У садибі-музеї Гната Хоткевича на Харківщині провели толоку

У садибі-музеї Гната Хоткевича на Харківщині провели толоку Фото 13.05.2025 01:10 Укрінформ У садибі-музеї Гната Хоткевича у селищі Високий Харківського району 11 травня провели толоку – почали впорядковувати територію після трирічної перерви в роботі.

Про це повідомила кореспондентці Укрінформу заступниця директора Харківського літературного музею Тетяна Ігошина.

"Попри те, що був великий дощ, частину запланованої роботи нам вдалося зробити. Приємно вражені, що були волонтери не лише з громади, а й приїхали з Харкова. Коли погода покращиться, продовжимо впорядковувати прибудинкову територію", – повідомила Ігошина.

За її словами, перерва в роботі садиби, яка є структурним підрозділом літмузею, пов'язана не лише з повномасштабним вторгненням Росії, а й зі станом будинку.

"Будівля потребує певного відновлення. Є проблеми з однією зі стін. А оскільки це історична пам'ятка, це вимагає не лише коштів, а й великої кількості дозволів, експертиз і бюрократичних процедур", – зауважила Ігошина.

Відповідна переписка триває роками, констатує музейниця, орієнтовний кошторис на консерваційні роботи, який обрахували до вторгнення РФ, уже втратив актуальність.

"Поки все затверджувалося, пошкодження збільшувалися, тобто потрібно робити нову експертизу і новий кошторис. Зараз ми на черговому колі цієї процедури", – говорить Ігошина.

Вона нагадує: садиба не збереглася в первісному вигляді, свого часу її розквартирували та перебудовували. З чотирьох наявних квартир три – в оперативному управлінні музею, одна – залишається приватною житловою власністю.

Адміністрація літмузею зараз хоче в першу чергу налагодити комунікацію з Вимочанською громадою.

"Наразі експозиція не працюватиме. Але в одній з квартир ми облаштовуємо приміщення для проведення різноманітних заходів. До 2022 року в цьому приміщенні в нас працювали гуртки для дорослих і дітей. Ми зацікавлені в тому, щоб знайомитися з місцевою аудиторією, взагалі з громадою. Відвідували навчальні заклади, мистецьку школу, бібліотеку, молодіжний хаб – дізналися, на яку аудиторію вони орієнтуються і що пропонують. Щоб знати запити від громади, як громада бачить музей і чого б від нього хотіла", – пояснює Ігошина.

Як повідомлялося, Гнат Хоткевич – письменник, літературознавець, мистецтвознавець, бандурист, композитор, історик, етнограф, театральний і музичний діяч, популяризатор народної музики, педагог, автор сотень музичних творів.

Досконало грав на бандурі та написав підручник з гри на цьому інструменті.

У 1902 році на ХІІ Археологічному з’їзді у Харкові виступив з доповіддю про традиції кобзарства. Для учасників з’їзду організував концерт, який став першим офіційним виступом ансамблю бандуристів в історії. Ініціював записи кобзарів на фонограф.

Виховав багатьох талановитих бандуристів, більшість яких були репресовані ще на початку 1930-х років.

Будинок у Високому Хоткевич зміг придбати аж на 53-му році життя, у 1928-му. Це було довгоочікуване власне житло після набридлих орендованих "кутів". Попри свої таланти та діяльність, митець ніколи не був заможним.

Згодом, у 1938 році, за вироком особливої трійки УНКВС Хоткевича розстріляли як "ворога народу".

У 1953 році він реабілітований, а свідоцтво про смерть сім'ї надали лише 1956-го з діагнозом "крововилив у мозок".

Як передавав Укрінформ, в «Українському мартирологу ХХ століття» наразі є дані про понад 140 тисяч репресованих.

Фото В'ячеслава Мадієвського

Репресії Харківщина Бандура

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *