Рецепти від спеки на майбутнє, або Урбаністика розпечених міст 18.07.2024 14:36 Укрінформ Як нескошені газони можуть знижувати температуру і чому українські міста не квапляться впроваджувати нові підходи до озеленення
Уявіть собі картину: надворі, як учора, +35, але ви йдете міською вулицею без остраху впасти на пекучий асфальт і не дочекатись швидкої, яка застрягла у літньому заторі, йдете не мліючи від спеки, не перебігаючи від одного затінку бетонних будинків-джунглів до іншого в пошуках кондиційованого приміщення. Довкола густа тінь від великих і старих дерев аж до останніх поверхів невисотної забудови, а на прохолодних газонах квітують і гордо височіють петрові батоги, сокирки, злакові, – там спека невідчутна, а ще довкола вас зеленіють фасади, де все оповито диким виноградом, що охолоджує стіни будівель, яким непотрібні кондиціонери…
Саме такими бачить відновлені й деокуповані українські міста Дарія Озерна, біологиня, популяризаторка науки, блогерка та небайдужа містянка й активістка руху партизанського озеленення (про яке розкажемо в наступних матеріалах Укрінформу).
Чому саме під час війни потрібні системні зміни особливо у “зеленому” підході до міст? Дарія відповідає: “Це також наша земля, наші дерева, наша природа. Це також Україна, за яку ми боремося. Адже країна – це не лише люди, а й природа. Й іншого життя в нас не буде. Хочеться бачити зміни зараз”.
Реальність поки що залишається невтішною. Міський клімат(є таке збірне поняття) в Україні розпікає містян, які зусиллями комунальних служб допомагають “нагрівати” середовище. Адже базуються на неадекватних (м’яко кажучи) інструкціях позавчорашнього дня. Саме їхніми стараннями викошують рятівну зелень, вирубують “страшні” розлогі старі дерева, вигрібають листя й гумус, натомість на оголених міських плацах з бетону та плитки безуспішно борються зі спекою, вкладають чималі кошти на прибирання остюків, амброзії та вивозять деградований та засолений міський ґрунт. З року в рік. Чому такі методи недієві – далі у матеріалі
За підрахунками науковців, міста залишаються найгарячішими (в обох сенсах цього слова) проблемами через зміни клімату й невлаштованість середовища, для цього навіть ввели спеціальний термін міський тепловий острів. Йдеться про центральну температурну проблему, якою позначають значно вищу в міських умовах температуру. Різниця в температурі між центром та околицями великого мегаполіса може становити плюс 12С.
Київ, зокрема, може “похвалитись” наявністю стійких теплових островів, які буквально випалюють території, роблять їх некомфортними для проживання. Скажімо, “голубоока” Оболонь (з великою кількістю озер, більшість із яких заборонена для купання через викидання туди технічних стоків), Позняки та район ДВРЗ, за офіційними даними, впродовж літа 2024 року залишаються “найгарячішими” точками столиці.
Однак, на Оболоні, попри наявність проблеми, і досі комунальні підприємства, які мали б відповідати за покращення умов продовжують “чистити” розпечений пісок від дерев та трав, згрібаючи заодно гумус та залишки родючого ґрунту. Чому це найгірше з усіх рішень – читайте далі.
З цією проблемою вже давно працюють урбаністи, біологи та кліматологи. Рішення, які вони пропонують і які втілюють в Європі, поки в Україні на рівні комунальних та державних підходів взагалі не розглядаються. Адже в більшості ці зміни – світоглядні. Тож їх провайдери залишаються в нас у меншості, яку ще називають “партизанське садівництво”. І поки Німеччина активно використовує досвід цих активістів та надає їм гранти, в Україні ці вперті озеленювачі часто здаються чиновникам “міськими божевільними”. І втім, продовжують впроваджувати нові підходи попри відсутність дозволів.
Дієвість сучасних підходів до міського озеленення підтверджує практика. Ось ілюстрація того, як вони змінюють урбаністичне середовище у польському місті Катовіце. З 2012 по 2023 рік зміни стали відчутними. Трамваї лишились. Дерева і трави – з’явились.
Ганна Довбах, яка мешкає у Литві понад 10 років пояснює, що підходи до озеленення у країні змінили ще кілька років тому. Відтепер там скошують лише метр вздовж доріжок
Литва. Набержена річки Неріс. Фото Ганна Довбах
Які три найболючіші проблеми міського ландшафту у зв’язку зі змінами клімату назвала б Дарія Озерна. На її погляд, це – скошування трави, зрубування дерев та відсутність стратегії на орієнтацію міського ландшафту відповідно до змін клімату.
Що не так зі скошуванням трави?
До речі, про лугові насадження. У Києві минулого року презентували біля однієї з новобудов саме такий газон – його не треба косити, але він радуватиме око квітами й зеленню весь сезон. “Київзеленбуд” взяв на озброєння цей досвід і засадив з десяток експериментальних ділянок луговими сумішами та рослинами. Результат? На кількох із них комунальні підрядники цього літа… скосили все різнотрав’я. Експеримент достроково закінчився (оскільки ці рослини потребують повного циклу росту – до насіння, яке потім наступного року дасть нові насадження), гроші вкладено, результат нульовий. “Бо ж ніхто не ходитиме і не казатиме, де косити, а де ні. Це найпростіше рішення. І потім, коли з чиновника питають, він каже: “Нам треба благоустрій, ось у нас є правила благоустрою”. І ситуація з цими правилами не рухається з місця, оскільки стале уявлення про “красу” міського ландшафту підживлюється носіями саме такої “міської естетики”.
Експериментальна ділянка ландшафтної дизайнерки Ганни Галаган. Фото Г. Галаган
Аргументи офіційної сторони “Київзеленбуду” та про “Правила утримання зелених насаджень у містах” щодо косіння трави можете прочитати в інтерв’ю. Відповідно до норм закону від 2008 року скошування трави є основним прийомом догляду за газонами. Максимальна висота не вище 5 см, звичайних – 10 см, лугових – 15-20 см. Тож висота скошування на партерних газонах становить 2-4 см, звичайних i лугових – 3-5 см.
Дарія Озерна пояснює ситуацію людським чинником: “Ці інструкції з благоустрою пишуть люди, які вже відійшли від села, але не дійшли до міста. Є таке уявлення, що все, що не умовні помідори, це бур'яни. Їх треба знищити. І трава, вона має бути скошена для корів, тобто не має бути високою. І на подвір'ї має бути асфальт, чисто і теж ніяких бур'янів, але жарко, треба в хату поставити кондиціонер, бо жодного дерева, яке б прикрило від сонця. В місті це уявлення застосовуються так само. Це газончики, пострижені мінідерева. То ми дорвалися садити сакури, бо таке гарне дерево, або якісь там декоративні вишні. Ну й що, що їм у нас погано, сухо, зате воно дороге й красиве. А чому не черешня?”, – логічно питає Дарія.
У сучасних містах, які потерпають від високих літніх температур, пояснює біологиня, сьогодні практикують на 3D-принтерах друкувати будівлі з глини, застосовуючи традиційні техніки будівництва, які були у країнах Аравії та Магрибу, бо вони тримають температуру. Те саме стосується озеленення. Серед сучасних напрямків – зелені шпалери, завиті виноградом фасади, які будуть охолоджувати, не даватимуть стінам нагріватися (кілька років тому в Києві знищили зелене панно із винограду на будівлі “Квіти України” по вул.Січових стрільців, натомість взяли моду встановлювати “зелені панно” із сухого, як пишуть відновлювального, моху). А ще – дерева, які добре ростуть, які стійкі до примх нашого клімату, а не декоративні.
Вихід є?
Громадське об’єднання “Плато” зі Львова масштабувало свою діяльність на всеукраїнський рівень. Бажання активістів “щоб у Львові реалізовувалася комплексна кліматична політика, а громади брали участь в адаптації міста до наслідків зміни клімату”, відповідає сучасним викликам із постійним підвищенням температур. Адаптація міського простору до змін клімату стає дедалі актуальнішою, тож у ГО вирішили зробити зміну клімату пріоритетом міських політик. Окрім “диких” (мавританських) газонів та “садів на даху” ще один напрям роботи – переоцінка підходів по догляду за газонами.
Анжеліка Зозуля, аналітикиня організації, в інтерв’ю виданню “Тексти” каже, що близько половини площ зелених насаджень у містах займають саме газони. “Газони можуть допомогти з розв'язанням багатьох питань кліматичних змін. Наприклад, ми проводили заміри з тепловізором – газон дійсно може охолодити повітря на 11℃. Надто часте скошування газону, та ще й під корінь, спричиняє послаблення кореневої системи рослини, тому газон гірше затримує воду й ґрунти, які вивітрюються, пересихають і перетворюються на потріскану кірку. Крім того, надто низько скошені рослини не встигають відновитися, а надто пошкоджені й зовсім відмирають. Також завчасно скошені рослини не встигають розквітнути, і комахи-запилювачі втрачають харчову ланку. Так зменшується міське біорізноманіття”.
Температурні показники землі з високими травами, покошеними та без рослинності на прямому сонці, та температури різних середовищ. Фото із соцмереж
Чимало ландшафтних дизайнерів також пояснюють, що газони й догляд за ними – це не стільки про косіння, скільки про підживлення високовартісними препаратами, підсівання, полив та прибирання, яке з норм зникло, залишивши тільки косіння.
“Якщо немає газону або рослинності низького ярусу, то є асфальт або бруківка. Влітку ці матеріали дуже нагріваються, і температура цих поверхонь значно вища, ніж температура газонів або рослинності – газон може нагрітися до 30℃, а асфальт – до 50℃. Тому нагріті поверхні ще більше підвищують температуру простору навколо, що може призводити до теплового шоку в людей. Коли ж сідає сонце, поверхні продовжують віддавати тепло”, – пояснює Анжеліка Зозуля.
Источник: www.ukrinform.ua