угода" в уявленні Трампа.

А Володимир Зеленський вказав на Всесвітньому економічному форумі у вівторок, що для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться 200 тис. миротворців.

Зеленський додав, що будь-які ефективні миротворчі сили, розгорнуті в Україні, мають включати американські війська. Тільки це стане реальним стримуючим фактором для Росії, підкреслив він.

В інтерв'ю Bloomberg Зеленський заявив, що готовий говорити з Путіним, якщо буде справедлива угода, і Трамп гарантуватиме сильну і незворотну безпеку для України.

"Ми будемо рухатись дипломатичним шляхом. Я розумію що без Росії неможливо дипломатично закінчити цю війну", – зазначив український лідер.

Київ чекає від Трампа дій

Кореспондентка ВВС Сара Рейнсфорд вважає, що українські лідери можуть позитивно оцінити жорсткіші заяви Трампа: вони завжди говорили, що Володимир Путін розуміє тільки силу.

Однак перша реакція в Києві показала, що люди чекають саме дій, а не слів.

І хоча президент США погрожує додатковими економічними санкціями, він, однак, не уточнив, де і коли їх застосує.

Російський імпорт у США різко впав з 2022 року, і в країні вже діють численні жорсткі обмеження.

Водночас свою загрозу Трамп супроводив словами про "любов" до російського народу.

Він заявив, що завжди мав добрі стосунки з Путіним, і не хоче нашкодити Росії та любить "російський народ".

"Ми ніколи не повинні забувати, що Росія допомогла нам виграти Другу світову війну, втративши при цьому майже 60 мільйонів життів", – висловив він своє бачення світової історії.

(Офіційні дані про кількість жертв війни з боку Радянського Союзу – до 27 мільйонів, які, крім росіян, охоплювали і дуже багато представників інших республік, що входили в тодішній СРСР, зокрема українців. – Ред.)

Трамп

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Трамп, схоже, змінює свій тон щодо Росії і її лідера

У соцмережах українці загалом скептично відреагували на заклик Трампа до Путіна припинити війну.

Більшість висміяли незнання президентом світової історії та невміння рахувати. Багато припустили, що нові санкції – це слабка відповідь на російську агресію.

Але найбільше людей хвилює те, що саме Путін готовий обговорювати на мирних переговорах, пише Сара Рейнсфорд.

У цьому випадку важлива позиція Трампа.

Після 11 років війни з Росією та низки невдалих мирних угод українці не відчувають особливих надій, вказує журналістка ВВС.

Вона нагадує, що російські державні ЗМІ та офіційні особи продовжують називати Україну "країною, відомою наразі як Україна".

Незадовго до початку повномасштабного вторгнення Володимир Путін написав ціле есе, в якому заперечував саме існування України як держави.

З іншого боку, Трамп, який раніше говорив, що "розуміє" занепокоєння Росії щодо вступу України до НАТО, схоже, змінює свій тон. А для Києва це вже щось, резюмує Рейнсфорд.

Кореспондент ВВС Святослав Хоменко – про вимогу Трампа почати переговори про мир під загрозою нових санкцій проти Росії

Перше, що мене збентежило в цій заяві, – це пасаж про 60 мільйонів росіян, які нібито допомогли американцям перемогти у Другій світовій війні.

Зрозуміло, що в устах Дональда Трампа це такий своєрідний shit sandwich – прийом, який полягає в тому, щоб перед чимось неприємним сказати співрозмовнику щось обнадійливе, що викликає прихильність до себе. У цьому випадку, гадаю, Трамп мав на увазі щось на кшталт: ми з вами разом нацизм побороли, але зараз припиніть дурити.

Але чому 60 мільйонів, якщо будь-які підрахунки істориків свідчать про в рази меншу цифру втрат Радянського Союзу? І як розуміти цю заяву мені, правнуку українського вчителя, мобілізованого до радянської армії та загиблого у Другу світову?

Чи означає це, що тепер не тільки Володимир Путін безсовісно використовуватиме смерть мого прадіда для обґрунтування своєї неадекватної картини світу, а й Дональд Трамп допомагатиме йому в цьому?

Але, повертаючись до дня сьогоднішнього. Привертає до себе увагу повна відсутність у цій заяві України. Злі язики скажуть: це, мовляв, свідчить про те, що її думка нікого не цікавить, домовлятися про її долю мають справжні сильні світу цього. А, можливо, секрет в іншому: у тому, що насправді позиції України і США настільки близькі, що Трамп вирішив не розпорошуватися, і чітко просигналізував, що єдина людина, від якої зараз залежить закінчення війни, – це Володимир Путін і ніхто інший?

І з цього випливає третій важливий висновок. Перед інавгурацією Трампа багато хто в Києві побоювався, що заява подібної тональності – мовляв, погоджуйтеся на те, що вам пропонують, інакше лихо вам буде, – пролунає з вуст нового президента США на адресу України. Але в реальності Трамп "наїхав" на Москву, і тепер хід саме за російським лідером.

Дональд Трамп і Володимир Путін під час зустрічі 2017 року

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Дональд Трамп і Володимир Путін (архівне фото)

Просто проігнорувати слова президента США не вдасться. Обмежитись протокольним "Росія завжди готова до переговорів, але для цього Україна має капітулювати" теж не вийде: навряд чи слово "угода" від досвідченого бізнесмена, яким є Дональд Трамп, означає визнання беззастережної перемоги Москви (тим паче, якщо Трамп упевнений, що російська економіка через "безглузду війну" занепадає).

То що ж буде далі? Путін погодиться з оцінками Трампа і почне обговорювати "угоду"? Чи піде на показову ескалацію, ризикуючи вивести конфлікт на новий рівень? Адже слова Трампа про те, що якщо Росія не погодиться на "угоду", проти неї запровадять якісь нові санкції, – це ж, напевно, просто квіточки у стилі Джо Байдена, за якими вочевидь буде продовження у стилі Дональда Трампа.

Реакція Москви на погрози Трампа

У Москві відреагували на заяву Трампа.

"Якихось нових елементів ми тут не вбачаємо", – заявив представник російського лідера Дмитро Пєсков.

Він нагадав, що Трампу під час його першого президентського терміну подобалися санкційні методи. Він, за словами Пєскова, був президентом Америки, який найчастіше до них вдавався.

Водночас представниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Москва закликає нового очільника Білого дому виправити наслідки дій Джо Байдена щодо України, передає ТАСС.

Захарова зазначила, що команда Трампа неодноразово називала війну в Україні результатом помилок попередньої адміністрації.

"А що роблять з помилками, які були зроблені від імені країни або під час управління країною? Їх виправляють", – підкреслила Захарова. І додала, що Росія кваліфікує багато дій експрезидента США "не як помилки, а як злочини".

Тим часом у Москві дехто бачить ознаки того, що Кремль, можливо, готує росіян до того, щоб змиритися з меншою перемогою, ніж очікувалося, коли російські танки мали проїхати аж до Одеси, пише кореспондентка ВВС Сара Рейнсфорд.

Вона вказує, що Маргарита Симоньян, редакторка пропагандистського телеканалу Russia Today й затята прихильниця Путіна, заговорила про "реалістичні" умови закінчення війни, які, на її думку, можуть означати припинення бойових дій уздовж нинішньої лінії фронту.

Це розлютило російських прихильників жорсткої лінії й так званих Z-блогерів, які вважають такий підхід програшним.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *