Інфобум від Укрінформу: Більше нагород – красивих і чесних! 11.12.2024 16:07 Укрінформ Укрінформ провів нагородження переможців започаткованого ним першого щорічного Національного рейтингу «Інфобум – кіно»
Національне агентство Укрінформ у своїх публікаціях постійно висвітлює український кінопроцес. Це і розмаїття новин про кіноподії, і репортажі з прем’єр фільмів та кінофестивалів, і зацікавлені рецензії, і інтерв’ю з режисерами, акторами, продюсерами та іншими учасниками кіноіндустрії. Особливої важливості такі матеріали набули після початку Великої війни, коли кіновиробництво майже зупинилось і потребувало ще більшої підтримки, бодай, інформаційної. Наші журналісти намагалися це робити максимально широко, а для підсилення популяризації вітчизняного кіно з’явилася ідея створити експертний Рейтинг – «кінопутівник» для глядачів, щоб посилити мотивацію широкого глядача дивитися наше хороше, якісне, цікаве українське кіно та відзначити тих, хто його створює.
Генеральний директор Укрінформу Сергій Череватий підтримав ініціативу журналістки Любові Базів і з 2024 року агентство започаткувало перший Національний рейтинг «Інфобум – кіно 2024».
Під час нагородження переможців керівник національного агентства наголосив, що український народ вже явив світу багато чудес: пройшов дві революції, не зламався, коли ворог хотів взяти «Київ за три дні», та зараз мужньо відстоює свою землю. І одне із таких чудес являють саме кінематографісти, які показують всьому світу, що українське кіно живе і розвивається, незважаючи на відсутність належного фінансування, незважаючи на те, що в країні йде повномасштабна кровопролитна війна.
«Попри все, ви дієте, ви створюєте прекрасні фільми. Я абсолютно переконаний у тому, що це одна із запорук відродження української нації. Тому що, якщо у нас є мистецтво – ми ніколи не впадемо. Я вірю в вас і вдячний вам. Слава Україні. Слава українським героям. Слава українському кіно. Слава Збройним силам України» – звернувся Сергій Череватий у вітальному слові до українських кінематографістів.
Генеральний директор Укрінформу Сергій Череватий.
Переможці Національного рейтингу «Інфобум – кіно 2024» визначалися через опитування кіноекспертів у номінаціях:
- Кращий повнометражний ігровий фільм (драма, комедія)
- Кращий повнометражний неігровий фільм
До складу експертів Національного рейтингу «Інфобум – кіно 2024» увійшли:
Сергій Борденюк (голова Національної спілки кінематографістів України), Марина Братерська-Дронь (кінознавиця, завідувачка кафедри кінознавства Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого). Оксана Волошенюк (голова правління Спілки кінокритиків України), Людмила Горделадзе (кінознавиця, багаторічна директорка культового кінотеатру «Жовтень»), Олександр Гусєв (кінокритик, член Національного союзу кінематографістів України), Андрій Дончик (генеральний директор Національної кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка), Ірина Зубавіна (кінознавиця, доктор мистецтвознавства, учений секретар відділення кіномистецтва Національної академії мистецтв України), Олександр Левицький (голова Студентського наукового товариства Київського національного університету ім. І.К. Карпенка-Карого), Андрій Осіпов (Голова правління Одеської кіностудії), Ярослав Підгора-Гвяздовський (кінокритик, член Спілки кінокритиків України та Української кіноакадемії), Сергій Тримбач (кінознавець, лауреат Державної премії України ім. О. Довженка, заслужений діяч мистецтв України), Андрій Халпахчі (кінознавець, генеральний директор Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість»), Алік Шпилюк (кінокритик, кінознавець, діяч кіноіндустрії, секретар правління Національної спілки кінематографістів України), Любов Базів (журналістка, культурна оглядачка Укрінформу, ініціаторка та голова оргкомітету Рейтингу).
ГОРДЕЛАДЗЕ: 20 УКРАЇНСЬКИХ ФІЛЬМІВ У ПРОКАТІ ЗА УМОВ, В ЯКИХ МИ ЗАРАЗ ЖИВЕМО, – ЦЕ НОРМАЛЬНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Всього у Рейтингу взяли участь 20 повнометражних ігрових фільмів, які вийшли в український прокат у 2024 році.
Як зазначила під час церемонії заступниця голови Союзу кінотеатрів України, експертка Рейтингу Людмила Горделадзе, два десятки повнометражних ігрових фільмів у прокаті за рік, це непогано.
Вона зауважила, що українська аудиторія перестала дивитися російське кіно (яке займало в українському прокаті близько 15%) з 2010-2012 років. Відтоді українці зажадали саме українського кіно – виробники почали його активно знімати, а прокатники – показувати. Тому 20 українських фільмів у прокаті за умов, в яких ми зараз живемо, – це нормальний результат цього року!
«Українські фільми, отримують дуже багато призів на міжнародних фестивалях. Українське кіно має перспективу, тому ми можемо сказати дякую українським виробникам, що вони, незважаючи на всі трагічні обставини, створюють кіно для глядача. Сподіваюся, що і в наступному році у нас в прокаті все буде добре» – наголосила Людмила Горделадзе.
Людмила Горделадзе, заступниця голови Союзу кінотеатрів України
ТРИМБАЧ: ЯКЩО ВИХОДИТЬ ЧОТИРИ-П’ЯТЬ КОМЕДІЇ НА РІК, ТО ЦЕ ВЖЕ НЕПОГАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Серед 20 представлених цього року в прокаті стрічок лише 4 комедійні, решта – драми. Але на думку Сергія Тримбача, така кількість комедій – це навіть багато.
«Комедій ніколи не буває багато, тому що розсмішити дуже складно. Сльозу викликати – без проблем, а розсмішити – спробуйте! Це рідкісний талант. І, якщо в прокат виходить чотири-п'ять комедій на рік, то це вже непоганий результат. Будемо сподіватися, що їх буде більше, оскільки до цього стимулює, в тому числі й війна – люди втомлюються, приходять у кінотеатр не для того, щоб продовжувати перебувати в нашому сьогоднішньому житті, а щоб з нього випадати у якісь світліші, смішніші моменти. Звісно, і серйозні, соціальні фільми потрібні. Тож з вірою в кінематограф України, з вірою в українців я думаю і перейдемо у 2025 рік», – сказав у своїй промові під час церемонії нагородження Сергій Тримбач.
Він додав, що попри сьогоднішню «сумну ситуацію, коли держава практично відмовляється підтримувати кінематограф, до честі кінематографічної спільноти, вона не тільки бореться, але й продукує фільми. І стрічки, які вийшли у 2024 році у більшості випадків цілком достойні».
Сергій Тримбач, кінознавець, лауреат Державної премії України ім. О. Довженка, заслужений діяч мистецтв України
ГУСЄВ: ВІТЧИЗНЯНОМУ КІНОПРОЦЕСУ БРАКУЄ БАГАТО ЧОГО, ЄДИНЕ, ЧОГО ЙОМУ НЕ БРАКУЄ, – СПРАВДІ ТАЛАНОВИТИХ МИТЦІВ
Кінокритик Олександр Гусєв відзначив, що таке дороге йому як автору і як читачу агентство Укрінформ започаткувало кінорейтинг у настільки складний для українського кіно час. «Вітчизняному кінопроцесу бракує буквально всього: і держфінансування, і кінотеатральних майданчиків, і звісно, уваги медіа (Укрінформу це не стосується). Єдине, мабуть, чого вітчизняному кінопроцесу не бракує, так це по-справжньому талановитих митців, які здатні відобразити і драматичне сьогодення, і наше минуле з його травмами. У нас є багато митців, здатних до творчого пошуку, які можуть звернутися до широкого глядача. Сподіваюся, що, у кращі часи, до яких ми з Божою допомогою доживемо, ця нагорода залишиться настільки ж репрезентативною», – наголосив він.
У номінації «Кращий повнометражний ігровий фільм» Національного рейтингу «Інфобум – кіно 2024» переміг фільм режисера Філіпа Сотниченка «Ля Палісіада». Нагорода була вручена продюсерці стрічки Валерії Сочивець.
Сергій Череватий вручає нагороду продюсеркою стрічки «Ля Палісіада» Валерією Сочивець.
Всього у Рейтингу взяли участь 49 повнометражних неігрових фільмів, які виходили в український прокат або на онлайн-платформах у 2024 році, а також ті документальні стрічки, прем’єри яких відбулися цього року в рамках основної програми великих українських та міжнародних кінофестивалів.
Однак експертка Оксана Волошенюк зауважила, що крім документальних повнометражних фільмів, які увійшли до Рейтингу за зазначеним критерієм відбору, їх було набагато більше.
«За моїми підрахунками, документальних фільмів вироблених цього року, набагато більше – я переглянула понад сотню. Документальне кіно для мене цього року – це такий своєрідний метатекст. Ми бачимо, як документалістами робиться все для того, щоб достукатися до тих людей, до яких ми не можемо дійти особисто. Ми бачимо як наші режисери і режисерки обирають героїв своїх фільмів. Ми бачимо безліч віднайдених кадрів, які вступають у діалог з культурою і продовжують цю культуру. Ми бачимо плівки, які виникають, і особистості, які знову з нами. Ми бачимо документальні фільми, які нормалізують війну і висловлюють протест проти такої нормалізації. Це безмежний, прекрасний, багатий світ», – наголосила Оксана Волошенюк.
Перемогу в номінації «Кращий повнометражний неігровий фільм» здобула кінострічка «Сентиментальна подорож до планети Параджанова». Відзнака вручена режисеру Тарасу Томенку.
Також були вручені спеціальні нагороди – кращим повнометражним ігровим фільмом Національного рейтингу Укрінформу «Інфобум – кіно 2024» у номінації «Вибір редакції» стала комедійна кінострічка режисера Аркадія Непиталюка «Уроки толерантності». Нагороду вручили продюсеру фільму Сергію Лавренюку і виконавиці головної ролі – актрисі Олені Узлюк.
Вручення нагороди продюсеру фільму Сергію Лавренюку і виконавиці головної ролі – актрисі Олені Узлюк.
Кращим повнометражним неігровим фільмом Національного рейтингу Укрінформу «Інфобум – кіно 2024» у номінації «Вибір редакції» став фільм «Сопілка Перуна», заснований на відеоматеріалах, знятих безпосередньо на бойовій позиції. Відзнаку вручили режисеру та сценаристу – військовослужбовцю Євгену Мазуренку.
Відзнаку вручили режисеру та сценаристу – військовослужбовцю Євгену Мазуренку.
У спеціальній номінації – «Вибір читачів» переможці обиралися шляхом голосування в соцмережах Укрінформу. З великим відривом переміг ігровий фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» режисера Тараса Томенка. Нагорода вручена продюсерам стрічки Олегу Щербині, Юлії Чернявській, Наталії Паламарчук.
Серед неігрових повнометражних фільмів найкращим читачі Укрінформу визначили документальну біографічну драму «Яремчук: Незрівнянний світ краси», режисера Артема Григоряна.
У спеціальній номінації – «Вибір читачів» – переміг ігровий фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» режисера Тараса Томенка.
Перший щорічний Національний рейтинг Укрінформу «Інфобум – кіно 2024» відбувся. Найближчим часом ми розпочнемо публікувати цикл бліцінтерв'ю з його переможцями. Слідкуйте за нашими матеріалами та дивіться українське кіно – сильне і красиве!
Любов Базів. Київ
Кіно Культура Рейтинг Укрінформ
Источник: www.ukrinform.ua