Автор фото, AFP
Підпис до фото, Володимир Путін і Дональд Трамп2 годин(и) тому
По завершенні третього року повномасштабної війни в Україні американські ЗМІ більше пишуть про Європу, США та Росію.
У війні, в якій переважає невизначеність, мало хто уявляв, що початок четвертого року війни в Україні поставить серйозні питання щодо безпеки усієї Європи, – пише головний аналітик CNN з міжнародної безпеки Нік Пейтон Волш.
Він перераховує кілька догм, зруйнованих під час цієї війни, – від підриву статусу Росії як військової суперсили до того, як дрони перетворили танки на купу майже непотрібного металобрухту.
Сполучені Штати еволюціонували від високоморального благодійника до діловитого хижака, націленого на ресурси України.
А заяви нового міністра оборони США Пітера Гегсета у Брюсселі про те, що США більше не будуть гарантом безпеки для Європи перегорнули догори дриґом 80 років норм і звичок старого континенту.
Європі, яка десятиріччями сприймала американські гарантії безпеки як належне, тепер доводиться починати уявляти собі, як все виглядати без них, і водночас демонструвати непохитну підтримку України та наполягати на справедливому мирі для неї.
- Це – найскладніша політична битва Зеленського з початку війни. Аналіз FT7 годин(и) тому
- Вашингтон і Москва близькі до угоди про припинення війни – Трамп 23 лютого 2025
- Я готовий обміняти посаду президента на членство в НАТО – Зеленський23 лютого 2025
CNN також подає кілька цитат українських військових, – на відміну від європейців, для яких безпека все ще є темою політичних дебатів та дипломатії, саме вони несуть на собі реальний жах щоденних боїв.
"Я дуже виснажений. Як і всі ми тут. Для нас нічого не змінюється від цих політичних заяв", – наводить CNN слова українського військового, який нині перебуває у Курській області, і щоденно має окопуватися на нових позиціях в замерзлому ґрунті під щільним вогнем російських дронів.
"Ми почуваємося зрадженими після того, як Трамп почав говорити про його "мирний план". Не здивуюся, якщо він є найкращим російським агентом. Але нам треба триматися…оце і все", – розповів CNN ще один український військовий з розвідки, який нині перебуває на фронті.
У росіян також є свій наратив, – про те, як вони були змушені вдатися до дій, аби зупинити розширення НАТО та денацифікувати Україну. Був момент, коли ця байка вже починала лунати по-дурному, як виправдання лузера. Але неочікувано отримала друге життя, коли її почали повторювати наймогутніша людина у світі та його оточення. І це ще один приклад того, як ця війна підриває усі норми і сталі уявлення, – так третій рік війни завершується питаннями: "Хто згодовує Трампу ці наративи Кремля?"
"Найнепривабливіша істина цього моменту має бути проголошена гучно, аби Європа була готовою. Наші очі і вуха свідчать: на початку четвертого року найбільшої війни у Європі від 1940-х, Трампу подобається Путін", – підсумовує безпековий аналітик CNN.
Нові можливості для Путіна
Із завершенням третього року війни в Україні та зміною влади у Вашингтоні для російського президента Володимира Путіна відкрилися нові можливості, пише берлінський кореспондент New York Times Пол Сонн.
Він нагадує, як минулої осені через кілька днів після перемоги Трампа на виборах президента США, на пресконференції в Сочі Путін заявив:
"У певному сенсі, настає момент істини".
З Овального кабінету вже не лунають заяви, що США протистоятимуть агресорам і автократам та підтримуватимуть демократію та свободу. Так само в минулому єдиний фронт американців та європейців проти Росії. Їх замінили бажання отримати Гренландію, швидке порозуміння з Кремлем та публічне приниження президента України Зеленського.
Це відкрило для російського лідера наймасштабніші можливості за його чверть століття при владі. У Путіна з'явився шанс прибрати США "не лише з України, але з Європи", – цитує NYT Макса Бергмана, аналітика Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні. А також наблизитися до виконання "надзавдання" – розвалу НАТО.
"Гадаю, усе це зараз на столі", – каже Бергман.
"У цей момент відбувається щось дуже важливе, вже не можна сказати, що справи йтимуть як завжди, – цитує NYT професора Лоуренса Фрідмана з Королівського коледжу Лондона. – Ця (американська) адміністрація дуже відрізняється, і дуже важко передбачити, що, врешті, станеться із трансатлантичною співпрацею".
- Чому заяви Трампа про війну в Україні та рейтинг Зеленського неправдиві – фактчек ВВС19 лютого 2025
- "Він перейшов на інший бік". Як переконати Трампа не слухати Путіна щодо України19 лютого 2025
- "Кремль домігся свого". ЗМІ – про переговори в Ер-Ріяді19 лютого 2025
"Якщо подивитися на це з точки зору Кремля, то так, певна можливість є", – зазначає Томас Грем із Ради міжнародних відносин, який був радником з питань Росії в адміністрації Джорджа Буша. Але не варто мати завищені очікування, і "відкорковувати шампанське" Кремлю зарано, адже "багато чого може швидко змінитися, і, врешті, на Трампа покладатися не можна".
Україна та її європейські союзники швидше за все просто не погодяться на угоду, яку розробляють Трамп із Путіним, попри весь тиск Вашингтона.
"Все значно складніше, ніж просто Путін і Трамп сядуть і підпишуть папірець, підготовлений переважно Путіним", – каже аналітик.
І одним з ускладнень для Трампа може стати громадська думка в самих США. Попри те, що більшість американців підтримують швидке завершення конфлікту, і Трамп обіцяв це під час своєї виборчої кампанії, Путін не є популярним серед американців, і угоду з ним Трампу "буде важко продати вдома". За минулорічними опитуваннями, 8 із 10 американців були налаштовані проти Росії, а 88% вважали дії Путіна на міжнародній арені неправильними.
Але, з іншого боку, Путін починає вигравати від змін у світовому інформаційному ландшафті. І йдеться вже не лише про його інтерв'ю Такеру Карсону, колишньому ведучому Fox News. Дезінформація, часто дружня до Кремля, почала процвітати на таких платформах, як Twitter, після того, як гігант соцмереж перейшов під контроль Ілона Маска і став називатися Х.
Ще одним ризиком є внутрішні політичні проблеми в європейських країнах. Дві найбільш потужні країни континентальної Європи – Франція та Німеччина – загрузли у політичній недієздатності і охоплені підйомом крайньоправих сил, які є дружніми до Кремля. А тепер їх ще й заохочують як російські, так і американські посадовці.
Призначений Трампом міністр оборони закликав почати процес зменшення військових видатків, а деякі нові люди у Пентагоні просувають ідею суттєвого скорочення американських сил у Європі, аби сфокусуватися на Китаї, тоді як Європа сама має потурбуватися про свою безпеку.
"Пан Путін та його радники привітали б такі зміни", – пише NYT.
"Якщо вони розумні, то наслідуватимуть Наполеона: коли твої вороги руйнують один одного, не втручайся", – цитує видання Томаса Грема.