Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Президент Зеленський зустрічався із Дональдом Трампом у Нью-Йорку у вересні 2024 року, – ще до того, як той був обраний президентом США 2 годин(и) тому
Виключення Києва з переговорів між США та Росією щодо війни в Україні було б "дуже небезпечним", заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Associated Press. За його словами, за столом переговорів з Росією повинні бути США, Україна та представники ЄС.
На думку президента Зеленського, змусити Путіна сісти за стіл переговорів може президент США Дональд Трамп, погрожуючи санкціями, спрямованими на російську енергетику та банківську систему, а також продовжуючи підтримку українських військових.
"В них можуть бути свої відносини, але говорити про Україну без нас – це небезпечно для усіх", – заявив Зеленський АР.
Президент України також заявив, що його команда перебуває в контакті із адміністрацією Трампа, але поки що ці дискусії на "загальному рівні". Проте незабаром мають відбутися особисті зустрічі, аби напрацювати більш детальні домовленості.
"Перше і найважливіше, ми повинні зустрітися, і це те, що важливо, – цитує АР президента Зеленського. – І це те, між іншим, чого хочуть всі і в Європі".
Після розмови із Трампом "ми повинні просуватися до певного формату розмови із росіянами", заявив Зеленський.
"Я би хотів бачити Сполучені Штати Америки, Україну та росіян за столом переговорів. І, якщо відверто, голос Європейського Союзу там також має бути. Гадаю, це було б чесно та ефективно. Але як воно вийде – не знаю", – цитує АР фрагмент з інтерв'ю з українським президентом.
- Чи витримає економіка України ще рік війни30 січня 2025
- Трамп у Давосі назвав спосіб "миттєво завершити" війну Росії проти України23 січня 2025
- Чому Росія насправді напала на Україну – The Hill29 січня 2025
На погляд українського президента, з погляду гарантій, що російська агресія не повториться після укладення якихось мирних угод, членство України в НАТО було б "найдешевшим" варіантом для союзників, а також зміцнило би позиції Трампа у геополітичному сенсі:
"Я дійсно вірю, що це (членство України в НАТО – Ред.) є найдешевшою безпековою гарантією для України, найдешевшою для усіх. Це був би сигнал, що не Росії вирішувати, хто має бути членом НАТО, а хто не має, – це вирішувати Сполученим Штатам. Гадаю, це було б великою перемогою для Трампа".
Крім того, за словами президента Зеленського, українська 800-тисячна армія була б "бонусом" для альянсу, особливо якщо враховувати бажання президента Трампа повернути додому американських солдатів з-за кордону.
Іншими гарантіями безпеки, за словами українського президента, могли б стати достатні поставки зброї із США та Європи, а також допомога у розбудові української оборонної промисловості.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Зустріч президента Зеленського із Дональдом Трампом відбувалася в Парижі у грудні 2024 року, коли Трамп ще не заступив на посаду, але вже був обраним президентом США
В інтерв'ю АР Зеленський також заявив, що французька пропозиція щодо розміщення в Україні європейських сил як стримувального фактора проти російської агресії набирає форми, але висловив певний скептицизм, твердячи, що залишається багато питань щодо командного контролю, чисельності та розташування таких сил.
За словами українського президента, це питання порушувалося і під час зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном та Трампом.
"Я сказав у присутності двох лідерів, що ми зацікавлені у цьому (присутності іноземних вояків – Ред.) як частини безпекових гарантій, але не єдиній гарантії безпеки", – заявив президент Зеленський АР.
В очікуванні "значущих" дій
Сполучені Штати вже мали "дуже серйозні" перемовини з Москвою щодо завершення війни в Україні, і обговорення цього питання з російським президентом Путіним може незабаром вилитися у "значущі" дії, заявив Дональд Трамп.
"Ми будемо говорити, і, думаю, можливо робитимемо щось, що буде значущим", – заявив Трамп.
Ці заяви американського президента, що він їх зробив на брифінгу у Білому дому, цитують багато світових видань.
Водночас, як зауважує Politico, президент Трамп відмовився коментувати, чи він вже говорив із російським лідером і коли взагалі була їхня остання розмова. Він також відмовився говорити про роль Китаю як посередника у діалогу з Путіним.
Politico також нагадує, що під час виборів Трамп неодноразово хвалився тим, як швидко він може завершити війну в Україні. Після інавгурації президент США заявляв, що про зустріч із Путіним вже домовлено, хоча в Кремлі заявили, що наразі не йдеться навіть про серйозну підготовку до такої зустрічі.
Російський президент Путін заявив, що готовий зустрітися з Трампом, аби "спокійно обговорити" важливі питання, включно із війною в Україні. Путін також заявив, що у нього з Трампом завжди були "ділові та прагматичні відносини".
Водночас цю заяву російський лідер зробив після того, як президент США написав у своїй соціальній мережі Truth Social, що застосує до Росії важкі санкції, якщо її лідер не погодиться на переговори щодо завершення конфлікту, який триває вже три роки, – бо "буде тільки гірше".