ЗСУ контратакують під Покровськом і Торецьком. Як їм це вдалося

Українська бронетехніка

Автор фото, EPA

  • Author, Ілля Абішев
  • Role, Воєнний оглядач BBC
  • 7 березня 2025, 05:57 GMT

З початком весни наступальні операції російської армії в Україні ослабли, інтенсивність атак і темпи просування помітно знизилися. Українські війська навпаки активізувалися і провели серію контрвипадів та відбили невелику частину втрачених територій.

Що відбувається на російсько-українському фронті — в короткому огляді BBC.

Упродовж минулого тижня російські підрозділи продовжували атаки на різних ділянках, особливо активно на захід від Донецька. На Великомихайлівському напрямку вони намагалися просунутися на північ від річки Мокрі Яли, а на Курахівському — прорватися до міста Константинополь.

Росіяни наступали й на інших ділянках – на Харківщині в районі Куп'янська і Вовчанська, на Донеччині в районі Лимана і біля Покровська, в районі Оріхова на південний схід від Запоріжжя, а також в Курській області.

На більшості напрямів просування російських військ порівняно з осінньо-зимовою кампанією виявилося вкрай незначним.

Американський інститут вивчення війни (ISW) у зведенні за 5 березня не знайшов підтверджених успіхів російської армії по всій лінії фронту.

Російська БМ-21

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Загалом бої досі напружені, але російський наступ загальмував

Чимало джерел, зокрема російських, пишуть про активізацію ЗСУ на захід і північ від Донецька.

У ході серії контратак українським військам вдалося трохи відтіснити російські підрозділи, що наступають на Покровськ, і відновити свої позиції.

Привертає увагу географія контрударів ЗСУ — як по флангах на захід (у районі Котлиного, Вдалого, Новосергіївки, Успенівки) і на схід (у районі Воздвиженки і Водяного два) від міста, так і на південь — в районі сіл Даченське і селища Шевченкове.

"Геолокаційні кадри, опубліковані 5 березня, показують, що російські війська завдають удару по декількох українських бронемашинах на сході селища Шевченкове (на південь від Покровська), що вказує на нещодавнє просування українських сил у цьому районі".

Ще один контрудар українські війська завдали по Торецьку. Місто, яке, здавалося, повністю було під контролем російської армії, знову стало ареною боїв — повідомляють про прорив українських підрозділів і перестрілки майже в центрі Торецька.

Deepstate

Автор фото, Deepstate

Підпис до фото, Карта Deepstate показує, що біля Покровська ЗСУ у низці місць мають успіх

"Під Покровським все вкрай складно, вибивають логістику, немає людей, — пише російський військовий блогер "БЧ 3", який займається постачанням російських підрозділів на передовій.

"Під Часовим Яром трохи йдемо вперед, але там картина та сама — вибивають логістику, немає людей. По Торецьку — міські бої, ЗСУ контратакують. Продовжуємо вішати локшину начальству на всіх рівнях", – визнає російський воєнкор.

"А чому немає людей? Чому нижнє небо за противником і перевага має стійку тенденцію збільшуватися? У них в небі 24/7 крила, Баби-Яги, ретранслятори, які дозволяють камікадзе летіти на 20 км. У нас все скромніше, в цілому. Перевага в FPV раніше була 1 до 6, тепер ще більше. І це не тому, що у нас менше дронів, хоча це теж. У нас менше операторів", — вважає російський блогер.

Українські дрони

Автор фото, EPA

Підпис до фото, Дронів у ЗСУ дійсно багато і стає все більше

"Обмежені контратаки на тактичному рівні"

Причини зниження темпів російського наступу і активізації ЗСУ можуть бути різними.

Після багатомісячного безперервного наступу російські підрозділи могли вимотатися і тепер потребують відпочинку, переформування і перегрупування.

Можливо, мають значення і кліматичні умови — з приходом весни дороги стають гіршими, а погода сприяє польотам дронів, чим українці користуються.

Свою роль могло зіграти і призначення в кінці січня командувача Сухопутними військами ЗСУ генерала Михайла Драпатого головою оперативно-стратегічного угрупування військ "Хортиця", що воює на Донеччині.

З його приходом українські війська стали все частіше відходити від тактики пасивної оборони, завдавати ударів у відповідь і створювати зустрічні загрози.

Українські артилеристи

Автор фото, Reuters

Підпис до фото, Призначення Михайла Драпатого очільником угрупування "Хортиця" змінило тактику ЗСУ

Чому ослабли росіяни і посилились ЗСУ

На Покровському напрямку — не контрнаступ, а "обмежені контратаки на тактичному рівні", — пояснює український військовий журналіст Богдан Мірошников.

"Ворог на більшості ділянок все одно намагається проводити наступальні дії. Більше того, вони [росіяни] намагаються накопичуватися та перегруповуватися, щоб відповідати на наші контратаки. Але загальний сенс наразі зрозумілий – ворог був сильно вимотаний за 1,5 року безперервного наступу. Зараз ми цим тільки починаємо користуватися", — пояснює журналіст.

Загальну оцінку зміни ситуації на фронті дав український військовий та блогер Олександр Карпюк (Serg Marco).

"Перша і найважливіша причина – це знекровлення російських підрозділів за цю зиму. На думку Путіна ми повинні були впасти як мінімум на території всієї Донецькій області. Але Покровськ досі стоїть".

Він вказує, що українці пережили дуже складну зиму з дефіцитом дронів, зірваною мобілізацією і з демотивованими новими бригадами.

Зима, за його словами, була дуже поблажлива для росіян, тумани не давали працювати крилам та виявляти місця скупчень, але під кінець зими вдарили морози і все змінилось.

Окрім того, на донецький напрям перекинули низку підрозділів сил безпілотних операцій, які підсилили складні напрямки.

Третя причина зміни ситуації, на його думку, досвід нових бригад, які набрались досвіду і почали рости.

"Це ще не контрнаступ, але ми з глухої оборони переходимо до активної оборони, лінія вже не сиплеться так швидко, а це означає що зʼявився час на те, щоб будувати фортифікації", – резюмує Карпюк.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *