Автор фото, @ZelenskyyUa/X
Підпис до фото, Разом зі своєю заявою президент Зеленський поділився фотографією пораненого чоловіка, який, як повідомляється, був захоплений у Курській області РосіїArticle information
- Author, Люсі Кларк-Біллінгс, Сара Рейнсфорд
- Role, BBC News
- 2 годин(и) тому
Один із двох захоплених Україною північнокорейських військових зізнався на допиті, що їхав "на навчання", а не на війну проти України, повідомили в СБУ.
11 січня Володимир Зеленський заявив, що українські військові взяли в полон двох поранених північнокорейських солдатів у Курській області Росії.
За словами президента, двом чоловікам надають "необхідну медичну допомогу". Вони перебувають під вартою СБУ в Києві.
Зеленський також сказав, що "вдячний" українським десантникам і бійцям Сил спеціального призначення за захоплення північнокорейців.
Він додав, що "це було нелегке завдання", адже російські та північнокорейські солдати зазвичай вбивають поранених північнокорейців, "щоб стерти будь-які докази участі Північної Кореї у війні проти України".
Пізніше розвідка Південної Кореї підтвердила захоплення Україною двох солдатів із Північної Кореї, повідомляє видання Yonhap.
За даними розвідки Сеула, один із бійців "пробув без їжі та води 4-5 днів, перш ніж його взяли в полон". Там також зазначають, що за словами одного з полонених, серед північнокорейських солдатів у Росії були "значні" втрати.
"Регулярні війська КНДР, а не найманці", – написав про перших військовополонених міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у мережі X.
"Безпека Європи та Індо-Тихоокеанського регіону безпосередньо пов'язані. Нам потрібен максимальний тиск на режими в Москві та Пхеньяні", – додав міністр.
Що розповіла СБУ
Як повідомляє СБУ, полонених затримали 9 січня і одразу "надали всю необхідну медичну допомогу, як це передбачено Женевською конвенцією", а тоді доставили до Києва.
"Вони утримуються в належних умовах, що відповідають вимогам міжнародного законодавства", – йдеться в заяві.
У СБУ зазначили, що полонені не володіють українською, англійською та російською мовами, "тож спілкування з ними відбувається через перекладачів корейської мови у взаємодії із розвідкою Південної Кореї НРС".
У заяві, опублікованій в Telegram і X, Зеленський пояснив, що військові "розмовляли зі слідчими СБУ", і він доручив СБУ надати журналістам доступ до них.
"Світ має знати, що відбувається", – додав він.
Разом зі своєю заявою Зеленський також опублікував чотири фотографії. На двох із них – полонені. На одній зі світлин – червоний військовий квиток РФ.
У цьому документі вказано місце народження військового – Туран, Республіка Тува, що поблизу Монголії.
В СБУ пояснили, що на момент захоплення полонених в одного з військових знайшли російський військовий квиток, виданий на іншу особу, зареєстровану в Республіці Тува. В другого взагалі при собі не було документів.
Під час допиту військовий із російським військовим квитком розповів, що документ йому видали в Росії восени 2024 року.
За його словами, на той момент деякі бойові підрозділи Північної Кореї проходили тижневе злагодження з російськими військами.
"Примітно, що полонений, так само як і російські військові на початку повномасштабного вторгнення, наголошує, що їхав нібито на навчання, а не на війну проти України", – йдеться в повідомленні СБУ.
Розвідка повідомила, що він сказав, що народився в 2005 році і служив на посаді стрільця у Північній Кореї з 2021 року.
Автор фото, @ZelenskyyUa/X
Підпис до фото, На другій світлині, яку опублікував Зеленський, зображений військовополонений із бинтами на руках
Другий полонений дав деякі відповіді письмово, оскільки у нього травмована щелепа, повідомляє СБУ.
У службі безпеки вважають, що він народився в 1999 році і з 2016 року служив снайпером-розвідником у Північній Кореї.
Що далі
Женевська конвенція стверджує, що допит військовополонених має відбуватися мовою, яку вони розуміють, а в'язні повинні бути захищені від публічного інтересу.
У заяві офісу президента йдеться, що росіяни намагаються приховати той факт, що це солдати з Північної Кореї і видають документи, які стверджують вони з Туви чи інших територій, підконтрольних Москві.
"Але ці люди насправді корейці, вони з Північної Кореї", – йдеться в заяві офісу президента.
Нагадаємо, що в 2014 році російські війська в Україні діяли без розпізнавальних знаків на своїй формі (хоча Кремль це заперечує).
Президент Росії Володимир Путін не заперечував присутність північнокорейських військ у війні проти України. За його словами, це "суверенне рішення" Росії.
У грудні розвідка Південної Кореї повідомила, що північнокорейський солдат, який, як вважають, був першим полоненим у ході російсько-української війни, помер після того, як його затримали українські війська.
Крім того, Білий дім заявив, що північнокорейські війська зазнають масових втрат.
За даними розвідки Південної Кореї, в Росію могли відправитися до 12 тисяч бійців армії КНДР.
У СБУ зазначають, що наразі тривають "необхідні слідчі заходи для встановлення всіх обставин участі військових КНДР у війні РФ проти України".
"Слідство ведеться за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора за ст. 437 Кримінального кодексу України (планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни)".