Автор фото, EPA
Підпис до фото, Російська армія атакує на Курщині, але українські бійці ще зберігають певний контроль над окремими територіями28 квітня 2025
Російська влада оголосила про "повний розгром" українських військ в Курській області. ЗСУ начебто вибиті з останнього підконтрольного їм там населеного пункту. Цю заяву в Києві назвали неправдою.
За словами начальника генерального штабу збройних сил РФ Валерія Герасимова, вдень 26 квітня російська армія начебто взяла під контроль село Горналь і цим завершила операцію зі звільнення Курщини.
Фінальна фаза цієї операції, уточнив він, почалась 6 березня, коли війська Росії почали атакували українців з флангів та розсікли на частини угруповання ЗСУ
"В ході подальших дій нечисленні залишки українських елітних підрозділів були розгромлені і вибиті з території Курської області", – додав Герасимов.
Очільник Кремля Володимир Путін, який заслуховував доповідь начальника штабу, назвав це "розгромом", який має відобразитися на усій лінії фронту.
Так само Герасимов заявив і про ліквідацію іншого українського плацдарму – в районі села Поповка в Бєлгородській області.
Автор фото, Міноборони РФ
Підпис до фото, Начальник ГШ РФ Герасимов доповідає 26 квітня Путіну про "розгром" українських військ в Курській області
Українська влада ці заяви з Москви заперечує.
Генштаб ЗСУ оприлюднив повідомлення, що "операція Сил оборони України у визначених районах на Курщині триває".
"Заяви ворожого керівництва про "розгром" українського угруповання військ є нічим іншим, як пропагандистським вивертом та бажанням видати бажане за дійсне. Активні дії наших військ у визначених районах Бєлгородської області РФ також тривають", – сказано у ньому.
Володимир Зеленський наголосив, що українські війська "продовжують активні захисні дії" на російській території.
Як насправді складається ситуація?
Передчасні заяви Росії
Пропустити WhatsApp і продовжити
BBC Україна тепер у WhatsApp
Головне про Україну та світ – у нашому WhatsApp-каналі
Клікніть тут, щоб підписатися
Кінець WhatsApp
Повідомлення Кремля про "повне звільнення" Курської області зі скепсисом сприйняли навіть деякі з російських воєнних блогерів.
Наприклад, вже після заяви Міноборони РФ телеграм-канал "Архангел Спецназа" (близько 1,2 млн підписників) повідомив, що у Горналі триває "зачистка населеного пункту від залишків ЗСУ". Вдень 27 квітня ця "зачистка" все ще тривала.
Ще один популярний російський канал "Два майора" (1,2 млн підписників) зазначав, що на ранок 28 квітня українські війська все ще були на території Курщини.
"У Курській області до вечора відмічалась присутність противника в н.п. Горналь на одній із вулиць, а в Олешні – у прилеглих посадках", – сказано в його повідомленні.
Воєнний блогер Юрій Котенок (майже 367 тисяч підписників) написав, що присутність ЗСУ на Курщині зберігається не тільки біля села Олешня, але й північніше – на хуторі Отруба, що на західному березі річки Сейм, поблизу містечка Тьоткіно.
Інші російські канали також визнають, що присутність українських сил все ще є в окремих балках та в інших важкодоступних місяцях у російському прикордонні.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Українські війська все ще тримають невелику ділянку в прикордонні Курщині, вважають воєнні оглядачі
Генштаб ЗСУ станом на ранок 28 квітня доповідав, що Сили оборони "продовжують стримувати загарбників" на Курському напрямку. За неділю тут зафіксовано 23 російських штурми. На вечір понеділка відбулося 5 боєзіткнень на цьому напрямку.
Сили спецоперацій повідомили про "проведення спеціальних дій" в Курській області і знищення групи військовослужбовців 810-ї бригади морської піхоти РФ. Двоє росіян здалися в полон.
Оцінюючи характер дій ССО, можна припустити, що йдеться про рейд в тилу противника, а не про оборонну операцію на контрольованій території.
Український OSINT-проєкт DeepState назвав фейком заяви росіян про "звільнення Курської області".
"Заява не відповідає дійсності, але обстановка в даному районі складається (для України) не найкращим чином", – сказано в повідомленні.
За даними аналітиків, армія РФ дійсно просунулась у районі біля Олешні і "практично повністю" зайняла село Горналь, але ЗСУ все ще зберігає контролю над частиною території в російському прикордонні.
Що буде далі?
На онлайн-мапі DeepState показано, що станом на 27 квітня під контролем українців смужка прикордонної території Курщині площею 12,67 кв км біля села Горналь на узбережжі річки Псел. Це важкодоступна лісиста місцевість, всіяна пагорбами.
Північніше ЗСУ контролюють маленький плацдарм площею 5 кв км в частині села Олешня. Це поряд з важливою трасою Суми – Курськ, яку намагаються взяти під контроль російські війська.
Крім того, за 60 км північно-західніше також показаний контроль України за російською територією біля Тьоткіно і хутора Отруба на узбережжі річки Сейм. Цей клаптик землі площею 11,35 кв км українська армія начебто захопила ще з самого початку Курської операції і досі утримує.
Але співзасновник DeepState Роман Погорілий пояснив ВВС Україна, що насправді ця ділянка не перебуває під контролем ЗСУ і на карті зафіксована помилково.
"Це суто технічна помилка. Ми виправимо це з часом", – сказав він.
Оцінюючи заяви РФ про "вибиття" українців з російської території Погорілий зауважив, що станом на зараз це не підтверджується, але очевидно, що це лише "питання часу".
"В основному під контролем українців залишилися посадки, окремі будівлі, ще якась місцевість…Я готовий сказати, що (відхід ЗСУ) з Курщини – це лише питання часу. Я не знаю, скільки ми там ще протримаємося і яке буде в українського командування бачення – чи тримати до останнього якусь посадку на Курщині, щоб заявляти що операція ще триває", – зазначив аналітик.
Автор фото, DeepState
Підпис до фото, На карті DeepState показані три невеличкі плацдарми ЗСУ на Курщині: біля Горналі, Олешні і Тьоткіно. Останній – це технічна помилка, пояснює керівник проєкту Роман Погорілий
Що стосується плацдарму в Бєлгородській області біля Поповки і Демидівки, який ще з 18 березня утримують українські сили, то очільник DeepState каже, що там немає "впевненого контролю" ЗСУ.
За його словами, операція на цій ділянці мала мету – відтягнути сили РФ з Курщини, але реалізувати цей задум не вдалося.
"Пройшов вже певний момент, Рубікон перейдено, коли не сталося дива. Бо в угруповання "Бєлгород" виявились достатні сили, які можуть стримувати ЗСУ в районі Демидівки. Але, на жаль, верхівка військового командування все одно бачить в цьому перспективу, продовжує операцію. Для чого? Незрозуміло, бо перспективи там в нас не найкращі".
Оцінюючи підсумки Курської операції, Роман Погорілий каже, що однозначно її не можна характеризувати негативно чи позитивно.
"Я б сказав, що це 50 на 50", – відзначив він.
З позитиву він вказує на обміни полоненими, яких вдалося захопити саме на Курщині. Щодо негативу, то, на думку експерта, можна говорити про помилки в плануванні командування ЗСУ, яке не відреагувало на підготовку контрдій і концентрацію Росією сил на цьому напрямку.
Курська операція
Підрозділи ЗСУ вранці 6 серпня 2024 року змогли пробити російську оборону і зайти на територію Курської області. Це виявилось несподіванкою для Кремля.
Наступні декілька днів український наступ стрімко розвивався, під контролем Києва опинилися десятки російських населених сіл.
Українське військово-політичне керівництво пояснювало, що це були "превентивні дії", оскільки начебто Кремль готував операцію з вторгнення до Сумської області. Так українська армія зруйнувала плани росіян і створила "буферну зону" на території противника.
Низка експертів ставляють під сумнів, що саме це було першочерговим планом Києва. Вони допускають, що метою ЗСУ було захоплення чи наближення до Курської атомної станції або перерізання усіх логістичних шляхів біля Курська, зокрема біля міст Коренево і Рильськ.
Взяти ці міста українцям не вдалося, хоча на піку площа контрольованої ЗСУ території складала майже 1200 кв км.
З осені РФ почала контрнаступальні дії і поступово відтісняти українців з території Курщини. На початок 2025 року під контролем ЗСУ залишалася приблизно половина території, зокрема поблизу міста Суджа.
Автор фото, Reuters
Підпис до фото, Український військовий в місті Суджа на Курщині, серпень 2024 року
Наприкінці лютого – на початку березня росіянам вдалося зайти на територію Сумської області і наблизитися до важливої логістичної артерії ЗСУ – траси Суми-Курськ.
До середини березня більша частина українських військ відступила з російської території, щоб уникнути оточення. Суджа перейшла під контроль РФ, українські бійці тримали невеликий клаптик землі в прикордонні.
Український генштаб зазначає, що станом на кінець квітня Росія втратила через бої на Курщині майже 62,4 тисячі військових, із них безповоротні втрати – 25,2 тисячі, санітарні – 36,2 тисячі.
Ще 983 військовослужбовців армії РФ були взяті в полон, а згодом обміняні.
До бойових дій в Курській області Москва залучала також північнокорейських військових. Загалом їх було близько 11-12 тисяч.
Україна каже, що втрати серед них склали 4,5 тисячі вбитими та пораненими.
Російська сторона заявляє про ще більші втрати українських військ.
Начальник генштабу Герасимов оголосив, що ЗСУ на Курщині втратили майже 76 тисяч бійців вбитим і пораненими.
ВВС не може в умовах бойових дій підтвердити або спростувати ці заяви сторін.