Запит на безбар’єрність має кожен четвертий українець – Зеленська Фото 24.12.2024 12:00 Укрінформ Кожен четвертий українець має запит на безбар’єрність, 27% громадян нашої країни мають хворих рідних, 22% – мають у сім’ях людей з інвалідністю.
Такі дані оприлюднила перша леді Олена Зеленська під час розширеного засідання Ради безбар’єрності за участі органів місцевого самоврядування, передає кореспондент Укрінформу.
«Нині чверть українців мають проблеми зі здоров’ям, 27% мають хворих рідних, 22% мають у сім’ях людей з інвалідністю, 28% – маленьких дітей. Це дані з опитування ЮНІСЕФ… Отже, кожен четвертий має запит на безбар’єрність», – розповіла Зеленська.
Підбиваючи підсумки зробленого за рік у рамках Стратегії безбар’єрності, перша леді відзначила, що все більше дітей з інвалідністю можуть навчатися разом зі своїми однолітками, тобто інклюзивна освіта розвивається; послуги з реабілітації стають доступнішими та сучаснішими; розширюються можливості для перекваліфікації та відкриття власної справи для людей з інвалідністю.
Зеленська відзначила, що протягом року, буваючи у різних громадах України, вона побачила реальні зміни у становленні безбар’єрного простору.
«Під час візиту до Тернополя цього року я ознайомилася з роботою Центру зайнятості. Простір, на жаль, поки що не можна назвати фізично безбар’єрним, проте Центр активно допомагає адаптуватися внутрішнім переселенцям з постраждалих громад. ЦНАП у Рівному виявився прикладом привітності адміністраторів і безбар’єрності простору для абсолютно всіх відвідувачів, з інвалідністю також. Міська лікарня №4 у Дніпрі вже кілька років поспіль надає реабілітаційні послуги, про високу якість яких свідчать самі пацієнти, а відтепер вони почали навчати фахівців інших лікарень. Інклюзивно-ресурсний центр у Славутичі зразково працює з дітьми з особливими освітніми потребами», – сказала перша леді.
Окремо вона звернула увагу на втілення послуги підтриманого проживання у проєкті Українського католицького університету, що у Львові. Там молоді люди з синдромом Дауна живуть у кампусі з підтримкою асистентів, які допомагають їм у побуті та соціалізації.
«Це дуже важлива форма інклюзії. Я мала змогу побачити, як це працює, зокрема, у Сполучених Штатах. В Україні такі проєкти раніше втілювалися переважно за рахунок іноземної підтримки. Знаю, що так працюють у Фастові, Вінниці, Чернівцях. Тому тішуся і дуже радію, що цього року нарешті є постанова уряду, за якою підтримане проживання громаді буде оплачуватися із держбюджету. Тож, шановні громади, звертайтеся до Міністерства соціальної політики, відкривайте для себе цю опцію, бо виправдань, що немає грошей, більше не буде», – закликала Олена Зеленська.
Принагідно, перша леді нагадала, що цього року Довідник безбар’єрності був істотно поповнений мануалами та інструкціями.
Рада безбар’єрності за участі органів місцевого самоврядування / Фото: Олександр Клименко, Укрінформ
«Тож користуйтеся, там є різні лайфхаки, перевірені прості рішення. А щоб зробити найкраще, уявіть, що цей безбар’єрний маршрут особисто для вас, пройдіть ним з дитячим візочком або зі старшим родичем, із зав’язаними очима, коли слизько, чи під час повітряної тривоги, спробуйте швидко отримати послугу в ЦНАПі, дочекатися автобуса, просто знайти місце, де присісти в поліклініці або в районній лікарні», – порадила Зеленська.
Вона наголосила, що «безбар’єрність – це не благодійність, не Різдвяна акція, не подарунок. Вона не для когось. Це завжди для нас і про нас».
2020 року перша леді Олена Зеленська ініціювала велику розмову про безбар’єрне суспільство. Більше ніж 50 тисяч людей долучилися до діалогу про інклюзивність, різноманітність та доступність.
3 грудня 2020 року Президент України видав Указ про розробку Національної стратегії зі створення безбар'єрного середовища в Україні.
14 квітня 2021 року Кабінет міністрів затвердив Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року (Стратегію безбар’єрності).
Олена Зеленська Безбар’єрність
Источник: www.ukrinform.ua